Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

Rezultate la OLIMPIADA “Lectura ca abilitate de viaţă” 2018, etapa judeţeană Alba, înainte de contestaţii


Publicat

carti

Peste 200 de elevi au participat sâmbătă, 24 martie, la etapa judeţeană a Olimpiadei “Lectura ca abilitate de Viaţă”. Concursul s-a desfăşurat la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” din Alba Iulia, pe niveluri de vârstă, pentru elevi din clasele V-VI, VII-VIII, IX-X, XI-XII. Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba transmite primele rezultate, înainte de contestaţii.

Olimpiada este menită să încurajeze abordarea de către elevi a lecturii ca abilitate de viață, prin intermediul textului ficțional, nonficțional și multimodal.

Se adresează tuturor elevilor din gimnaziu şi liceu, capabili să folosească lectura în vederea dezvoltării personale, parcurgerea programei pentru cursul opțional Lectura și abilitățile de viață nefiind condiție de participare.

Concurenţilor li se evaluează competenţele de lectură, constând în înţelegerea textelor ficţionale, nonficţionale și multimodale, capacitatea de a reflecta asupra acestora, de a formula opinii, argumente şi interpretări proprii în scris, în cadrul unei prezentări sau a unei dezbateri.

Nivelurile pe care au fost făcute testările la olimpiadă sunt dispuse pe două secțiuni, potrivit competențelor de lectură dobândite de elevi în context formal sau nonformal și în acord cu practicile competiționale internaționale, după cum urmează:

Secțiunea gimnaziu – lector avansat:

– nivelul 1 – clasele a V-a și a VI-a;

– nivelul 2 – clasele a VII-a și a VIII-a

Secțiunea liceu – lector experimentat:

– nivelul 3 – clasele a IX-a și a X-a;

– nivelul 4 – clasele a XI-a și a XII-a.

Proba scrisă a cuprins 3 subiecte: primul subiect vizează capacitatea de înţelegere şi interpretare a unui text ficţional; al doilea subiect vizează capacitatea de înţelegere a unui text nonficţional; al treilea subiect vizează capacitatea de înţelegere şi interpretare a unui text multimodal.

Reguli de calificare la naţională

La etapa naţională, pentru fiecare dintre cele două secțiuni, din fiecare judeţ vor participa câte 2 elevi, cu respectarea ierarhiei valorice și a punctajului minim prevăzut de regulament (50 p), câte unul pentru fiecare nivel precizat anterior.

Etapa naţională a olimpiadei se va desfăşura în perioada 3-6 aprilie, la Baia Mare, pentru gimnaziu, respectiv în perioada 2-6 aprilie, pentru liceu, la Bucureşti.

Contestaţii

Rezultatele obținute de concurenți la probele scrise ale tuturor etapelor Olimpiadei pot fi contestate. Elevii pot obține și punctaje inferioare în urma contestației, nu numai punctaje egale sau superioare celui inițial.

Concurentul care are intenția de a depune contestație poate solicita să își vadă propria lucrare, în prezența unui membru al comisiei, fără a i se elibera o copie după aceasta.

Dacă, în urma vizualizării lucrării, concurentul decide să depună contestație, acesta completează și depune la secretariatul comisiei centrale o cerere de reevaluare a lucrării scrise, semnată de el și contrasemnată părinte/reprezentant legal.

Pentru lucrările contestate, care au primit inițial punctaje cuprinse între 54 – 60 de puncte la proba scrisă, punctajul definitiv este acela acordat de subcomisia de contestații.

Pentru lucrările contestate, care au primit inițial alte punctaje decât cele menționate, punctajul definitiv este acela acordat de subcomisia de contestații, dacă între punctajul inițial și punctajul acordat la contestație există o diferență de cel puțin 6 puncte. Dacă diferența dintre cele două punctaje este mai mică de 6 puncte, punctajul definitiv este cel inițial.

În judeţul Alba, contestaţiile se pot depune luni, 26 martie, în intervalul orar 8.00 – 12.00, la secretariatul Şcolii Gimnaziale “Mihai Eminescu” Alba Iulia sau pe fax, la nr 0258835093 și /sau scanate pe adresa de e-mail: eminescu1980@yahoo.com

Pentru contestațiile trimise pe fax sau pe mail se va cere confirmare telefonică – 0258835093.

Rezultate Olimpiada “Lectura ca abilitate de viaţă” – Etapa judeţeană Alba – înainte de contestaţii:

Nivelul I: clasele V-VI (80 de elevi)

Cordea Alessia – VI – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 56.00

Bleanț AleXIa Maria – VI – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 55.00

Triff Flavia – VI – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 54.50

Cibu Ana Iulia – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 54.00

Cibu Maria Isabelle – V – Şcoala Gimnazială – Daia Română – 53.25

Herlea AleXIa – VI – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 53.00

Moldovan Naomi – VI – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 53.00

Jinar Delia – VI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 52.25

Diniș Antonia – VI – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 52.00

Haţegan Amina Mălina – VI – Şcoala Gimnazială ”Ion Breazu” – Mihalț – 52.00

Mircea Silvia Antonia – VI – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 52.00

Negură-Damian Zara – V – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 52.00

Vasarhelean Rebeca – VI – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 51.50

Micle Ana Maria – V – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 51.00

Moldovan Daria – VI – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 50.50

Breaz Maria Simina – VI – Şcoala Gimnazială ”Ion Breazu” – Mihalț – 50.00

Ioica Natalia Melinda – V – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 50.00

Rîșteiu Raluca Elena – VI – Școala Gimnazială – Bistra – 50.00

Ţăran Iulia Romana – VI – Şcoala Gimnazială – Daia Română – 50.00

Andone Medeea – VI – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 49.50

Bera Dragos – VI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 49.50

Decean Cosmina Andreea – V – Şcoala Gimnazială ”Ion Breazu” – Mihalț – 49.50

Grapa Ioachim – VI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 49.50

Nagy Rareș – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 49.50

Haprian Amalia – VI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 49.00

Oltean Darius Nicolae – VI – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 49.00

Cîrnaț Alina – VI – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 48.50

Bota Elias – VI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 48.00

Docea Sabina Ilinca – V – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 47.50

Kis Ariana – VI – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 47.50

Nicoară George – VI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 47.50

Sandu Celia Alutina – VI – Liceul German – Sebeș – 47.50

Romoșan Daria – V – Liceul de Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 47.00

Șerban Dragoș – VI – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 47.00

Bancea Ştefania – VI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 46.50

Dăncilă Irina Maria – VI – Liceul de Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 46.00

Dobra Gloria – V – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 46.00

Moga Victoria – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 46.00

Boroschi Tudor – VI – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 45.00

Hărceagă-Țâr Mihaela – V – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 45.00

Turcu Anastasia – V – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 45.00

Pascal Vlad – V – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 44.50

Ilie Adriana Elena – V – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 43.50

Marginean AleXIa – V – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 43.50

Mustașă Andrada – VI – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 43.50

Perța Andreea – V – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 43.50

Prata Daria – VI – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 43.00

Crăciun Claudia – V – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 42.50

Frățilescu Gabriel – V – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 42.50

Hăprian Ioana Veronica – V – Şcoala Gimnazială – Daia Română – 42.50

Popescu Carmen Bianca – VI – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 42.50

Stănescu Tiberia – V – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 42.5

Bartha Anda – VI – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 42.00

Botezan Raul – V – Școala Gimnazială „OVIdiu Hulea” – Aiud – 42.00

Caizer Adelina – V – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 42.00

Radu Ariana – V – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 42.00

Petruțiu Alexandra – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 41.00

Spătăcean Alexandra – V – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 41.00

Bucur Maria – V – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – 40.50

Muntean Adelina – V – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 40.50

Bena Răzvan Ioan – VI – Liceul German – Sebeș – 40.00

Șipoș Adnana – V – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 40.00

Velişcu Sorana Elena – VI – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 40.00

Bregar Alina Maria – VI – Școala Gimnazială – Benic – 39.00

Chiciudean Nicolas – V – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 39.00

Chitulea Maria Daria – VI – Școala Gimnazială – Benic – 39.00

Hodor Oana – VI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 39.00

Macavei Sonia – V – Școala Gimnazială „OVIdiu Hulea” – Aiud – 39.00

Comandasu-Soare Elizabeth – V – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 37.00

Bota Carmen Elena – VI – Școala Gimnazială – Bistra – 35.75

Mateș Adriana – V – Școala Gimnazială – Mătișești – 35.50

Donea Alisia Maria – VI – Școala Gimnazială – Bistra – 34.00

Mureșan Marcus – V – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 32.50

Onetiu Dana Letitia – V – Școala Gimnazială – Bistra – 32.00

Stoica Adelina – Maria – VI – Școala Gimnazală ”Aron Cotruș” – Cergău Mare – 31.75

Gheorghe Briana – V – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 28,75

Zaharia Mihaiela – VI – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 31.25

Feurdean Andreea – V – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 30.50

Mateș Cosmina – VI – Școala Gimnazială – Horea – 27.00

Bucur B.M. Adina Denisa – V – Colegiul Tehnic ”Al. Domșa” – Alba Iulia – 15.50

Nivelul II: clasele VII – VIII (64 de elevi)

Popa Florin Alexandru – VIII – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 56.25

Neag Ioana Gabriela – VIII – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – Arieșeni – 55.30

Cătăuță Casiana Maria – VII – Școala Gimnazială ”Ion Pop Reteganul” – Sîncel – 54.75

Voina Elena Andreea – VIII – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 54.00

Negrea Mădălina – VIII – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 51.00

Ștef Andreea – VII – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 51.00

Dragomirescu M. C. Emma – VII – Liceul German – Sebeș – 50.25

Teglaș Roxana – VII – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 50.25

Bozdog Ana Roxana – VIII – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Alba Iulia – 50.00

Caprariu Adnana – VIII – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 49.50

Leah Raluca – VII – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 49.50

Boca Felicia Maria – VIII – Școala Gimnazială – Benic – 49.00

Ilca Georgiana – VIII – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 49.00

Nicoară Ana – VIII – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 49.00

Bîte Robert – VII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 48.00

Avram Mircea – VII – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 47.00

Fernandes Daria – VIII – Școala Gimnazială Nr. 3 – Cugir – 47.00

Iclozan Anda – VII – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 47.00

Damian Elena – VII – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 46.50

Kanczi VIana Daniela – VIII – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – 46.50

Sitaru Miruna – VII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 46.50

Vlaic Mirela – VIII – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 46.50

Boca Alexandra – VIII – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 46.00

MaXIm Thea – VIII – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 46.00

Pleșa Diana Ioana – VII – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 46.00

Șandru Mălina – VII – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 46.00

Jurj Marina – VIII – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie- Arieșeni – 45.50

Tomușcă Ioana – VII – Liceul De Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 45.50

Andone Sandra – VIII – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 45.00

Negoita Alexandra – VII – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 45.00

Prainer Tania – VII – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 45.00

Gligor Alexia – VII – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie- Arieșeni – 44.50

Dărăban Roxana – VII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 43.50

Puican Mădălina – VII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 43.00

Poptelecan Ioana – VII – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 42.50

Vinţan Luciana – VIII – Liceul German – Sebeș – 42.50

Nasta Mihaela – VIII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 42.00

Badea Bianca – VII – Școala Gimnazială „Avram Iancu” – Alba Iulia – 41.50

Buzdugan Vlad – VII – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 41.50

Lazea Cosmin Robert – VII – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie- Arieșeni – 41.50

Badau Mayisa – VIII – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 41.00

Căta Mihnea – VII – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 41.00

Pienariu Ema – VIII – Liceul German – Sebeș – 41.00

Pușcaș Petru Daniel – VIII – Școala Gimnazală ”Aron Cotruș” – Cergău Mare – 41.00

Chicea Mihai – Danil – VII – Liceul German – Sebeș – 40.50

Petruţ Teodora Naomi – VIII – Şcoala Gimnazială ”Ion Breazu” – Mihalț – 40.50

Hebean Anca Adriana – VII – Școala Gimnazală ”Aron Cotruș” – Cergău Mare – 39.50

Neag Andreea – Ioana – VIII – Școala Gimnazială – Horea – 39.50

Cautiş Ioana – Alexandra – VII – Liceul German – Sebeș – 39.00

Mureșan Gbriela – Roxana – VII – Școala Gimnazală ”Aron Cotruș” – Cergău Mare – 39.00

Popescu Iulia – VIII – Școala Gimnazială ”Singidava” – Cugir – 38.50

Cheşculescu Maria – VIII – Liceul German – Sebeș – 37.50

Pop Cristian Gabriel – VII – Liceul De Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 37.50

Tomuș Denisa – VIII – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 37.50

Piţu Adriana Anamaria – VIII – Şcoala Gimnazială ”Ion Breazu” – Mihalț – 37.00

Potinteu Ana – VII – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 37.00

Morariu Bianca – VII – Școala Gimnazială Toma Cocișiu” – Blaj – 36.50

Szocs Alexandra Mihaela – VIII – Școala Gimnazială – Bistra – 36.50

Șandru Cristina – VIII – Școala Gimnazială – Benic – 36.00

Lazăr Daria – VII – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 35.00

Plesa Miruna – VIII – Școala Gimnazială – Bistra – 33.00

Buta Leonard – VII – Școala Gimnazială ”Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – 30.50

Trif Nicoleta – Alina – VII – Școala Gimnazială – Horea – 28.50

Mateș Denisa – Niculina – VII – Școala Gimnazială – Mătișești – 16.50

Nivelul III: clasele IX – X (48 de elevi)

Ciule Alexandra Ioana – X – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 55.75

Crintea Mălina – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 54.25

Bărbuşiu Ioana – X – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 53.25

Bardan Bianca – IX – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 53.00

Cibu Clara – IX – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 52.75

Matei Viorica Celina – IX – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 52.50

Pop Daria Cosmina – X – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 52.50

Burz Sorina – X – Liceul ”H. C. C.” – Abrud – 51.00

Voina Andreea – IX – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 51.00

Barb Nicoleta – IX – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 50.50

Beldean Maria – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 50.50

Fildan Alexandra – X – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 50.50

Nistor Diana – IX – Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – 50.50

Copîndean Adelina – X – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 50.00

Moga Adriana – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 50.00

Șolea Andra Ioana – IX – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 50.00

Gherman Andreea Geanina – IX – Liceul ”Corneliu Medrea” – Zlatna – 49.50

Popa Ioana – X – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 49.50

Virca Maria – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 49.00

Căpeţ Iustina Daciana – IX – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 48.50

Dancea Carla – IX – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 48.50

Mermezan Mihaela – IX – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 48.50

Măriuță Diana – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 48.25

David Raluca – IX – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 47.50

Marcu Ariana – IX – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 46.50

Toma Andrei Gino – IX – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 46.50

Cosma Irina Maria – IX – Liceul ”H. C. C.” – Abrud – 46.00

Moldovan Alina – X – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 46.00

Şerbana Andreea Bianca – X – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 45.50

Uţiu Atanasia – X – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 45.50

Albu Bianca – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 45.00

Avădani Ariana Florina – IX – Liceul ”H. C. C.” – Abrud – 45.00

Ivan Timeea Maria – IX – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 44.50

Lăpăduș Bianca – IX – Colegiul Național ”Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – 44.50

Popa Ana-Maria – IX – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 44.50

Truța Andra Elena – IX – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 44.00

Moldovan Alexandra – IX – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 42.50

Catelina Andreea – X – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 42.00

Ilovan Giada Bianca – X – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 42.00

Sârbu Iulia – IX – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 42.00

Medrea Alexandra Maria – X – Colegiul Tehnic – Aiud – 41.00

Țimonea Raluca – X – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 39.50

Duda Anastasia – X – Liceul Teoretic ”Petru Maior” – Ocna Mureș – 38.00

Dușa Petronela – IX – Liceul ”Corneliu Medrea” – Zlatna – 38.00

Palade Maria Magdalena – IX – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 37.50

Bozoșan Roxana Ioana – IX – Colegiul Tehnic ”Apulum” – Alba Iulia – 37.00

Lazea Bianca Mihaela – X – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 36.00

Vâț Anca – IX – Colegiul Național ”Avram Iancu” – Cîmpeni – 27.00

Nivelul IV: clasele XI – XII (36 de elevi)

Cîmpean Maria Silvia – XII – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 59

Moldovan Ioana – XII – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 58

Balea Bianca – XII – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 57

Tomoiagă Ioana – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 56

Arsu Teodora – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 55

Goron Lidia – XI – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – 55

Gălăţan Ramona Simina – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 54.5

David Mihai Alin – XII – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 54

Buta Iulia – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 52.5

Rotta Sorana – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 52.5

Enescu Ana – Maria – XI – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 52

Henegar Denisa – XI – Liceul De Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 52

Stefanescu Georgiana Ionela – XI – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 52

Pițu Melissa – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 51.5

Bodea Nicolae Alexandru – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 51

Mihăescu Răzvan Pavel – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 51

Costea Mircea – XII – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 50

Tăușan Laura – XI – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 49

Paul Andreea – XII – Liceul ”Corneliu Medrea” – Zlatna – 48.5

Capăta Ciprian Gheorghe – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 48

Dan Emanuel – XI – Liceul German – Sebeș – 48

Paștiu Georgiana – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 48

Sturza Ionela Mariana – XII – Liceul ”Corneliu Medrea” – Zlatna – 48

Câmpean Petru Cristian – XII – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 47.5

Gizdavu Antonia – XI – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 47.5

Manoilă Andreea – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 47.5

Crăciun-Puiu Andrei – XI – Colegiul Naţional Militar „Mihai VIteazul” – Alba Iulia – 47

Trif Aura – Maria – XI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 47

Chișbac Andreea – XII – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 46.75

Presecan Laurentiu Marian – XI – Colegiul National „DaVId Prodan” – Cugir – 46.5

Lemeny Antonia – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 45.75

Anghel Adriana – XI – Seminarul Teologic Ortodox – Alba Iulia – 44.5

Groza Paul – XI – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 44

Toma Bogdan – XI – Liceul de Arte“Regina Maria” – Alba Iulia – 43.5

Frățilă Raluca Alexandra – XII – Colegiul Național ”I. M. Clain” – Blaj – 43

Mănișor Teodora – XII – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – 35.5

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

Definiția de caz COVID, actualizată de INSP. Ce este considerat caz suspect sau probabil și cum se face testarea

Publicat

Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a actualizat, vineri, definiţiile de caz pentru sindromul respirator acut cu noul coronavirus (COVID-19). Cazul suspect este considerat și cel al unei persoane care are doar febră și tuse.

Caz suspect

– orice persoană cu debut brusc de febră şi tuse (anterior, orice persoana cu infecție respiratorie acută (debut brusc cu cel puțin unul din următoarele simptome: tuse, febră, dificultate în respirație (scurtarea respiratiei)

sau

– orice persoană cu debut brusc al oricăror 3 sau mai multe dintre următoarele semne şi simptome: febră, tuse, astenie, cefalee, mialgii, dureri în gât, coriza, dispnee, anorexie / greţuri / vărsături, diaree, status mental alterat

sau

– orice persoană cu pneumonie, bronhopneumonie +/- pleurezie

sau

– orice persoană cu infecţie respiratorie acută severă (SARI) – febră sau istoric de febră şi tuse şi dificultate în respiraţie (scurtarea respiraţiei) şi care necesită spitalizare peste noapte.
Pentru copiii cu vârsta până la 16 ani care prezintă manifestări gastro-intestinale (vărsături, diaree) neasociate cu alimentaţia, se poate suspecta infecţia cu SARS-CoV-2.

Confirmarea promptă a cazului suspect este necesară pentru a asigura, rapid şi eficient, supravegherea epidemiologică a contacţilor, implementarea măsurilor de prevenire şi control al infecţiei, precum şi colectarea informaţiilor epidemiologice şi clinice relevante, precizează INSP.

Caz probabil

– un pacient care întruneşte criteriile clinice enunţate la cazul suspect şi este contact al unui caz confirmat sau are legătură epidemiologică cu un focar cu cel puţin un caz confirmat;

– un caz suspect cu imagine pulmonară sugestivă pentru COVID-19: Rx pulmonară –  opacităţi neclare, frecvent rotunde, cu distribuţie periferică inferioară; CT pulmonară – multiple opacităţi bilaterale cu aspect de sticlă mărunţită, frecvent rotunde, cu distribuţie periferică inferioară; ecografie pulmonară – linii pleurale îngroşate, linii B (multifocale, discrete sau confluente), tipare de consolidare cu sau fără bronhograme;

– o persoană cu debut recent de anosmie (pierderea mirosului) sau ageuzie (pierderea gustului) în absenţa unei cauze identificate;

– un adult decedat fără o cauză explicabilă, cu insuficienţă respiratorie care a precedat decesul şi care a fost în contact cu un caz confirmat sau care a avut legătură epidemiologică cu un focar cu cel puţin un caz confirmat.

Caz confirmat

– o persoană cu confirmare în laborator a infecţiei cu SARS-CoV-2, indiferent de semnele şi simptomele clinice;

Contactul direct este definit ca:

– persoana care locuieşte în aceeaşi gospodărie cu un pacient cu COVID-19

-persoana care a avut contact fizic direct cu un caz de COVID-19 (ex. strângere de mână fără igiena ulterioară a mâinilor)

– persoana care a avut contact direct neprotejat cu secreţii infecţioase ale unui caz de COVID-19 (ex. în timpul tusei, atingerea unor batiste cu mâna neprotejata de mănuşă)

– persoana care a avut contact faţă în faţă cu un caz de COVID-19 la o distanţă mai mică de 2 m şi cu o durată de minimum 15 minute

– persoana care s-a aflat în aceeaşi încăpere (ex. sala de clasă, sala de şedinţe, sala de aşteptare din spital) cu un caz de COVID-19, timp de minimum 15 minute şi la o distanţă mai mică de 2 m

– persoana din rândul personalului medico-sanitar sau altă persoană care acordă îngrijire directă unui pacient cu COVID-19 sau o persoană din rândul personalului de laborator care manipulează probe recoltate de la un pacient cu COVID-19, fără portul corect al echipamentului de protecţie.

Potrivit INSP, orice persoană care a purtat masca/echipamentul de protecţie corespunzător şi a respectat distanţarea fizică nu este considerată contact direct.

Un caz COVID-19 poate fi de origine comunitară sau asociat asistenţei medicale (IAAM), în funcţie de:

– numărul de zile anterioare datei debutului sau a confirmării în laborator, după data internării într-o unitate sanitară (spital, centru de dializa), centru rezidenţial de şedere prelungită (ziua 1);

– argumentele din investigaţia epidemiologică privind originea comunitară sau IAAM (apartenenţa cazului la focare de infecţii cu una sau alta dintre origini).

Pot exista următoarele situaţii:

Caz COVID-19 comunitar

– simptome prezente la internare sau debut în primele 48 de ore după internare;

– debut în zilele 3-7 după internare şi o suspiciune puternică de transmitere comunitară (apartenenţa la un focar de cazuri comunitare)

Caz COVID-19 asociat asistenţei medicale (IAAM)

– debut după 48 ore de la internare şi o suspiciune puternică de transmitere asociată asistenţei medicale;

– cazurile la personalul medico-sanitar şi auxiliar, dacă nu există argumente puternice în favoarea unei transmiteri comunitare

Cazurile cu debut în primele 14 zile după externarea dintr-o unitate sanitară pot fi:

– IAAM, dacă debutul are loc în primele 48 de ore după externare;

– cu origine incertă, în cazul debutului la 3-14 zile după externare, dacă nu există argumente puternice în favoarea unei origini comunitare sau IAAM.

Deces la pacient confirmat cu COVID-19

Decesul cu COVID-19 este definit ca decesul survenit la un pacient confirmat cu COVID-19, cu excepţia situaţiilor în care există o altă cauză clară a morţii, care nu poate fi în relaţie cu COVID-19 (ex. traumatism, hemoragie acută majoră, etc) şi la care nu a existat o perioadă de recuperare completă între boală şi momentul decesului.

Decesul la un pacient confirmat cu noul coronavirus nu poate fi atribuit unei boli preexistente (de ex. cancer, afecţiuni hematologice etc.) şi COVID-19 trebuie raportată ca şi cauză a decesului, independent de condiţiile medicale preexistente care se suspectează că au favorizat evoluţia severă a infecţiei cu SARS-CoV-2.

COVID-19 trebuie menţionată pe certificatul de deces drept cauza a decesului pentru toate persoanele decedate la care COVID-19 a cauzat sau se presupune că a cauzat sau a contribuit la deces.

De asemenea, cazurile confirmate COVID soldate cu deces, la care testele RT-PCR în dinamică din sputa/aspirat bronşic sunt negative (2 teste), pot fi considerate deces datorat infecţiei cu SARS-CoV-2 dacă clinicianul evidenţiază semne şi simptome înalt sugestive şi decesul este corelat cu evoluţia clinică determinată de COVID.

În situaţia în care apare necesitatea clarificării cauzei decesului, se indică examene RT-PCR din ţesut pulmonar recoltat de către medicul specialist anatomie patologică/medicină legală fără a fi necesară necropsia.

Recomandări de prioritizare a testării pentru COVID-19:

1. Persoane simptomatice, inclusiv personal medico-sanitar si auxiliar, conform definiţiei de caz;

2. Contacți apropiaţi simptomatici ai cazurilor confirmate;

3. Pacienţi cu maximum 48 de ore înainte de procedura de transplant (asimptomatici) şi donatorii de organe, ţesuturi şi celule stem hematopoietice înainte de donare; pacienți cu transplant de organe, ţesuturi şi celule stem hematopoietice aflați în tratament imunosupresor, înaintea fiecărei internări din perioada de monitorizare post-transplant – 2 teste la 24 de ore interval;

4. Echipele medicale de prelevare a organelor pentru transplant care se deplaseaza de la centrul de transplant in centrele de prelevare – la fiecare 2 saptamani;

5. Pacienţi asimptomatici cu imunosupresie în contextul bolii sau indusă medicamentos, cu maximum 48 de ore inainte de internarea în spital

În acest context, termenul de imunosupresie se referă la: chemoterapia citotoxică, agenți biologici cu acțiune prelungită, imunoterapie celulară și doze mari de glucocorticoizi, conform ghidului Societății Americane de Boli Infecțioase (6.05.2020)

6. Pacienți oncologici asimptomatici aflați în curs de chimioterapie și/sau radioterapie:

– Pacienți oncologici asimptomatici aflați în curs de chimioterapie – cu maximum 48 de ore inainte de fiecare cura, respectiv de fiecare prezentare la spital pentru monitorizare;

– Pacienți oncologici asimptomatici aflați în curs de radioterapie – înainte de prima ședință și apoi la 14 zile, până la terminarea curei;

7. Pacienți oncologici asimptomatici înainte de intervenții operatorii sau manevre invazive, cu maxim 48 de ore înaintea intervenției/manoperei;

Notă:

Cu referire la punctele 5., 6. și 7, în cazul pacienților copii care se internează cu însoțitor, se testează și însoțitorul.

8. Pacienti hemodializaţi asimptomatici – de 2 ori pe luna;

– Pacienti hemodializati asimptomatici contacţi cu caz confirmat, 2 testări la 6-7 zile interval între ele; pe durata acestei perioade aceștia vor fi dializați în sesiuni separate de restul pacientilor;

9. Pacienti hemodializaţi simptomatici;

10. Persoane instituționalizate asimptomatice – de 2 ori pe lună;

11. Personalul de îngrijire din centre rezidențiale – de 2 ori pe lună;

12. Gravidele asimptomatice care se află în carantină / izolare la domiciliu sau au fost contact direct cu un caz confirmat – în ziua 14, dacă nu au devenit simptomatice;

13. Personal medico-sanitar si auxiliar asimptomatic contact direct cu caz confirmat, în a 6-7 zi de la ultimul contact posibil infectant; în perioada imediată contactului posibil infectant și până la primirea rezultatului de laborator, personalul medico-sanitar si auxiliar își va desfășura activitatea cu respectarea măsurilor de protecție standard.

Cazurile pozitive simptomatice sau asimptomatice din rândul personalului sanitar vor respecta procedurile de izolare impuse şi pentru restul persoanelor infectate.

Modificarea contextului epidemiologic poate duce la revizuirea acestor recomandări.

Unitățile medicale pot stabili protocoale de testare pentru personalul medical şi/sau pacienți prin tehnici de RT-PCR, suplimentar faţă de aceste recomandări, care pot fi realizate cu resurse proprii, în laboratoarele pe care le dețin sau în alte laboratoare.

Ministerele cu retea sanitara proprie pot stabili protocoale de testare pentru personalul propriu, in functie de specificul activitatii.

Buletinele de analiză cu rezultate pozitive ale testărilor vor fi raportate imediat, scanat, în același mesaj trimis pe e-mail de către laboratorul care a efectuat testarea, către spitalul solicitant, direcția de sănătate publică de apartenență a cazului şi INSP şi se vor lua măsurile necesare de internare / izolare a persoanelor infectate.

În aceste cazuri, unităţile sanitare îşi vor efectua propria anchetă epidemiologică şi vor adopta măsuri de limitare a infecției, acţiuni ce intră în responsabilitatea directă a managerului.

Raportul anchetei epidemiologice va fi trimis în termen de 24 de ore direcţiei de sănătate publică a judeţului de apartenență a cazului.

surse: agerpres.ro, cnscbt.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Un uragan puternic lovește Grecia, cu rafale de vânt de până la 117 km/h. Prefectul Insulelor Ionice: ”copacii cad peste tot”

Publicat

Inundaţii şi ploi torenţiale, care au provocat întreruperi de electricitate, s-au abătut vineri asupra Insulelor Ionice, lovite de un rar uragan mediteranean, cunoscut sub denumirea de ”medicane”, fiind însoţit de rafale de vânt cu viteze de până la 117 km/h, potrivit Protecţiei Civile elene, relatează AFP.

„Copacii cad peste tot”, a declarat prefectul Insulelor Ionice, Rodi Kratsa, pentru televiziunea de stat. Însă pe aceste insule, precum Zakynthos şi Kefalonia, situate în vestul Greciei şi la est de Italia, nu au fost deocamdată înregistrate victime.

Uraganul, denumit Ianos, „urmează să lovească vestul (Greciei) cu aceeaşi intensitate pentru încă 6-9 ore şi apoi să înceapă să se deplaseze către sud”, a adăugat Kratsa.

Două zboruri Ryanair programate să ajungă pe insula Kefalonia au fost redirecţionate către Atena, iar legăturile maritime pentru şi către insulă au fost întrerupte.


Insulele Itaca şi Zakynthos au fost, de asemenea, afectate de întreruperi de electricitate şi circulaţia pe o parte din drumuri a fost întreruptă, în timp ce Corfu şi Lefkada au fost afectate, într-o măsură mai mică, de intemperii.

O barcă de agrement elveţiană ancorată în Itaca a fost luată de valuri, însă cei doi pasageri de pe ambarcaţiune au reuşit să ajungă la ţărm, potrivit agenţiei de presă elene ANA. O altă barcă s-a scufundat în portul Zakynthos, însă pasagerii săi – belgieni – sunt teferi şi nevătămaţi, a mai spus Kratsa.

Uraganul Ianos este aşteptat să ajungă în Peninsula Peloponez vineri seara.

Grecia a fost lovită de un uragan în 2018, care a provocat moartea a două persoane pe insula Evia.

sursă: Agerpres

sursă foto: captură video Youtube

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

FOTO: ACCIDENT pe autostrada A1 Sebeș-Sibiu. O persoană rănită după ce o șoferiță a intrat cu mașina în parapet

Publicat

O persoană a fost rănită într-un accident rutier petrecut vineri după amiaza pe autostrada A1 Sebeș-Sibiu, zona Cristian. O șoferiță a intrat cu mașina în parapet.

Potrivit IPJ Sibiu, pe A1, la km 258 (ieșirea din Cristian spre Sibiu), pe sensul de mers Sebeș -Sibiu. o conducătoare auto în vârstă de 40 de ani, din Dâmbovița, pe fondul oboselii la volan, a ieșit în afara partii carosabile și a intrat cu mașina în parapet.

Potrivit ISU Sibiu, la fața locului au fost acordate îngrijiri medicale pentru două persoane implicate, iar care o femeie de aproximativ 88 de ani a fost transportată la UPU Sibiu cu suspiciune de fracturi membre inferioare.

Nu a fost necesară intervenția echipajului de descarcerare.

sursă imagini: ISU Sibiu

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

HARTA pe județe a cazurilor de infectare cu noul coronavirus. Situația oficială din România, în data de 18 septembrie

Publicat

1.527 de infectări noi au fost înregistrate în România, în ultimele 24 de ore, după 25.254 testări.

Numărul cazurilor de COVID-19, confirmate în România a ajuns la 110.217, potrivit datelor transmise vineri, 18 septembrie, de Grupul de Comunicare Strategică.

Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Municpiul București dar și Iași, Cluj, Bacău, Brașov și Prahova.

Harta în format mai mare poate fi deschisă AICI.

Situația îmbolnăvirilor pe județe – 18 septembrie – sursă INSP:

Județ / Număr de cazuri confirmate (total) / Număr de cazuri noi:

Mun. București – 14487 – 171

Suceava – 6082 – 49

Brașov – 5368 – 56

Argeș – 5356 – 19

Prahova – 5219 – 59

Iași – 4128 – 91

Galați – 3759 – 40

Bacău – 3740 – 59

Dâmbovița – 3633 – 52

Timiș – 3336 – 61

Bihor – 3179 – 47

Ilfov – 2833 – 33

Cluj – 2765 – 68

Neamț – 2764 – 45

Buzău – 2609 – 16

Vrancea – 2579 – 22

Vaslui – 2471 – 39

Dolj – 2370 – 77

Arad – 2343 – 39

Constanța – 2235 – 22

Brăila – 2155 – 33

Hunedoara – 2055 – 25

Sibiu – 1901 – 37

Vâlcea – 1813 – 30

Gorj – 1798 – 21

Olt – 1676 – 24

Maramureș – 1667 –  – 1 (rectificare negativă)

Mureș – 1632 – 11

Botoșani – 1492 – 9

Alba – 1464 – 25 (1.471 cazuri, potrivit DSP Alba; 25 cazuri noi)

Bistrița – Năsăud – 1375 – 17

Mehedinți – 1315 – 24

Ialomița – 1129 – 19

Caraș – Severin – 1087 – 36

Covasna – 1050 – 33

Giurgiu – 955 – 16

Teleorman – 916 – 28

Harghita – 871 – 15

Tulcea – 722 – 15

Călărași – 707 – 15

Sălaj – 559 – 19

Satu Mare – 506 – 10

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate