Actualitate
Procurorul general al României, Augustin Lazăr: Decizia de abrogare a OUG numărul 13/ 2017 este corectă
![augustin lazar](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/01/augustin-lazar.jpg)
„Decizia de abrogare a OUG numărul 13/ 2017 este corectă. Alte precizări despre conţinutul celorlalte dispoziţii ale OUG numărul 14/ 2017 vom formula mâine (n.r. – luni) după ce vom studia textul”, a spus Augustin Lazăr.
Procurorul general a adăugat că nu doreşte să facă mai multe precizări despre noua ordonanţă de urgenţă adoptată de Guvern pentru a nu se interpreta că face speculaţii privind conţinutul acesteia fără să fi studiat cu atenţie textul.
Membrii Executivului au aprobat, duminică, proiectul ordonanţei de urgenţă prin care este abrogată OUG 13/2017 prin care au fost modificate Codul Penal şi Codul de Procedură Penală.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/01/Tobimar-Angajari.gif)
De asemenea a fost aprobat şi memorandumul prin care sunt declasificate stenogramele şedinţelor de Guvern prin care au fost modificate codurile în anul 2016 şi 2017. Prin aprobarea unui memorandum vor putea fi date publicităţii stenogramele şedinţei din 18 mai 2016 când Guvernul Cioloş a modificat cele două coduri şi a şedinţei în care guvernul Grindeanu a făcut acelaşi lucru pe 31 ianuarie.
sursa: news.ro- Dan Lungu
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2025/02/artinstall4.gif)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)