Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

Recensământ, judeţul Alba: Vezi numărul locuinţelor şi persoanelor recenzate până duminică


Publicat

Până în penultima zi de recensământ, 30 octombrie, centralizarea datelor realizată de Direcţia Regională de Statistică Alba arată că au fost recenzate un număr de 137.416 de locuinţe, reprezentând 94,42 % din numărul total al locuinţelor estimate a fi recenzate (145.544) şi 317.571 de persoane, în judeţul Alba.

Recensământul s-a finalizat duminică pentru locuitorii din Ciugud, Bucium, Crăciunelu de Jos, Lopadea Nouă şi Vidra, unde au fost recenzate în totalitate atât persoanele, cât şi locuinţele. Ritmul cel mai scăzut s-a înregistrat în localitatea Galda de Jos, fiind înregistrate 78,55% din locuinţele estimate, iar lista continuând cu localităţile Albac, Cricău, Şona şi Daia Romană, în care procentele se regăsesc între 82-84,5% din locuinţele evidenţiate.

În Municipiul Alba Iulia, au fost recenzate 57.283 de persoane, respectiv 24.101 de locuinţe, procentajul atingând 95,47% din totalul de locuinţe estimate (25.245).

În judeţul Alba, în perioada 20 – 31 octombrie 2011, 2.186 de persoane au fost implicate în Recensământul Locuinţelor şi al Populaţiei, dintre care 1.895 au fost recenzori, 280 recenzori şefi, iar 11 persoane au fost responsabile de circumscripţii.

Bugetul pe ţară alocat recensământului s-a ridicat la 45 de milioane de euro, pentru perioada 2011-2014.

Potrivit INS, datele preliminare privind populaţia stabilă a României, numărul clădirilor, locuinţelor şi gospodărilor vor fi făcute publice printr-un comunicat, în luna ianuarie a anului 2012. De asemenea, datele privind numărul de persoane recenzate, numărul de persoane plecate din ţară, structura populaţiei pe sexe sau numărul de cetăţeni străini vor fi prezentate în luna aprilie 2013, urmând ca informaţiile finale să fie oferite publicului în trimestrul IV al anului 2013.

Vă prezentăm cifrele înregistrate până la sfârşitul zilei de duminică:

DenumireNumar  locuinţe estimat  a fi   recenzateNumăr locuinte recenzateProcent (%)Număr persoane recenzate
TOTAL14554413741694,42317571
CIUGUD10481048100,002889
BUCIUM864864100,001419
CRACIUNELU DE JOS690690100,001985
LOPADEA NOUA10731073100,002744
VIDRA734734100,001647
MUNICIPIUL BLAJ6735673099,9317000
SALISTEA90790699,892217
BLANDIANA52652599,81920
ORAS ZLATNA2966296099,806423
PONOR38638599,74384
CUT50750599,611012
BERGHIN1041103599,421790
VINTU DE JOS2050203899,414466
NOSLAC83382699,161648
OHABA55054498,91712
CERGAU61560898,861446
HOREA87586498,742225
CENADE39539098,73880
PIANU1246122498,233160
MIHALT1151112797,912780
LUPSA1331130397,902941
SUGAG1369133697,592772
OCOLIS53752497,58651
ORAS BAIA DE ARIES1698164997,113557
METES1146111096,862656
LIVEZILE76273896,851305
ROSIA MONTANA1301126096,852551
RAMETEA68366196,781092
CERU-BACAINTI18217696,70263
CIURULEASA50949296,661207
SIBOT1093105396,342320
ORAS CUGIR107351031896,1221489
ORAS CAMPENI3030290095,716450
LUNCA MURESULUI94790695,672344
MUNICIPIUL ALBA IULIA252452410195,4757283
SASCIORI2200210095,455250
MUNICIPIUL SEBES9435895594,9122383
POIANA VADULUI44041794,771032
SANTIMBRU1110105194,682770
POSAGA73869894,581065
IGHIU2350222194,516307
ORAS OCNA MURES5859553094,3811950
SALCIUA74770293,981382
MOGOS59656093,96810
ORAS TEIUS2537237993,776198
MUNICIPIUL AIUD9402881393,7420786
AVRAM IANCU100794393,641596
BUCERDEA GRANOASA80475193,412054
MIRASLAU94087793,301962
CETATEA DE BALTA1138104892,092634
SPRING1178108492,022098
SANCEL89882391,652343
RAMET47243091,10550
ARIESENI88680791,081715
JIDVEI1802164191,074615
SCARISOARA88180090,811569
ORAS ABRUD2712246090,715074
ROSIA DE SECAS90281890,691504
GARBOVA94885590,191920
GARDA DE SUS79471489,921735
SOHODOL90380989,591760
VALEA LUNGA1386123989,392814
FARAU103392189,161572
BISTRA1772157688,944577
UNIREA2234198688,904836
INTREGALDE40135388,03553
RADESTI55548787,751224
HOPARTA70161187,161048
DOSTAT50443886,90918
STREMT105090686,291842
ALMASU MARE73762885,211156
CALNIC70459784,801652
VADU MOTILOR56748084,661070
DAIA ROMANA100985284,442777
SONA1695143184,423563
CRICAU83569382,991813
ALBAC88072582,391956
GALDA DE JOS2042160478,554510

Andra TOTH



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

CÂMPENI

Drumul dintre Abrud și Câmpeni, blocat de câțiva arbori căzuți pe carosabil din cauza furtunii. ISU Alba intervine

Publicat

Stația de Pompieri Câmpeni, în cooperare cu SVSU Abrud intervine pe DN74 între Abrud si Cîmpeni pentru degajarea unor arbori doborâți de vânt pe carosabil.

Din primele informații drumul este blocat în aceste momente, au transmis reprezentanții ISU Alba.

La fața locului s-au deplasat două mașini de pompieri.

Au fost anunțați și reprezentanții Secției de Drumuri Naționale Alba.

Județul Alba este sub avertizare COD Portocaliu de vijelii și ploi torențiale până în 2 august la ora 2,00

La ora 23,00 ANM a emis o alertă COD ROȘUpentru mai multe localități din Apuseni de pe raza județului Cluj: vijelie puternică, rafale peste 90…100 km/h, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice, averse care vor depași 35 l/mp,

Localitățile afectate: Iara, Săvădisla, Moldovenești, Căpușu Mare, Măguri-Răcătău, Băișoara, Mărișel, Rișca, Valea Ierii; Județul Cluj: zona joasă; Județul Cluj: zona de munte de peste cota 1800 m

Potrivit ISU Cluj au fost înregistrate solicitări pentru îndepărtarea arborilor doborâți în localitățile Băișoara, Muntele Băișorii, între localitățile Mărișel și Poiana Horii.

Știre în actualizare

foto: caracter ilustrativ

Citeste mai mult
Publicitate

ABRUD

VIDEO: Un tânăr din Abrud, bătut de membrii bandei de tineri ”Frații Koala” din Spania, în stare gravă. Nouă persoane, arestate

Publicat

Un român de 23 de ani, originar din Abrud, se află în stare critică după ce a fost bătut de o bandă de tineri.

Tânărul Alexandru Ioniță, în vârstă de 23 de ani, a fost bătut duminica trecută în Amorebieta (Bizkaia).

Acesta este internat la spitalul Cruces și este „stabil”, deși este încă foarte grav, potrivit surselor apropiate familiei, citate de disporamadrid.com.

Nouă persoane, arestate

Nouă persoane au fost arestate. Este vorba despre Bărbați cu vârste cuprinse între 15 și 38 de ani (cinci minori și patru adulți).

Tânărul a fost bătut de aproximativ douăzeci de persoane, membri ai unei bande.

„Va fi necesar să vedem care a fost cu adevărat voința agresorilor, dacă intenționau să provoace o vătămare sau să meargă mai departe, în ton cu cei care i-au încurajat (strigând „ Omoară-l!”)”, a spus Josu Erkoreka, vicepreședintele și consilierul de securitate al regiunii.

Trebuie să așteptăm să colectăm mărturiile și mai multe dovezi pentru a avea un „dosar mai solid” care să permită argumentarea acuzațiilor, deoarece „nu este suficient doar un videoclip”, a mai declarat Erkoreka.

Ce s-ar fi întâmplat

Evenimentele au avut loc în jurul orei trei dimineața în timpul unei mega-petreceri care a avut loc într-un parc din zona Jauregiberria, în Amorebieta, potrivit ziarulromanesc.es.

Rănitul a început să fie lovit cu bețe și sticle de către un grup de tineri în timp ce strigau: „Omoară-l, omoară-l”, într-un videoclip difuzat pe rețelele de socializare.

Presupușii agresori fac parte dintr-un grup de tineri violenți, cunoscuți drept „frații Koala”.

Potrivit autorităților, acest grup organizat s-a întâlnit în mod regulat în diferite municipalități din Bizkaia cu intenția de a „genera lupte și a înspăimânta alți tineri”.

Locuitorii din Amorebieta s-au adunat pentru a protesta împotriva acestui atac și a altor evenimente violente recente, convocate de asociațiile hotelierilor din acest oraș. În luna iulie au existat mai multe agresiuni homofobe și sexuale.

Consiliul municipal din orașul vecin Lemoa a convocat populația pentru a susține un miting în tăcere care va avea loc joi, la ora opt după-amiaza, în fața primăriei din acel oraș, pentru a-și arăta condamnarea față de agresarea tânărului.

Aproximativ două sute de oameni s-au adunat joi după-amiază în fața primăriei Lemoa (Bizkaia).

Într-un comunicat, aceștia au respins agresiunea suferită de tânărul din orașul vecin și și-au exprimat solidaritatea față de rudele și prietenii apropiați ai victimei, declarând „cea mai puternică respingere a acestui tip de atitudini și comportamente violente”.

 

Sursă: diasporamadrid.com

Citeste mai mult
Publicitate

AIUD

FOTO-VIDEO: Cheile Vălișoarei (Aiudului), minunățiile din Munții Trascău. Creste din calcar și peisaje care îți taie respirația

Publicat

Cheile Vălișoarei, numite și Cheile Aiudului sau Cheile Poienii sunt o bijuterie a naturii ce impresionează prin numărul mare de specii rare de plante, ocrotite prin lege, care se ascund în crăpăturile versanților săpați în calcare mezozoice (jurasice).

Rezervația naturală Cheile Vălișoarei este situată pe teritoriul satului Vălișoara, comuna Livezile, la circa 14 km nord-vest de municipiul Aiud și circa 15 km de satul Buru, comuna Iara (județul Cluj).

Cheile sunt străbătute de Pârâul Aiudului, afluent pe dreapta al Mureşului, alimentat permanent din zona carstică a Bedeleului.

Cheile Vălișoarei sunt o rezervație complexă, geomorfologică și botanică, unde verticalitatea pereților de stâncă de 200 – 400 metri domină peisajul limitrof.

Cheile sunt săpate în calcare jurasice, care prezintă cea mai accentuată carstificare datorită purității și masivității lor.

Cheile au o lungime de 1.000 metri și o lăţime de 25 – 150 metri şi o înălţime de 100 – 150 metri. Pereții cheilor, pe ambii versanți, adăpostesc 27 de peșteri de dimensiuni reduse cu forme carstice superficiale: lapiezuri, bolți, arcade, cea mai mare având 134 metri. Peșterile adăpostesc specii rare de nevertebrate și lilieci.

Punctele cheie sunt Peșterile Puculea și Peștera Sandului, Vf. Bogza Mare și Bogza Mică, stânca numită Cetatea, pădurea cu arbore stufos și Vf. Data.

Spre exemplu, Peștera Puculea a oferit, de-a lungul veacurilor, în vremuri grele, adăpost locuitorilor zonei, care se refugiau aici din calea dușmanului.

Fereastra laterală a peșterii a fost provocată de o bombă de obuzier, lansată din drumul din vale.

Deși predomină stânca, ceea ce presupune o redusă acoperire vegetală, aici au fost identificate 12 asociații vegetale care reflectă diverstatea condițiilor de relief.  Vegetaţia este caracteristică fisurilor, fiind întâlnite specii care s-au adaptat pentru a se dezvolta în crăpăturile stâncilor, pe un teren sărac în humus.

Puteți admira garofița albă de stâncă (Dianthus spiculifolius), colilia (Stipa pucherrinea) sau feriguță (Asplenium ruta-muraria) – specii rare și protejate de lege, dar și brândușa, pălămida, iarba surzilor, coada iepurelui, irisul sălbatic, laleaua pestriță, cuibul pământului, mătăciunea etc.

Vegetaţia lemnoasă este reprezentată de tufişuri de păducel, porumbar, pâlcuri de scoruș, păduri de stejar pufos, gorun şi carpen, păduri de fag.

Chiar în mijlocul Cheilor, în cea mai spectaculoasă zonă, se află Castelul Templul Cavalerilor, cu o vechime de aproape 700 de ani. Acesta a fost refăcut, devenind un punct de atracție în zona Munților Trascău, iar priveliștea de la ferestrele acestuia este răvășitoare.

Castelul a fost construit inițial de un nobil din zonă, apoi a devenit cazarmă militară.

Chiar și Regele Mihai al României a stat o perioadă din armată la castelul din Trascău, iar în zilele noastre a fost vândut la o licitație.

În cadrul rezervaţiei, accesul se face doar pe poteca turistică, marcată cu punct roşu, potrivit cheileinalba.ro.

Traseul tematic în circuit de parcurgere a versantului drept al Cheilor Vălișoarei (Aiudului) oferă priveliști excelente spre Templul Cavalerilor, Peștera Puculea, Depresiunea Trascăului și Vf. Data (de pe Vf. Bogza Mare), Valea Aiudului și amfiteatrul Cheilor Vălișoarei (de pe Vf. Bogza Mică).

Căi de acces:

Accesul se face pe DJ 107 M modernizat Aiud – Buru până la km 14, de unde pe circa doi kilometri drumul traversează sectorul de chei.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Adolescenții din România se pot vaccina anti-COVID cu Moderna, de luni. Trebuie să fie însoțiți de un părinte

Publicat

Adolescenții români din categoria de vârstă 12-17 ani se vor putea vaccina cu serul Moderna începând de luni, 2 august.

Este al doilea vaccin autorizat pentru grupa de vârstă 12-17 ani, după cel produs de Pfizer.

La începutul lunii iunie, România a fost prima țară din Uniunea Europeană care a început vaccinarea copiilor cu vârsta între 12 și 15 ani, cu Pfizer, imediat după autorizarea vaccinului de către Agenția Europeană a Medicamentului, pentru această grupă de vârstă.

Tinerii din categoria de vârstă 12-17 ani care vor să se vaccineze cu serul Moderna trebuie să aibă la ei cartea de identitate (cei peste 14 ani).

De asemenea, trebuie să fie însoțiți obligatoriu la centrul de vaccinare/cabinetul medicului de familie de un părinte sau de tutorele legal, care trebuie să își dea consimțământul în scris.

Sursă: Hotnews.ro

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate