Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

HARTA: REZULTATELE FINALE din fiecare localitate din ALBA la alegerile prezidențiale 2019. Date oficiale și numărătoare paralelă


Publicat

REZULTATE oficiale alegeri prezidențiale în județul Alba – CLASAMENTUL prezentat de Biroul electoral județean

UPDATE: Biroul Electoral Central a publicat luni lista cu rezultatele finale la alegerile prezidențiale 2019 în județul Alba.

Potrivit procesului verbal BEJ Alba, Klaus Iohannis a obținut 51,75 % din voturi, iar pe locul doi este Viorica Dăncilă, cu 17,32%. Dan Barna are 11,4% din voturi și Mircea Diaconu 6,22%.

Au fost 158.230 de voturi valabil exprimate și 160.396 de alegători care s-au prezentat la urne (prezență de 51,69%).

Clasament candidați prezidențiale 2019 – raport final BEJ Alba:

Klaus Iohannis: 81.895 voturi (51,75%)

Viorica Dăncilă: 27.414 voturi (17,32%)

Dan Barna: 18.039 voturi (11,4%)

Mircea Diaconu: 9.851 voturi (6,22%)

Theodor Paleologu: 8.410 voturi (5,31%)

Ramona Bruynseels: 4.282 voturi (2,7%)

Kelemen Hunor: 3.561 voturi (2,25%)

Alexandru Cumpănașu: 1.638 voturi (1,03%)

Viorel Cataramă: 987 voturi (0,62%)

Cătălin Sorin Ivan: 524 voturi (0,33%)

John Ion Banu: 475 voturi (0,30%)

Bogdan Stanoevici: 426 voturi (0,26%)

Sebastian Constantin Popescu: 381 voturi (0,24%)

Ninel Peia: 347 voturi (0,21%).

Alegeri prezidentiale 2019 în județul Alba: Rezultate finale în urma numărătorii paralele a voturilor

Numărătoarea paralelă a voturilor înregistrate în cele 439 de secții din județul Alba arată că Iohannis a câștigat alegerile cu 51,61%, la mare distanță de Viorica Dăncilă.

Rezultate numărătoare paralelă:

Klaus Iohannis 51,61%

Viorica Dăncilă 16,88%

Dan Barna 11,67%

Mircea Diaconu 6,2%

Situația pe localități în județul Alba (numărătoare paralelă):

Municipiul Alba Iulia – 34.930 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 16.199 voturi

Dan Barna: 5.821 voturi

Viorica Dăncilă: 5.030 voturi

Mircea Diaconu: 2.558 voturi

Municipiul Aiud – 10.633 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 4.458 voturi

Viorica Dăncilă: 2.393 voturi

Dan Barna: 1270 voturi

Mircea Diaconu: 632 voturi

Municipiul Blaj – 8767 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 5277 voturi

Viorica Dăncilă: 1142 voturi

Dan Barna: 849 voturi

Mircea Diaconu: 513 voturi

Municipiul Sebeş – 13.219 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 7976 voturi

Viorica Dăncilă: 1603 voturi

Dan Barna: 1593 voturi

Mircea Diaconu: 661 voturi

Oraş Abrud – 2.059 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 713 voturi

Klaus Iohannis: 643 voturi

Dan Barna: 237 voturi

Mircea Diaconu: 187 voturi

Oraş Baia de Arieş – 1450 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 493 voturi

Viorica Dăncilă: 396 voturi

Dan Barna: 183 voturi

Mircea Diaconu: 184 voturi

Oraş Câmpeni – 3407 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.218 voturi

Viorica Dăncilă: 1.090 voturi

Dan Barna: 370 voturi

Mircea Diaconu: 310 voturi

Oraş Cugir – 10.572 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 4.590 voturi

Viorica Dăncilă: 2.410 voturi

Dan Barna: 1.431 voturi

Mircea Diaconu: 846 voturi

Oraş Ocna Mureş – 5.069 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 2.774 voturi

Viorica Dăncilă: 829 voturi

Dan Barna: 469 voturi

Mircea Diaconu: 258 voturi

Oraş Teiuş – 3086 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1456 voturi

Viorica Dăncilă: 752 voturi

Dan Barna: 282 voturi

Mircea Diaconu: 221 voturi

Oraş Zlatna – 2.685 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.398 voturi

Viorica Dăncilă: 616 voturi

Dan Barna: 225 voturi

Mircea Diaconu: 144 voturi

LocalitateTotal VVEKLAUS-WERNER IOHANNISILIE-DAN BARNAVASILICA-VIORICA DĂNCILĂDIACONU MIRCEA
ALBAC7734216014646
ALMAŞU MARE539289387939
ARIEŞENI9265024029037
AVRAM IANCU539322318729
BERGHIN791532459225
BISTRA1631694229412109
BLANDIANA436278495311
BUCERDEA GRÂNOASĂ975608568525
BUCIUM6672164032432
CÂLNIC7503433414317
CENADE388325102617
CERGĂU822618339110
CERU-BĂCĂINŢI139559180
CETATEA DE BALTĂ9435346613032
CIUGUD1697829223263118
CIURULEASA5301754923722
CRĂCIUNELU DE JOS9565899611463
CRICĂU92553810812944
CUT591370649220
DAIA ROMÂNĂ134610465212633
DOŞTAT441320265215
FĂRĂU684496256722
GALDA DE JOS20541115194285109
GÂRBOVA7054793711125
GÂRDA DE SUS562304389083
HOPÂRTA5733371113418
HOREA9416077912754
IGHIU28121721279317133
ÎNTREGALDE242161212612
JIDVEI190413967020870
LIVEZILE7454425112457
LOPADEA NOUĂ1173626459321
LUNCA MUREŞULUI8474127412436
LUPŞA1271472108340117
METEŞ123168687186114
MIHALŢ147587713124959
MIRĂSLĂU8133975112738
MOGOŞ352178425815
MUNICIPIUL AIUD10633445812702393632
MUNICIPIUL ALBA IULIA3493016199582150302558
MUNICIPIUL BLAJ876752778491142513
MUNICIPIUL SEBEŞ13219797615931603661
NOŞLAC672400347036
OCOLIŞ309165283532
OHABA361206109114
ORAŞ ABRUD2059643237713187
ORAŞ BAIA DE ARIEŞ1450493183396184
ORAŞ CÂMPENI340712183701090310
ORAŞ CUGIR10572459014312410846
ORAŞ OCNA MUREŞ50692774469829258
ORAŞ TEIUŞ30861456282752221
ORAŞ ZLATNA26851398225616144
PIANU145589117916551
POIANA VADULUI3211221712333
PONOR271148313030
POŞAGA476226707434
RĂDEŞTI6253133612435
RÂMEŢ300872213315
RIMETEA49896654111
ROŞIA DE SECAŞ5803322613415
ROŞIA MONTANĂ107434289360127
SĂLCIUA5992637712260
SĂLIŞTEA12157901399950
SÂNCEL102961911510181
SÂNTIMBRU139481611023976
SĂSCIORI2210145623324172
SCĂRIŞOARA575272519576
ŞIBOT111755711822389
SOHODOL6563123419843
ŞONA164410459516756
ŞPRING116359216528832
STREMŢ126152313644761
ŞUGAG146911261428741
UNIREA155879011216989
VADU MOŢILOR432172198890
VALEA LUNGĂ11447895813973
VIDRA5712337713745
VINŢU DE JOS22281221342294116
Grand Total1582738169618472267329824

Comune

ALBAC – 773 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 421 voturi

Viorica Dăncilă: 146 voturi

Dan Barna: 60 voturi

Mircea Diaconu: 46 voturi

ALMAŞU MARE – 539 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 289 voturi

Viorica Dăncilă: 79 voturi

Dan Barna: 38 voturi

Mircea Diaconu: 39 voturi

ARIEŞENI – 926 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis : 502 voturi

Viorica Dăncilă: 290 voturi

Dan Barna: 40 voturi

Mircea Diaconu: 37 voturi

AVRAM IANCU – 539 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 322 voturi

Viorica Dăncilă: 87 voturi

Dan Barna: 31 voturi

Mircea Diaconu: 29 voturi

BERGHIN – 791 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 532 voturi

Viorica Dăncilă: 92 voturi

Dan Barna: 45 voturi

Mircea Diaconu: 25 voturi

BISTRA – 1631 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 694 voturi

Viorica Dăncilă: 412 voturi

Dan Barna: 229 voturi

Mircea Diaconu: 109 voturi

BLANDIANA – 436 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 278 voturi

Viorica Dăncilă: 53 voturi

Dan Barna: 49 voturi

Mircea Diaconu: 11 voturi

BUCERDEA GRÂNOASĂ – 975 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 608 voturi

Viorica Dăncilă: 85 voturi

Dan Barna: 56 voturi

Mircea Diaconu: 25 voturi

BUCIUM – 667 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 324 voturi

Klaus Iohannis: 216 voturi

Dan Barna: 40 voturi

Mircea Diaconu: 32 voturi

CÂLNIC – 750 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 343 voturi

Viorica Dăncilă: 143 voturi

Dan Barna: 34 voturi

Mircea Diaconu: 17 voturi

CENADE – 388 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 325 voturi

Viorica Dăncilă: 26 voturi

Dan Barna:10 voturi

Mircea Diaconu: 17 voturi

CERGĂU – 822 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 618 voturi

Viorica Dăncilă: 91 voturi

Dan Barna: 33 voturi

Mircea Diaconu: 10 voturi

CERU-BĂCĂINŢI – 139 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 55 voturi

Viorica Dăncilă: 18 voturi

Dan Barna: 9 voturi

Mircea Diaconu: 0 voturi

CETATEA DE BALTĂ – 943 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 534 voturi

Viorica Dăncilă: 130 voturi

Dan Barna: 66 voturi

Mircea Diaconu: 32 voturi

CIUGUD – 1.697 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 829 voturi

Viorica Dăncilă: 263 voturi

Dan Barna: 223 voturi

Mircea Diaconu: 118 voturi

CIURULEASA – 530 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 237 voturi

Klaus Iohannis: 175 voturi

Dan Barna: 49 voturi

Mircea Diaconu: 22 voturi

CRĂCIUNELU DE JOS – 956 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 589 voturi

Viorica Dăncilă: 114 voturi

Dan Barna: 96 voturi

Mircea Diaconu: 63 voturi

CRICĂU – 925 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 538 voturi

Viorica Dăncilă: 129 voturi

Dan Barna: 108 voturi

Mircea Diaconu:  44 voturi

CUT – 591 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 370 voturi

Viorica Dăncilă: 92 voturi

Dan Barna: 64 voturi

Mircea Diaconu: 20 voturi

DAIA ROMÂNĂ – 1346 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1046 voturi

Viorica Dăncilă: 126 voturi

Dan Barna: 52 voturi

Mircea Diaconu: 33 voturi

DOŞTAT – 441 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 320 voturi

Viorica Dăncilă: 52 voturi

Dan Barna: 26 voturi

Mircea Diaconu: 15 voturi

FĂRĂU – 684 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 496 voturi

Viorica Dăncilă: 67 voturi

Dan Barna: 25 voturi

Mircea Diaconu: 22 voturi

GALDA DE JOS – 2054 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.115 voturi

Viorica Dăncilă: 285 voturi

Dan Barna: 194 voturi

Mircea Diaconu: 109 voturi

GÂRBOVA – 705 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 479 voturi

Viorica Dăncilă: 111 voturi

Dan Barna: 37 voturi

Mircea Diaconu: 25 voturi

GÂRDA DE SUS – 562 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 304 voturi

Viorica Dăncilă: 90 voturi

Mircea Diaconu: 83 voturi

Dan Barna: 38 voturi

HOPÂRTA – 573 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 337 voturi

Dan Barna: 111 voturi

Viorica Dăncilă: 34 voturi

Mircea Diaconu: 18 voturi

HOREA – 941 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 607 voturi

Viorica Dăncilă: 127 voturi

Dan Barna: 79 voturi

Mircea Diaconu: 54 voturi

IGHIU – 2.812 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.721 voturi

Viorica Dăncilă: 317 voturi

Dan Barna: 279 voturi

Mircea Diaconu: 133 voturi

ÎNTREGALDE – 242 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 161 voturi

Viorica Dăncilă: 26 voturi

Dan Barna: 21 voturi

Mircea Diaconu: 12 voturi

JIDVEI – 1.904 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.396 voturi

Viorica Dăncilă: 208 voturi

Dan Barna: 70 voturi

Mircea Diaconu: 70 voturi

LIVEZILE – 745 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 442 voturi

Viorica Dăncilă: 124 voturi

Mircea Diaconu: 57 voturi

Dan Barna: 51 voturi

LOPADEA NOUĂ – 1.173 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 626 voturi

Viorica Dăncilă: 93 voturi

Dan Barna: 45 voturi

Mircea Diaconu: 21 voturi

LUNCA MUREŞULUI – 847 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 412 voturi

Viorica Dăncilă: 124 voturi

Dan Barna: 74 voturi

Mircea Diaconu: 36 voturi

LUPŞA – 1271 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 472 voturi

Viorica Dăncilă: 340 voturi

Dan Barna: 108 voturi

Mircea Diaconu: 117 voturi

METEŞ – 1231 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 686 voturi

Viorica Dăncilă: 186 voturi

Mircea Diaconu: 114 voturi

Dan Barna: 87 voturi

MIHALŢ – 1.475 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 877 voturi

Viorica Dăncilă: 249 voturi

Dan Barna: 131 voturi

Mircea Diaconu: 59 voturi

MIRĂSLĂU – 813 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 397 voturi

Viorica Dăncilă: 127 voturi

Dan Barna: 51 voturi

Mircea Diaconu: 38 voturi

MOGOŞ – 352 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 178 voturi

Viorica Dăncilă: 58 voturi

Dan Barna: 42 voturi

Mircea Diaconu: 15 voturi

NOŞLAC – 672 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 400 voturi

Viorica Dăncilă: 70 voturi

Dan Barna: 34 voturi

Mircea Diaconu: 36 voturi

OCOLIŞ – 309 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 165 voturi

Viorica Dăncilă: 35 voturi

Dan Barna: 28 voturi

Mircea Diaconu:  32 voturi

OHABA – 361 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 206 voturi

Viorica Dăncilă: 91 voturi

Mircea Diaconu: 14 voturi

Dan Barna: 10 voturi

PIANU – 1.455 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 891voturi

Dan Barna: 179 voturi

Viorica Dăncilă: 165 voturi

Mircea Diaconu: 51 voturi

POIANA VADULUI – 321 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 123 voturi

Klaus Iohannis: 122 voturi

Mircea Diaconu: 33 voturi

Dan Barna: 17 voturi

PONOR – 271 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 148 voturi

Dan Barna: 31 voturi

Viorica Dăncilă: 30 voturi

Mircea Diaconu: 30 voturi

POŞAGA – 476 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 226 voturi

Viorica Dăncilă: 74 voturi

Dan Barna: 70 voturi

Mircea Diaconu: 34 voturi

RĂDEŞTI – 625 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 313 voturi

Viorica Dăncilă: 124 voturi

Dan Barna: 36 voturi

Mircea Diaconu: 35 voturi

RÂMEŢ – 300 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 133 voturi

Klaus Iohannis: 87 voturi

Dan Barna: 22 voturi

Mircea Diaconu: 15 voturi

RIMETEA – 498 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 96 voturi

Dan Barna: 65 voturi

Viorica Dăncilă: 41 voturi

Mircea Diaconu: 11 voturi

ROŞIA DE SECAŞ – 580 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 332 voturi

Viorica Dăncilă: 134 voturi

Dan Barna: 26 voturi

Mircea Diaconu: 15 voturi

ROŞIA MONTANĂ – 1.074 voturi valabil exprimate

Viorica Dăncilă: 360 voturi

Klaus Iohannis:  342 voturi

Mircea Diaconu: 127 voturi

Dan Barna:  89 voturi

SĂLCIUA – 599 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 263 voturi

Viorica Dăncilă: 122 voturi

Dan Barna: 77 voturi

Mircea Diaconu: 60 voturi

SĂLIŞTEA – 1215 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 790 voturi

Dan Barna: 139 voturi

Viorica Dăncilă: 99 voturi

Mircea Diaconu: 50  voturi

SÂNCEL – 1.029 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 619 voturi

Dan Barna: 115 voturi

Viorica Dăncilă: 101 voturi

Mircea Diaconu: 81 voturi

SÂNTIMBRU – 1.394 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 816 voturi

Viorica Dăncilă: 239 voturi

Dan Barna: 110 voturi

Mircea Diaconu: 76 voturi

SĂSCIORI – 2210 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.456 voturi

Viorica Dăncilă: 241 voturi

Dan Barna: 233 voturi

Mircea Diaconu:  72 voturi

SCĂRIŞOARA – 575 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 272 voturi

Viorica Dăncilă:  95 voturi

Mircea Diaconu: 76 voturi

Dan Barna:  51 voturi

ŞIBOT – 1117 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 557 voturi

Viorica Dăncilă: 223 voturi

Dan Barna: 118 voturi

Mircea Diaconu: 89 voturi

SOHODOL – 656 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 312 voturi

Viorica Dăncilă: 198 voturi

Mircea Diaconu: 43 voturi

Dan Barna:  34 voturi

ŞONA – 1644 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1.045 voturi

Viorica Dăncilă: 167 voturi

Dan Barna: 95 voturi

Mircea Diaconu: 56 voturi

ŞPRING – 1163 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 592 voturi

Viorica Dăncilă: 288 voturi

Dan Barna: 165 voturi

Mircea Diaconu: 32 voturi

STREMŢ – 1261 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 523 voturi

Viorica Dăncilă: 447 voturi

Dan Barna: 136 voturi

Mircea Diaconu: 61 voturi

ŞUGAG – 1.469 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1126 voturi

Viorica Dăncilă: 87 voturi

Dan Barna: 142 voturi

Mircea Diaconu: 41 voturi

UNIREA – 1558 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 790 voturi

Viorica Dăncilă: 169 voturi

Dan Barna:  112 voturi

Mircea Diaconu: 89 voturi

VADU MOŢILOR – 432 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 172 voturi

Mircea Diaconu: 90 voturi

Viorica Dăncilă: 88 voturi

Dan Barna: 19 voturi

VALEA LUNGĂ – 1144 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 789 voturi

Viorica Dăncilă: 139 voturi

Dan Barna: 58 voturi

Mircea Diaconu: 73 voturi

VIDRA – 571 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 233 voturi

Viorica Dăncilă: 137 voturi

Dan Barna: 77 voturi

Mircea Diaconu: 45 voturi

VINŢU DE JOS – 2.228 voturi valabil exprimate

Klaus Iohannis: 1221 voturi

Dan Barna: 342 voturi

Viorica Dăncilă: 294 voturi

Mircea Diaconu: 116 voturi

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

1 Comentariu

1 Comment

  1. Tomescu Claudiu

    luni, 11.11.2019 at 13:18

    De ce nu se da situatia coplecta a rezultatelor. In comuna Calnic , candidatul PMP a scos un nr de 177 de voturi , find clasat pe locul doi , peste candidatii PSD si USR !

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

Victor Ponta către Dacian Cioloș, într-o emisiune electorală: Ai nevoie de aprobarea lui Gregorian Bivolaru ca să te vaccinezi?

Publicat

c

Fostul premier Victor Ponta l-a atacat pe europarlamentarul Dacian Cioloș, în cadrul unei dezbateri electorale de miercuri seară, la Digi24, în contextul unei discuții despre vaccinare.

Ponta l-a întrebat pe reprezentantul USR PLUS dacă are nevoie să îi ceară aprobarea lui Gregorian Bivolaru (fondatorul MISA) pentru a spune dacă este de acord să se vaccineze sau nu.

Întrebarea a fost adresată în contextul în care reprezentanții partidelor politice prezenți la dezbatere au fost invitați să răspundă dacă se vor vaccina sau nu împotriva COVID-19.

Toți invitații au răspuns ferm că se vor vaccina, cu excepția lui Dacian Cioloș care a spus că va lua o decizie după ce va vedea campania de informare și după ce va avea toate informațiile referitoare la vaccin și efectele acestuia.

La finalul răspunsului, cu puțin timp înainte de pauză, Ponta l-a întrebat pe Cioloș: ”Să îl întrebăm pe Gregorian Bivolaru mai bine. Ai nevoie de aprobarea lui Gregorian Bivolaru ca să te vaccinezi?”

Întrebarea l-a enervat în mod evident pe Cioloș: ”Întreabă-l tu mai bine, că văd că știi mai multe. Vezi că încă nu ai lămurit problema cu plagiatul”.

Sursă: G4Media.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Câți români au drept de vot la alegerile parlamentare din 6 decembrie. AEP a anunțat numărul oficial de alegători

Publicat

Autoritatea Electorală Permanentă precizează că numărul total de alegători înscriși în Registrul electoral pentru alegerea Senatului și a Camerei Deputaților este de 18.191.396, iar numărul total de cetățeni români cu domiciliul în străinătate care figurează cu drept de vot la acest scrutin este 740.367 de persoane, potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri de AEP.

Comunicatul AEP

„Autoritatea Electorală Permanentă informează că, în perioada electorală, Registrul electoral a fost actualizat atât prin importuri de date de la Direcția pentru Evidența Persoanelor și Administrarea Bazelor de Date și de la Direcția Generală de Pașapoarte, cât și prin radieri ale persoanelor efectuate de către primări”, precizează sursa citată.

Potrivit AEP, la data de 2 decembrie, după efectuarea tuturor actualizărilor, situația numărului de alegători valabil pentru alegerea Parlamentului este următoarea:

  • Numărul total al persoanelor care au dreptul de vot interzis este de 19.604 cetățeni;
  • Numărul total de cetățeni români cu domiciliul în străinătate care figurează cu drept de vot la acest scrutin este 740.367 de persoane;
  • Numărul total al alegătorilor români din străinătate care au optat pentru votul prin corespondență prin înregistrarea pe site-ul votstrainatate.ro este de 35.808 cetățeni;
  • Numărul total al alegătorilor români din străinătate care au optat pentru votul la secția de votare prin înregistrarea pe site-ul votstrainatate.ro este de 3.078 cetățeni.

„Precizăm că alegătorii care au domiciliul în România și care au optat să voteze în străinătate, atât pentru votul prin corespondență, cât și pentru votul la o secție de votare, în număr de 34.192, au fost radiați din listele electorale permanente din România pentru acest scrutin”.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă purtarea măștilor de protecție și acasă, în anumite situații

Publicat

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a recomandat miercuri purtarea măştilor sanitare în locuinţe pentru a preveni infectările cu noul coronavirus atunci când sunt primiţi vizitatori şi când nu poate fi respectată distanţarea fizică, relatează dpa.

În plus, măştile ar trebui purtate în locuinţe în timpul vizitelor atunci când nu este clar dacă încăperile au fost aerisite corespunzător, potrivit unui nou ghid de recomandări publicat de OMS miercuri la Geneva.

OMS recomandase anterior purtarea măştilor în spaţiile cu dimensiuni reduse, însă nu precizase liniile directoare pentru spaţiile private.

De asemenea, agenţia pentru sănătate din cadrul ONU recomandă în prezent o utilizare mai largă a măştilor în centrele medicale. Astfel, personalul administrativ şi alţi angajaţi care nu sunt implicaţi în acordarea de îngrijiri medicale au fost adăugaţi pe lista persoanelor care ar trebui să poarte în permanenţă măşti sanitare.

Pacienţii ar trebui, de asemenea, să poarte măşti în situaţiile în care intră în contact strâns cu alte persoane.

La începutul pandemiei de COVID-19, OMS îşi exprimase scepticismul cu privire la purtarea măştilor şi nu a susţinut pe deplin utilitatea acestora, chiar dacă mai multe ţări din Europa au început să copieze exemplul unor state din Asia unde măştile sunt utilizate la scară largă pentru a preveni răspândirea virozelor respiratorii.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a reiterat miercuri avertismentul său potrivit căruia măştile le-ar putea oferi oamenilor un fals sentiment de siguranţă, făcându-i să uite de alte măsuri esenţiale de prevenţie.

sursă: Agerpres

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Florin Roman: E nevoie de USR în viitorul Guvern pentru modificarea Constituției, dar nu am încredere că pot lucra cu ei

Publicat

Liderul deputaților PNL, Florin Roman, a declarat, marți seara, la B1TV, că „alianța naturală” a liberalilor este cu PMP pentru guvernare, dar că este nevoie și de USR pentru a obține majoritatea necesară modificării Constituției, așa cum își dorește și președintele Klaus Iohannis. 

”Alianța naturală este cu PMP, pentru că au fost singurii parteneri loiali și de cuvânt care au stat lângă PNL în lupta din Parlament cu PSD.

Din păcate, sondajele ne arată că nu am putea face doar noi și atunci mai e nevoie și de UDMR pentru a face majoritatea, din păcate nu extrem de confortabilă.

Venirea USR în această alianță va genera majoritate pentru schimbarea Constituției. Președintele vrea să avem și o reformă serioasă a statului român. Pentru revizuirea Constituției este nevoie de două treimi.

Ce încredere pot să am eu într-un partener care de un an de zile atacă PNL în loc să atace PSD. Eu personal nu am încredere că pot lucra cu acești oameni”, a declarat Florin Roman.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate