Connect with us

Eveniment

Rețea de canalizare menajeră la Dumitra și în zona industrială Sântimbru, printr-o investie de peste 7,5 milioane de lei

conducte canalizare lucrari

Publicat

Primăria Sântimbru a demarat pe 28 mai procesul de licitație pentru un important proiect de infrastructură. Este vorba despre construirea unei rețele de canalizare în localitatea Dumitra, pomparea apelor uzate în rețeaua existentă în localitatea Totoi, realizarea unei rețele de canalizare în zona industrială Sântimbru și amenajarea unei noi stații de epurare în comună. 

Primăria Sântimbru a lansat pe 28 mai, în platforma SEAP, o licitație pentru construirea unei rețele de canalizare în localitatea Dumitra, pomparea apelor uzate în rețeaua existentă în localitatea Totoi și realizarea unei rețele de canalizare în zona industrială a comunei.

Valoarea totală a contractului este estimată la 7.534.440,6 lei, fără TVA.

Potrivit documentației, pentru realizarea întregii investiții se propune execuția rețelelor de canalizare menajeră cu curgere gravitațională în lungime totală de 3.884 m, execuția rețelelor cu curgere sub presiune în lungime totală de 3.310 m și execuția unei stații de epurare cu preluarea apelor uzate menajere din zona industrială Sântimbru, localitatea Dumitra și localitatea Totoi.

Rețea de canalizare menajeră la Dumitra și în zona industrială Sântimbru

Obiectivele proiectului sunt următoarele:

  • 1. rețea canalizare localitate Dumitra – colectarea și transportul apelor uzate menajere din localitatea Dumitra, precum și pomparea acestora în rețeaua existentă din localitatea Totoi;
  • 2. rețea canalizare zona industrială Sântimbru – colectarea și transportul apelor uzate menajere din zona industrială, Astoria – Galaxy și Sântimbru Fabrică;
  • 3. stație de epurare nouă – preluarea întregului debit de calcul ape uzate al comunei Sântimbru.

În prezent, satele Sântimbru – centru de comună, Galtiu, Totoi şi Coşlariu dispun de un sistem centralizat de preluare al apelor uzate menajere. Pentru localităţile Sântimbru, Galtiu şi Totoi, există o staţie de epurare în localitatea Sântimbru cu o capacitate pentru 2.000 locuitori echivalenți.

Rețelele de canalizare din localitatea Totoi, aplasată pe malul stâng al râului Mureş, deversează într-o stație de pompare şi de aici apele uzate sunt pompate într-un cămin de canalizare din loc. Sântimbru. În localitatea Coșlariu există rețea de canalizare şi staţie de epurare a apei menajere.

În prezent, localitatea Dumitra, nu dispune de rețele de canalizare menajeră, problema canalizării este rezolvată parţial, prin intermediul foselor septice.

În zona industrială Sântimbru nu există rețele de canalizare menajeră. În zona denumită Sântimbru fabrică, există o reţea de canalizare menajeră realizată din tuburi de beton, care deversează într-un bazin decantor. Apele meteorice sunt colectate prin rigolele (şanturile) drumurilor din vecinătatea acestora sau se infiltrează în sol (sunt lăsate pe teren) pe amplasamentul proprietăților şi curților locuitorilor.

Potrivit proiectului, colectarea şi transportul apelor uzate menajere se va face gravitațional prin intermediul reţelelor de canalizare independente alcătuite din tuburi din PVC SN3, iar canalizarea sub presiune se va realiza din PEID PE100:

  • Lungime totală canalizare menajeră: 3.884 m;
    • rețea de canalizare din tuburi Dn200mm: 983 m;
    • reţea de canalizare din tuburi Dn250mm: 1.583 m;
    • rețea de canalizare din tuburi Dn400mm: 1.318 m,
  • Lungime totală reţea de canalizare cu curgere sub presiune – refulare: 3.310m;
  • Racorduri proprietăţi din tuburi Dn160mm: 840 m
  • Cămine de vizitare: 134 buc;
  • Cămine de racord complet echipate: 120 buc;
  • Stații de apă uzată menajeră: 3 buc;
  • Staţie de epurare: 1 buc;

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.