Regele Charles al Marii Britanii, diagnosticat cu o formă de cancer. Precizări de la Palatul Buckingham
Regele Charles al Marii Britanii a fost diagnosticat cu o formă de cancer. Anunțul a fost făcut luni de Palatul Buckingham, într-un comunicat citat de Reuters.
Regele Charles al III-lea are o "formă de cancer", descoperită în timpul operaţiei de prostată la care a fost supus în urmă cu aproximativ zece zile.
A început un tratament, fără să prevadă încetarea activităţilor sale, a indicat Palatul Buckingham, potrivit Agerpres.
Palatul nu a dat detalii despre forma de cancer, dar o sursă regală a afirmat că nu este vorba de prostată, menţionează Reuters.
"În cursul recentei intervenţii în spital la care a fost supus regele pentru o hipertrofie benignă de prostată, s-a constatat o problemă distinctă".
"Teste ulterioare au identificat o formă de cancer", se arată în comunicat.
Se precizează că suveranul "va continua să se ocupe de treburile statului", notează AFP.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)