Contacteaza-ne si pe
Publicitate

EVENIMENT

REZULTATE la Olimpiada Naţională de ISTORIE de la Alba Iulia. Punctajele elevilor şi cine a urcat pe podium

avatar

Publicat

Obelisc Horea Closca si Crisan drona

Aproape 200 de elevi de clasele VIII – XII din ţară au susţinut, miercuri, proba scrisă la Olimpiada Națională de Istorie, ce a fost organizată în acest an la Alba Iulia. Au fost comunicate rezultatele finale, iar vineri a avut loc şi festivitatea de premiere.

Festivitatea de premiere s-a desfăşurat vineri, 6 aprilie, de la ora 10.00, la Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” din Alba Iulia.

Pe lângă concursul propriu-zis, elevii şi profesorii însoţitori au avut ocazia să descopere istoria Capitalei Marii Uniri, vizitând Cetatea Alba Carolina, muzeul şi catedralele din Alba Iulia. La Sebeş, au văzut obiective turistice.

Vezi şi FOTO: Olimpiada Națională de Istorie, la Alba Iulia. Deschiderea oficială

Olimpiada Naţională de Istorie – Alba Iulia 2018:

REZULTATE:

Clasa a VIII-a

Nr. Crt. / Numele şi prenumele elevului, inițiala tatălui / Unitatea şcolară / Localitatea / Judeţul / Profesorul îndrumător / Punctaj Subiectul 1 / Punctaj subiectul 2 / Punctaj total

1 – Rotărescu C. Ioana Sînziana – Şcoala Gimnazială “ G. E. Palade” – Buzău – Buzău – Balaban Doina – 50 – 45.5 – 95.5

2 – Stamatie D. Alexandra Mihaela – Școala Gimnazială „I. G. Duca” – Petroșani – Hunedoara – Manițiu Cornelia – 47 – 45 – 92

3 – Roșca G. Alecsis Dumitru – Școala Gimnazială ”Al. Ștefulescu” – Tg. Jiu – Gorj – Mărăcine Claudiu Constantin – 50 – 41.5 – 91.5

4 – Aron V. Robert Alexandru – Scoala Gimnaziala Nr.30 Gheorghe Titeica – Constanta – Constanța – Dobre Gabriela – 43.5 – 46.5 – 90

5 – Cocor A. Raluca – Colegiul Național – Iași – Iași – Brătescu Iuliana – 47 – 42.5 – 89.5

6 – Mînzală I. Andreea Gabriela – Colegiul Național ”Ion Minulescu” – Slatina – Olt – Gagiu Alina – 47 – 41.5 – 88.5

7 – Balaban G. Antonia – Școala Gimnazială Nr. 29 – Galați – Galați – Mărgărit Emilia – 45.5 – 41.5 – 87

8 – Crîngașu I. Andreea Cosmina – Liceul Teoretic ”Neagoe Basarab” – Oltenița – Calarasi – Chițu Ecaterina – 44.5 – 42 – 86.5

9 – Deacu E. Irina – Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj Napoca – Cluj – Hossu Ofelia – 42 – 44 – 86

10 – Bălan M. Alexandra Cătălina – Scoala „G.E.Palade” – Ploieşti – Prahova – Tudor Mihaela – 41.5 – 44 – 85.5

11 – Dorca D. Mihnea – Scoala Gimnazială” Nicolae Iorga” – Baia Mare – Maramures – Dancu Natalia – 41 – 44.5 – 85.5

12 – Prisacaru C.I. Georgiana – Colegiul Național ”Ferdinand I” – Bacău – Bacău – Zărnescu Simona Nicoleta – 40 – 44.5 – 84.5

13 – Leuştean C. Diana Gabriela – Colegiul Naţional „Gheorghe Ţiţeica” – Drobeta Tr. Severin – Mehedinţi – Mănescu Monica – 48 – 36 – 84

14 – Fiț T. Titu Rareș – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Alba – Boian Daniel – 37.5 – 46 – 83.5

15 – Gheorghe S. Maria Doriana – Colegiul Național ”Mihai Viteazul” – Slobozia – Ialomița – Vlad Emilia – 36 – 47.5 – 83.5

16 – Mihăilă I.A. Smaranda – Liceul Teoretic ”Mihail Kogălniceanu” – Vaslui – Vaslui – Dogariu Tiberiu Eugen – 44.5 – 38 – 82.5

17 – Memu A. Florina Sorana – Liceul Teoretic „Marin Preda” – Turnu Măgurele – Teleorman – Franchevici Cătălina – 40.5 – 41.5 – 82

18 – Sava A. Sebastian Adrian – Liceul Teologic Baptist „Emanuel” Oradea – Bihor – Iștoc Ramona – 50 – 32 – 82

19 – Lupu T.M. Andrada – Școala Gimnazială Nr.7 – Reșița – Caraș – Severin – Bădescu Ilie – 47 – 34.5 – 81.5

20 – Țugui P. Cosmin – Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” – Rădăuți – Suceava – Maleș Nadia – 44 – 37 – 81

21 – Milan D.B. Bianca – Ionela – Scoala Gimnaziala „Avram Iancu” – Bucureşti – Bucureşti – Sturzu Elena Ștefania – 41.5 – 37 – 78.5

22 – Tudor D. Luca – Liceul Teoretic “Adam Muller Gutennbrunn” Arad – Arad – Ghița Eugen – 43.5 – 34 – 77.5

23 – Ilie – Goga V. Cristina – Colegiul National Mihai Eminescu – Bucureşti – Bucureşti – Sandu Anca – 33 – 44 – 77

24 – Pricop A. Elena Georgiana – Șc. Gim. ”Fănuș Neagu” – Brăila – Brăila – Aftodor Ștefan – 46 – 30.5 – 76.5

25 – Sincu I.D. Adriana Ioana – Școala Gimnazială Academician Marin Voiculescu – Giurgiu – Giurgiu – Lăbău Stan Mihaela – 41 – 35.5 – 76.5

26 – Căderea A. Maria – Scoala Gimnazială Nr.3 – Piatra Neamț – Neamț – Șoimaru Cristiana Marilena – 34 – 42 – 76

27 – Moro N. Alexandra Cristina – Col.Nat. Gh.Lazar – Sibiu – Sibiu – Salade Gheorghe – 38.5 – 37.5 – 76

28 – Șorodoc I.A. Matei George – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – Botoşani – Botoşani – Ciobanu Loredana – 41 – 35 – 76

29 – Hoza C.M. Larisa – Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” – Bistrița – Bistrița Năsăud – Luca Alina – 40.5 – 34.5 – 75

30 – Tăbăraş M. Andra Ștefania – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” – Sfântu Gheorghe – Covasna – Bota Adriana – 41.5 – 33.5 – 75

31 – Minciunescu T. Anda Elena – Şcoala Gimnazială ,,Nicolae Vlad” – Pucheni – Dâmbovița – Chițulescu Cătălin – 39.5 – 34 – 73.5

32 – Farcaș G. Andrei Bogdan – Scoala Gimnazială Nr. 150 – Bucureşti – Bucureşti – Jecu Elena – 41 – 30 – 71

33 – Raicu D. Bianca – Elena – Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” – Pitești – Argeș – Dinu Magdalena – 35.5 – 33.5 – 69

34 – Mailat V. Claudia Cristina – Școala Gimnazială Nicolae Bălcescu – Tg – Mureș – Mureș – Niță Fănică – 33.5 – 33.5 – 67

35 – Petrică G. Vladimir Gheorghe – Școala Gimnazială „Take Ionescu” – Râmnicu Vâlcea – Vâlcea – Nemțu Aurelia – 33 – 34 – 67

36 – Mariţa C. Diana Mirabela – Liceul Tehnologic „ Anghel Saligny”  – Turț – Satu Mare – Nemet Stelian – 44 – 21.5 – 65.5

37 – Topor D. Alexandra Cristina – Şcoala Gimnazială – Ostrov – Tulcea – Dima Sevim – 38.5 – 26.5 – 65

38 – Ulici M. Elisa – Natalia – Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” – Jibou – Sălaj – Achim Daniela – 39 – 22.5 – 61.5

39 – Vieru V. Simona – Școala Gimnazială Gheorghe Țițeica – Craiova – Dolj – Feraru Monica – 36 – 25.5 – 61.5

40 – Aciobăniței I. Radu Ioan – Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” – Miercurea – Ciuc – Harghita – Ciudin Victorița – Ionela – 28 – 31 – 59

41 – Vincene C. Andrada Ioana – Școala Gimnazială ”Ioan Bădescu” – Popești Leordeni – Ilfov – Bondar Ancuța – 36 – 21 – 57

Clasa a IX-a

Nr. Crt. / Numele şi prenumele elevului, inițiala tatălui / Unitatea şcolară / Localitatea / Judeţul / Profesorul îndrumător / Punctaj Subiectul 1 / Punctaj subiectul 2 / Punctaj total

1 – Ioniţă M. Briana Gabriela Camer – Colegiul Naţional „Spiru Haret” – Bucureşti – Bucureşti – Dumitrescu Doru – 44 – 45 – 89

2 – Sfârâilă R. Vlad – Liceul Teoretic ”Adam Muller Gutennbrunn” Arad – Arad – Ghița Eugen – 47 – 42 – 89

3 – Mihălceanu S. George – Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” – Timișoara – Timiș – Lobonț Simona – 48.5 – 35.5 – 84

4 – Țiței P. Paula – Liceul Teoretic „Ovidius” – Constanta – Constanța – Paris Anișoara – 44 – 39 – 83

5 – Țolea G. Ana – Maria – Liceul Teoretic Dan Barbilian   – Câmpulung – Argeș  – Nicolae Zaharia – 38.5 – 43 – 81.5

6 – Vițel I. Ioana Alina – Colegiul Național – Iași – Iași – Țurcănașu Mihaela – 50 – 31 – 81

7 – Boboruţă C.F. Roxana Andreea – Colegiul Naţional „Gheorghe Ţiţeica” – Drobeta Tr. Severin – Mehedinţi – Mănescu Monica – 44.5 – 35 – 79.5

8 – Luca H. Ioan – Octavian – Colegiul National „Petru Rares”  – Piatra – Neamţ – Neamț –  Irimia Dan – 45.5 – 33.5 – 79

9 – Szász A. Norbert – Valentin – Liceul „Marin Preda” – Odorheiu Secuiesc – Harghita – Vaipan Renilda – 45.5 – 33.5 – 79

10 – Mladin S. Samuel Cristian – Colegiul National ”Ecaterina Teodoroiu”  – Tg. Jiu – Gorj – Peptan Simona Adriana – 43 – 34 – 77

11 – Rețe V.Samuel – Colegiul Național ”Emil Racoviță” Cluj Napoca – Cluj – Rițiu Maria – 43 – 33.5 – 76.5

12 – Vasile G.V. Alexandru – Colegiul Național Vasile Alecsandri – Galați – Galați – Langu Sorin – 42 – 34.5 – 76.5

13 – Nivnea  C. Alexandru – Colegiul Naţional  “Mihai Viteazul” – Sfântu Gheorghe – Covasna – Băilă  Maria – 44 – 32 – 76

14 – Rezmireș G.D. Nadia – Colegiul Național “Gheorghe Vrânceanu” Bacău – Bacău – Merfea Maria – 43 – 33 – 76

15 – Anghel T.C. Marius – Colegiul  Naṭional ,,Constantin Cantacuzino” – Târgovişte – Dâmbovița – Ștefănescu Alexandru – 43 – 32.5 – 75.5

16 – Hotca O. Vlad Mihai – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – Satu Mare – Satu Mare – Cherecheş Nicoleta – 45.5 – 30 – 75.5

17 – Tică F. Irena – C.N. Frații Buzești – Craiova – Dolj – Burcă Marinela – 44.5 – 31 – 75.5

18 – Vultur S.C. Lavinia –  Christiana – C.N. ”Nicu Gane”  – Fălticeni – Suceava – Vasiliu Anișor – 47 – 28.5 – 75.5

19 – Iancu C. Ionuț Bogdan – Liceul Teologic Baptist  „Emanuel” Oradea – Bihor – Iștoc Florin – 47 – 27.5 – 74.5

20 – Păunescu I. Bianca Andreea – Colegiul Național ”Ion Minulescu” – Slatina – Olt – Combei Maria – 45 – 28.5 – 73.5

21 – Balan P. Petru Mihai – Colegiul Economic ”Anghel Rugină” – Vaslui – Vaslui – Nicu Cristina – 41.5 – 31 – 72.5

22 – Turian R. C. Mihai Daniel – Colegiul Național ”Silvania” – Zalău – Sălaj – Forț Corina – 47 – 25.5 – 72.5

23 – Țura C.P. Denisa  – Liceul Teoretic „Petru Rareș” – Tg.Lapus – Maramures – Filip – Gherman Viorel – 45.5 – 25.5 – 71

24 – Hăpreand. Dariana Maria – Col.E. G.Baritiu  – Sibiu – Sibiu – Deaconescu Rodica – 45 – 25.5 – 70.5

25 – Obadă I. Melania Elena – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”  – Botoşani – Botoşani – Ciobanu Loredana – 43.5 – 25 – 68.5

26 – Chetrari E. Cristina – Liceul Teoretic „Al. Vlahuţă” – Bucureşti – Bucureşti – Adina Năstăsie – 40.5 – 27.5 – 68

27 – Grigore C. Vlad Ionut – Liceul Teoretic ” Mihai Eminescu”  – Calarasi – Calarasi – Isvoranu Emil – 29.5 – 38.5 – 68

28 – Lorenț F. Carina – Colegiul Național „Emil Botta” – Adjud – Vrancea – Avram Adrian – 44 – 24 – 68

29 – Olar A.C. Darius Andrei – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul”  – Alba Iulia – Alba – Anca Dan – 38.5 – 29.5 – 68

30 – Mocanu T. Sabrina Theodora – Colegiul Național ”Mihai Viteazul” – Slobozia – Ialomița – Vlad Emilia – 32 – 35.5 – 67.5

31 – Luca M. Daria Maria – Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”  – Bistrița – Bistrița Năsăud – Chiș Silvius Ovidiu – 43 – 24 – 67

32 – Stroe I. Alexandra Mihaela  – Colegiul Național “ B. P. Hasdeu” Buzau – Buzău – Buzău – Solcan Dănuț Constantin – 42 – 24 – 66

33 – Mureșanu G. Ilinca – Colegiul Național ” Nicolae Iorga”  – Vălenii De Munte – Prahova – Istudor Irinel – 38 – 27 – 65

34 – Mațcu C.R. Timea – Colegiul Național „Iancu De Hunedoara” – Hunedoara – Hunedoara  – Vîtcă Loredana  – 42.5 – 20 – 62.5

35 – Anton  C.F. Andreas – Seminarul Teologic Ortodox „Episcop Ioan Popasu”  – Caransebeș – Caraș – Severin – Ghimboașă Vistian – 37 – 24 – 61

36 – Vrâncianu D. Tiberiu – Colegiul Național ”Nicolae Bălcescu” – Brăila – Brăila – Pavel Corina – 34 – 25.5 – 59.5

37 – Popa G. Maria Alexandra – Liceul ”Constantin Brâncoveanu” – Horezu – Vâlcea – Ciocan Valentin – 33.5 – 20.5 – 54

38 – Biolan M G Ioana Maria – Liceul Teoretic – Videle – Teleorman – Pîrnac Iulian – 30.5 – 22.5 – 53

Clasa a X-a

Nr. Crt. / Numele şi prenumele elevului, inițiala tatălui / Unitatea şcolară / Localitatea / Judeţul / Profesorul îndrumător / Punctaj Subiectul 1 / Punctaj subiectul 2 / Punctaj total

1 – Moța G. Theona-Maria – Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” – Tg. Jiu – Gorj – Mărăcine Claudiu Constantin – 50 – 49 – 99

2 – Niță N. Robert – Colegiul Național ”I.L. Caragiale” – Ploieşti – Prahova – Băjenaru Carmen – 47 – 46 – 93

3 – Vasîlca V. Maria-Miruna – Colegiul Național ,,Ștefan Cel Mare” – Tg. Neamț – Neamț – Șoimaru Cristina – 47 – 46 – 93

4 – Iancu M. Maria Teodora – Colegiul Național ,,Ienăchiță Văcărescu” – Târgovişte – Dâmbovița – Orfanu Mihaela – 46 – 45.5 – 91.5

5 – Manda C. V. Iulia Elena – Colegiul Naţional Ion C. Brătianu – Piteşti – Argeș – Didiţă Paul – 43 – 47 – 90

6 – Rădulescu M.C. Alexandru Matei – Colegiul Național ”Andrei Șaguna” – Brașov – Brașov – Gavrilă Mariana – Letiția – 43 – 47 – 90

7 – Ghișa N.Ș. Ștefania-Maria – Colegiul Național “Horea, Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – Alba – Rotche Andreea – 42 – 47 – 89

8 – Morar I. Ștefania Ioana – Colegiul Naţional “O. Goga” – Marghita – Bihor – Sărac Florica – 46 – 43 – 89

9 – Vinci I. Alexandra – Liceul Teoretic ”Gheorghe Șincai” Cluj Napoca – Cluj – Copoeru Lucia – 44 – 42.5 – 86.5

10 – Loluță R. Ana – Maria – C.N. ”Nicu Gane” – Fălticeni – Suceava – Zaharia Irina – 40 – 45 – 85

11 – Gălătanu L. Bogdan – Colegiul Național “ Gheorghe Munteanu Murgoci” – Brăila – Brăila – Vlad Alina-Mirela – 37 – 47 – 84

12 – Gheorghian D. Alexandra Viviana – Colegiul Național – Iași – Iași – Radu Adriana – 42 – 42 – 84

13 – Goran M. Rahela – Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” – Vaslui – Vaslui – Lepărdă Ionela – 45 – 38.5 – 83.5

14 – Rusu S. Diana Mariana – Liceul Teoretic „M. Eliade” – Lupeni – Hunedoara – Tănase Dan Daniel – 44.5 – 36.5 – 81

15 – Rezeanu I. Cristina Ștefania – Colegiul Național ”Unirea” – Turnu Măgurele – Teleorman – Mărcușu Vasile – 44 – 36 – 80

16 – Titianu  S.G. Vlad – Ştefan – Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” – Bistrița – Bistrița Năsăud – Șular Claudiu – 41 – 39 – 80

17 – Grama C. Teodor – C.N.Ghe. Lazar – Bucureşti – Bucureşti – Vasile Pascu – 40 – 39.5 – 79.5

18 – Săcrieru R. Ioan Nicolae – Colegiul Național „Unirea” – Focșani – Vrancea – Mălinoiu Daniela – 42 – 36.5 – 78.5

19 – Dinu E. Andreea Sabina – Liceul Teoretic ”Carol I” – Fetești – Ialomița – Gheorghe Valentin – 48 – 28.5 – 76.5

20 – Brânzan S. Alin Petru – Colegiul Național „Traian Doda” – Caransebeș – Caraș – Severin – Muntean Mihaela – 43.5 – 32.5 – 76

21 – Gheorghe M. Daria Alexandra – C.N. „Iulia Hasdeu” – Bucureşti – Bucureşti – Colceru Emilian – 40 – 35 – 75

22 – Nechita R. Ștefania Cristiana – Liceul Teoretic ,, Constantin Brătescu” – Isaccea – Tulcea – Dumitru George – 32 – 42 – 74

23 – Roatiș G.Bianca Georgiana – C.N.”M.Eminescu” – Baia Mare – Maramures – Bolchis Maria – 47 – 27 – 74

24 – Alani I. Ioana Lavinia – Colegiul Național ”Elena Ghiba Birta” Arad – Arad – Bucur Adrian – 37 – 36 – 73

25 – Prodescu G. Vasile Rareș – Liceul ”Constantin Brâncoveanu” – Horezu – Vâlcea – Ciocan Valentin – 34 – 38.5 – 72.5

26 – Grigore G. Cristina Măriuca – Colegiul Național ”Ion Minulescu” – Slatina – Olt – Combei Maria – 39 – 33 – 72

27 – Korossy Melissa – Colegiul Naţional „Doamna Stanca” – Satu Mare – Satu Mare – Silaghi Gabriela – 40 – 32 – 72

28 – Andronic G. Alin – Colegiul Național ”Bănățean” – Timișoara – Timiș – Farcaș Tamara – 40 – 31 – 71

29 – Balosin G. Ana – Maria – Ştefania – Colegiul Național ”Silvania” – Zalău – Sălaj – Laszlo Laszlo – 41.5 – 28 – 69.5

30 – Golfiță I.C. Petrișor Andrei – Colegiul Național Pedagocig Ștefan Velovan – Craiova – Dolj – Milotinescu Dan – 32 – 37 – 69

31 – Iacob G. V. Claudia – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – Botoşani – Botoşani – Botezatu Daniel – 35 – 33.5 – 68.5

32 – Drăgoescu C. Radu Gabriel – Colegiul Național “ B. P. Hasdeu” – Buzău – Buzău – Năstăsoiu Elena Viorica – 43.5 – 24.5 – 68

33 – Danciu I. Mara Elena – Liceul Tehnologic „Matei Basarab” – Strehaia – Mehedinţi – Mărgineanu Tanţi Isabela – 45 – 21.5 – 66.5

34 – Márton F. Ede – Liceul Pedagogic „Benedek Elek” – Odorheiu Secuiesc – Harghita – Novák Károly – István – 34 – 32 – 66

35 – Milea O.M. Mihaela – Col.Nat. O.Goga – Sibiu – Sibiu – Luca Georgeta – 35 – 30.5 – 65.5

36 – Idriș G. Elif – Colegiul Național ,,Mihai Eminescu” – Constanța – Constanța – Benchea Nicoleta – 30.5 – 34.5 – 65

37 – Savciuc M. Victoria – Liceul „Spiru Haret” – Moinești – Bacău – Lăcătușu Lăcrămioara – 38.5 – 26 – 64.5

38 – Răpcianu G. Ilie – Sem Teologic Sf. Apostol Andrei – Galați – Galați – Cuza Ghiță Valentina – 36 – 22.5 – 58.5

Clasa a XI-a

Nr. Crt. / Numele şi prenumele elevului, inițiala tatălui / Unitatea şcolară / Localitatea / Judeţul / Profesorul îndrumător / Punctaj Subiectul 1 / Punctaj subiectul 2 / Punctaj total

1 – Antoce P. Sebastian – Colegiul Național ”Costache Negruzzi” – Iași – Iași – Rotundu Elvira – 50 – 50 – 100

2 – Neacșu C.I. Miruna Andreea – Colegiul Național “ B. P. Hasdeu” – Buzău – Buzău – Miron Carmina – 50 – 41 – 91

3 – Brebeanu C. Vlad Cristian – Colegiul Național ,,Ienăchiță Văcărescu” – Târgovişte – Dâmbovița – Orfanu Mihaela – 42 – 47 – 89

4 – Goga N.D. Andreea – C.N. Frații Buzești – Craiova – Dolj – Cadea Nori – 45 – 41 – 86

5 – Biro B.A. Patrick Joshua – Colegiul Naţional „M. Eminescu” – Oradea – Bihor – Topală Daniel – 40 – 45 – 85

6 – Coroamă P. Anisia – Colegiul Național ”Bănățean” – Timișoara – Timiș – Filip Mihai – 40 – 44 – 84

7 – Fizeșan T.F. Alexandru Florin – Liceul Teoretic ”Nicolae Bălcescu” Cluj Napoca – Cluj – Hossu Ofelia – 45 – 39 – 84

8 – Ciornei M.A. Petruț Alexandru – Colegiul Național Vlaicu Vodă – Curtea De Argeș – Argeș – Pătru Elena Gabriela – 36.5 – 46 – 82.5

9 – Tucă N. Mădălina Teodora – Colegiul Național ” Al.I. Cuza” – Novaci – Gorj – Țicu Alina Ramona – 35 – 46 – 81

10 – Miron Ș. Ionela Simona – Colegiul Naţional „Roman – Vodă” – Roman – Neamț – Ciocoiu Ionuț – 42 – 37 – 79

11 – Zăvoeanu M. Maria Iulia – C. N. „Sf. Sava” – Bucureşti – Bucureşti – Ioan Grosu – 45 – 31 – 76

12 – Badea I. Ștefania Cristina – Liceul ,, Constantin Brâncoveanu,, – Horezu – Vâlcea – Ciocan Vetuța – 38 – 37 – 75

13 – Agafiței  C.  Manuela Loredana – Liceul Regina Maria – Dorohoi – Botoşani – Amarinei Tania – 36 – 36 – 72

14 – Fizedean D. Radu – Liceul Teoretic ”Adam Muller Gutennbrunn” Arad – Arad – Ghiță Eugen – 28 – 43 – 71

15 – Iacob I. Paul – Colegiul Național ”Silvania” – Zalău – Sălaj – Forț Corina – 36 – 35 – 71

16 – Lungu I. Maria Elis – Colegiul Național „Traian Lalescu” – Reșița – Caraș – Severin – Iancov Gheorghe – 41 – 30 – 71

17 – Mocanu T. Alin – Valentin – Colegiul Militar ”Ștefan Cel Mare” – Câmpulung Moldovenesc – Suceava – Tanasă Bogdan – 23 – 47 – 70

18 – Stoianovici C.V. Daria – C.N.Bilingv „George Coşbuc” – Bucureşti – Bucureşti – Cîrlan Anemaria – 30 – 38 – 68

19 – Lumezeanu  I. Cristina – Colegiul Național ,,Mihai Eminescu” – Constanta – Constanța – Paris Mihai – 34 – 33 – 67

20 – Chiriac E Mihaela – Liceul Teoretic Paul Bujor – Beresti – Galați – Constantin Carmen – 31 – 35 – 66

21 – Dan H. Alexandra Maria – L. T. „J. Monnet” – Bucureşti – Bucureşti – Bogdan Stoica – 37 – 29 – 66

22 – Postolache V. Veronica Elena – Colegiul Național ”Gheorghe Roșca Codreanu” – Bârlad – Vaslui – Grăjdeanu Cristinel – 36 – 29 – 65

23 – Diaconu V. Mihai – Colegiul Naţional ”S. Von Brukenthal” – Sibiu – Sibiu – Popa Ioan – 25 – 39 – 64

24 – Goicea O. Tudor – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” – Sfântu Gheorghe – Covasna – Negrea Romeo – 37 – 27 – 64

25 – Grecu L.I. Răzvan Gabriel – Colegiul Național „Iancu De Hunedoara” – Hunedoara – Hunedoara – Vîtcă Loredana – 40 – 24 – 64

26 – Pălcău G. Ioana Adriana – Colegiul Național ,,Mihai Viteazul” – Caracal – Olt – Șarîngă Marinela – 44 – 20 – 64

27 – Ţanc N.L. Nicoleta – Colegiul Național ”George Coșbuc” – Năsăud – Bistrița Năsăud – Suciu Mircea – 35 – 29 – 64

28 – Șerb A.D. Daria Ioana – Colegiul Național ”Al.I. Cuza” – Ploiesti – Prahova – Ionescu Vasile – 27 – 36 – 63

29 – Apostol D. Florina Alexandra – Liceul „Spiru Haret” – Moinești – Bacău – Moșu Adriana – 40 – 21 – 61

30 – Duma I. Andrei Ștefan – Colegiul Național “ Gheorghe Munteanu Murgoci” – Brăila – Brăila – Aftodor Ștefan – 30 – 31 – 61

31 – Vasile G: Dănuț – Colegiul Național ”Mihai Viteazul” – Slobozia – Ialomița – Dima Mihaela – 35 – 26 – 61

32 – Iliescu I. Vlad George – Liceul Teoretic „Ioan Slavici“ – Panciu – Vrancea – Cociorbă Luminița – 42 – 18 – 60

33 – Vlad V. Denisa Andreea – Colegiul Național ”Unirea” – Brașov – Brașov – Iliuțeanu Adrian – 30 – 30 – 60

34 – Balea I. Ioana – Gabriela – Liceul „Marin Preda” – Odorheiu Secuiesc – Harghita – Vaipan Renilda – 34 – 25 – 59

35 – Ionescu G. Marian Constantin – Liceul Tehnologic ”Dimitrie Bolintineanu” – Bolintin Vale – Giurgiu – Sima Georgeta – 34 – 25 – 59

36 – Voica C.D. Bianca – Eliza – Colegiul Național ”Unirea” – Turnu Măgurele – Teleorman – Mărcușu Vasile – 26 – 33 – 59

37 – Goje D. Florentin Theodor – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – Satu Mare – Satu Mare – Horșia Marius – 30 – 27 – 57

38 – Popescu F. Andreea – Colegiul Naţional „Traian” – Drobeta Tr. Severin – Mehedinţi – Catană Elena – 20 – 37 – 57

39 – Niculache G. Mihai – Liceul Teoretic „Grigore Moisil” – Tulcea – Tulcea – Elefteriu Daniela – 35 – 16 – 51

40 – Stanciu C. Romina Nicoleta – Liceul Teoretic ” Mihai Eminescu” – Calarasi – Calarasi – Isvoranu Emil – 22 – 29 – 51

41 – Sasu S. G. Augustin Dumitru – Colegiul Național ”Titu Maiorescu” – Aiud – Alba – Szekely Elena – 23 – 18 – 41

42 – Rohan D. R. Mădălina – Liceul Teoretic Gheorghe Marinescu – Tg – Mureș – Mureș – Grozav Gabriel – 25 – 14 – 39

43 – Timiș C. Bianca Gabriela – Liceul Borsa – Borsa – Maramures – Stetco Roman Ioana – 23 – 2 – 25

Clasa a XII-a

Nr. Crt. / Numele şi prenumele elevului, inițiala tatălui / Unitatea şcolară / Localitatea / Judeţul / Profesorul îndrumător / Punctaj Subiectul 1 / Punctaj subiectul 2 / Punctaj total

1 – Popovici S. Teodora – Colegiul Național „Emil Botta” – Adjud – Vrancea – Avram Adrian – 37 – 50 – 87

2 – Clipaciuc M. Roxana – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – Botoşani – Botoşani – Botezatu Daniel – 43 – 42 – 85

3 – Mihăilă I. Andreea – Colegiul Național ” I.L. Caragiale” – Ploieşti – Prahova – Pandelache Laura – 43 – 41 – 84

4 – Bob D. Ioana Mădălina – Liceul „Constantin Brâncoveanu” Horezu – Vâlcea – Ciocan Vetuța – 39 – 44.5 – 83.5

5 – Buzatu S. Flavius Teodor – C.N. Matei Basarab – Bucureşti – Bucureşti – Căplescu Iuliana – 43 – 40 – 83

6 – Lăzărescu V. Adrian Vasile – Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi” Onești – Bacău – Onofrei Luminița Cristina – 43 – 40 – 83

7 – Berar D. Ilina – Liceul Teoretic “Gheorghe Șincai” Cluj Napoca – Cluj – Copoeru Lucia – 47 – 35 – 82

8 – Biţă N.M. Ioana Raluca – C.N. „Spiru Haret” – Bucureşti – Bucureşti – Bilcea Valentina – 42 – 40 – 82

9 – Marc G. Denisa – Georgiana – Colegiul Național ”Horea Cloșca şi Crișan” Alba Iulia – Alba – Rotche Andreea – 41 – 41 – 82

10 – Firțulescu M. Andrada Mihaela – C.N. Frații Buzești – Craiova – Dolj – Pandia Oprea – 43 – 37 – 80

11 – Albu C. Ana Maria  Mihaela – Liceul Teoretic „Marin Preda” – Turnu Măgurele – Teleorman – Els Mihai – 41 – 38.5 – 79.5

12 – Crăciun M.N. Alina Maria – Liceul Tehnologic Lucian Blaga – Reghin – Mureș – Urzică Sabin – 38 – 41 – 79

13 – Mihăilă V. Maria – Alexandra – Colegiul Național ”George Coșbuc” – Motru – Gorj – Negrea Nicolae – 37 – 42 – 79

14 – Cucoș E. Teodora – Colegiul Național Octavian Goga – Miercurea Ciuc – Harghita – Bogos Maria Georgeta – 37 – 41.5 – 78.5

15 – Chiriță L. Laura Elena – Colegiul Național “ B. P. Hasdeu” – Buzău – Buzău – Solcan Dănuț Constantin – 41 – 37 – 78

16 – Vaida A. Diana – Maria – Colegiul Național ”Silvania” – Zalău – Sălaj – Forț Corina – 43 – 35 – 78

17 – Nicolae  I. David – Colegiul Naṭional ,,Mihai Eminescu” – Constanta – Constanța – Paris Mihai – 39 – 38 – 77

18 – Someşan O. Bianca – Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”  – Bistrița – Bistrița Năsăud – Vălean Alexandru – 34.5 – 42 – 76.5

19 – Brumă I. Cosmin – Ionuț – C.N. ”Ștefan Cel Mare” – Suceava – Suceava – Dranca Bogdan – 35 – 40 – 75

20 – Varga I. Antonia – Colegiul Naţional „Doamna Stanca” – Satu Mare – Satu Mare – Govor Maria – 41 – 34 – 75

21 – Suciu M. Denisa Alexandra – Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria” – Deva – Hunedoara – Galiceanu Felicia – 35 – 38.5 – 73.5

22 – Manole S. Mihaela – Liceul Teoretic ”Carol I” – Fetești – Ialomița – Gheorghe Valentin – 39 – 34 – 73

23 – Filip D. Cătălin – C.N.”Vasile Lucaciu” – Baia Mare – Maramures – Șovago Adrian – 31 – 41 – 72

24 – Nistor A. George Daniel – Liceul Teoretic ,,Petre Pandrea” Balș – Olt – Adam Adrian – 36 – 36 – 72

25 – Ciocan I. Carmen Elena – Colegiul Naţional Pedagogic „Ştefan Odobleja” – Drobeta Tr. Severin – Mehedinţi – Zamfir Daniel – 30 – 40 – 70

26 – Ciucă C. Ana Maria Laura – Liceul Teoretic Ion Mihalache – Topoloveni – Argeș – Scarlat Valentin – 29 – 41 – 70

27 – Mihalcea V. Geani – Liceul Teoretic Dunarea – Galați – Galați – Ștefan Cristina – 36 – 34 – 70

28 – Dobre G.E. Elena Alexandra – Colegiul Național ,,Nicolae Titulescu” – Pucioasa – Dâmbovița – Stănescu Gheorghe – 25 – 44 – 69

29 – Pupezeanu D. A. Radu – Colegiul Național “Nicolae Bălcescu” Brăila – Brăila – Pavel Corina – 28.5 – 38 – 66.5

30 – Alexandrescu A.I. Andrada Betina – Colegiul Național „C.D Loga” – Caransebeș – Caraș – Severin – Bivolaru Mioara – 31 – 34 – 65

31 – Doroftei S.C. Andra Doriana – Liceul Teoretic ”Emil Racoviță” – Vaslui – Vaslui – Lepărdă Ionela – 26 – 38 – 64

32 – Răduică C. Bogdan – Andrei – Colegiul Național ”C.D.Loga” – Timișoara – Timiș – Radovan Alexandru – 22 – 42 – 64

33 – Dămean G. Larisa Iasmina – Liceul Teoretic „Aurel Lazăr” – Oradea – Bihor – Ghiurcuța Livia – 36 – 27 – 63

34 – Papuc O. Adrian – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” – Sfântu Gheorghe – Covasna – Băilă Maria – 22 – 39 – 61

35 – Dobreanu C. Maria Sorana – Colegiul Naţional „Gheorghe Asachi” – Piatra – Neamţ – Neamț – Gherghelescu Mihaela – 28 – 32 – 60

36 – Moroșanu G. Georgiana – Colegiul Național Garabet Ibrăileanu – Iași – Iași – Carp Mihai – 37 – 23 – 60

37 – Gui T.Teodora Andreea – Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” – Chișineu Criș – Arad – Dascăl Jenica – 23 – 32.5 – 55.5

38 – Florescu F. Radu – Col.Nat. O.Goga – Sibiu – Sibiu – Luca Georgeta – 20 – 26 – 46

39 – Sauca V. Mihaela – Cristina – Liceul Teoretic „Grigore Moisil” – Tulcea – Tulcea – Limona Răzvan – 15 – 22 – 37

Lista elevilor participanţi:Lista elevi participanti la Olimpiada Nationala de Istorie Alba Iulia

ȘTIREA TA - Evenimentele nu se întâmplă doar în fața reporterilor profesioniști. Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite să vadă și alții ceea ce tu ai trait "live". Poți trimite prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

loading...
loading...
Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

Publicitate

BLAJ

Președinții Tribunalului Alba și ai Judecătoriilor Sebeş şi Blaj, confirmați în urma concursului organizat de CSM

avatar

Publicat

La trei instanţe judecătoreşti din Alba au fost confirmate persoane în funcţii de conducere, în urma concursului organizat recent de Consiliul Superior al Magistraturii, prin Institutul Naţional al Magistraturii.

La Tribunalul Alba, preşedinte este Teodora Maria Ţâmpea, care a obţinut media finală 9,5.

La Judecătoria Blaj funcţia de preşedinte este preluată de Monica Felicia Farcaş (media finală 9,1), iar la Judecătoria Sebeş, preşedinte este Ana Maria Mărcuş (media finală 8,22).

De asemenea, funcţia de prim procuror adjunct Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba îi revine Octaviei Raluca Guş (media finală 8,52).

În perioada 23 martie – 28 iunie s-a desfăşurat concursul pentru numirea în funcţii de conducere a judecătorilor şi procurorilor la curţile de apel, tribunale, judecătorii şi parchetele de pe lângă acestea.

Selecţia s-a desfăşurat, pe ţară, pentru 145 de funcţii vacante de preşedinte/vicepreşedinte la instanţe, respectiv pentru 139 de funcţii vacante de conducere pentru procurori.

Din Alba, au mai fost înscrişi şi alţi candidaţi, printre care Elena Adriana Filimon (pentru funcţia de preşedinte la Judecătoria Aiud) şi George Marius Mara (pentru conducerea Judecătoriei Sebeş), însă aceştia fie nu au îndeplinit condiţiile de participare la concurs, fie s-au retras din examen.

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

ITM Alba: O persoană cu „muncă nedeclarată”, amenzi şi avertismente după controale în teren. Nereguli constatate

avatar

Publicat

sediul ITM Alba

Inspectorii de muncă din judeţul Alba au depistat, săptămâna trecută, un caz de muncă nedeclarată, au dat o amendă în valoare de 1.500 de lei şi 10 avertismente. Au descoperit mai multe nereguli după verificări la angajatori.

În perioada 9-13 iulie, în domeniul relaţiilor de muncă, au fost controlaţi 45 de agenţi economici, cu un număr total de 1.053 de salariaţi. Inspectorii au constatat 48 de nereguli şi o persoană în situaţie de „muncă nedeclarată”. Au dat o amendă în valoare de 1.500 de lei şi un avertisment.

Principalele deficienţe stabilite în controale:

– primirea în lucru a salariaţilor fără întocmirea în formă scrisă a contractelor individuale de muncă

– neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale

– neplata drepturilor salariale la termenul prevazut in contractul individual de muncă

– neacordarea repausului săptămânal

– neevidenţierea corectă a timpului lucrat

– registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu este completat la zi ori nu a fost transmis în termenul prevăzut de lege.

În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost verificate 31 de unităţi, depistate 54 de nereguli şi date 9 avertismente.

Principalele deficienţe stabilite în controale:

– lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor

– lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate

– lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR

– lipsa instruirii periodice a lucrătorilor

– organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006

– lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate

– desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

A condus, fără permis şi cu alcoolemie de 1,08, un moped neînmatriculat. Dosar penal pentru un tânăr din Crăciunelu

avatar

Publicat

Un tânăr în vârstă de 20 de ani din comuna Crăciunelu de Jos s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins de Poliţie în timp ce conducea, fără permis şi sub influenţa alcoolului, un moped neînmatriculat. Avea alcoolemie de 1,08.

Potrivit IPJ Alba, duminică, 15 iulie, în jurul orei 5.00, poliţiştii Secției 5 Poliție Rurală Blaj l-au depistat pe un tânăr de 20 de ani, din comuna Crăciunelu de Jos, în timp ce conducea un moped, pe strada 6 Martie din comună, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice şi fără ca mopedul să fie înmatriculat sau înregistrat în circulație.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere sub influenţa alcoolului şi conducerea, pe drumurile publice, a unui autovehicul neînmatriculat.

foto: arhivă

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

Tânără din Alba Iulia cu dosar penal după ce a condus fără permis. Şi proprietara maşinii este cercetată de Poliţie

avatar

Publicat

O tânără în vârstă de 26 de ani din Alba Iulia este cercetată de Poliţie după ce a condus un autoturism fără a deţine permis. Poliţiştii i-au deschis dosar penal şi proprietarei maşinii, care ar fi ştiut că fata nu avea permis, dar totuşi i-a încredinţat autoturismul.

Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 14 iulie, în jurul orei 14.40, poliţiştii rutieri din Alba Iulia, în timp ce acţionau împreună cu poliţiştii Serviciului Rutier, au depistat o tânără 26 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Garoafei din municipiu, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că autoturismul îi fusese încredinţat tinerei, pentru a fi condus pe drumurile publice, de către o altă tânără de 26 de ani, din Alba Iulia, cu toate că ştia că nu deţine permis de conducere.

Faţă de prima tânără, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracţiunii de conducere fără permis, iar faţă de cea de-a doua, cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere, pentru a fi condus de către o persoană care nu deţine permis de conducere.

Citește mai departe
Publicitate

ACTUALITATE

Tată şi fiu condamnaţi la închisoare pentru trafic de persoane, prinşi la Doştat. Erau daţi în urmărire naţională

avatar

Publicat

Penitenciarul Aiud

Doi bărbaţi, tată şi fiu, condamnaţi la 6 ani de închisoare pentru trafic de persoane au fost prinşi de poliţiştii din Sebeş, la Doştat. Erau daţi în urmărire naţională, pentru că se sustrăgeau executării pedepselor.

Potrivit IPJ Alba, duminică, 15 iulie, poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Sebeş, sprijiniţi de poliţiştii Serviciului pentru Acţiuni Speciale, i-au depistat şi reţinut, pe raza localităţii Doştat, pe doi bărbaţi, de 64 şi 32 de ani, tată şi fiu, posesori ai unor mandate de executare a pedepsei privative de libertate, de 6 ani închisoare, pentru săvârşirea infracțiunii de trafic de persoane.

Cei doi au fost condamnați, de Tribunalul Ialomiţa, la data de 26 iunie 2018 şi se sustrăgeau executării pedepselor, motiv pentru care erau urmăriţi la nivel naţional.

Condamnaţii au fost depuşi în Penitenciarul Aiud, pentru executarea pedepselor.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate