Clientul care decide să returneze creditul bancar în avans are dreptul să-i fie reduse toate costurile asociate împrumutului, nu doar cele legate de durata contractului încheiat cu banca. Prevederea a fost decisă recent de Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE).

Publicitate

”Efectivitatea dreptului consumatorului la reducerea costului total al creditului ar fi diminuată dacă reducerea creditului s‑ar putea limita la luarea în considerare doar a costurilor prezentate de creditor ca depinzând de durata contractului, din moment ce (...) costurile și repartizarea acestora sunt determinate în mod unilateral de bancă, iar facturarea costurilor poate include o anumită marjă de profit”, au explicat judecătorii, potrivit avocatnet.ro.

Limitarea posibilității de reducere a costului total al creditului doar la costurile legate de durata contractului ar putea duce la apariția unei practici dezavantajoase pentru consumatori - băncile să stabilească costurile unui credit astfel încât să n-aibă legătură cu durata contractului, tocmai pentru a evita reducerea lor la rambursarea anticipată, consider CJUE.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

În România, rambursarea anticipată a unui împrumut înseamnă reducerea costului total al creditului și include dobânda și costurile aferente perioadei dintre data rambursării anticipate și data stabilită inițial pentru încetarea contractului de credit.

sursă: avocatnet.ro