Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

Rezultate Olimpiada de Română 2022 – etapa județeană Alba: elevii premiați și cei calificați la etapa națională. LISTA

Publicat

scrisoare

În acest an, la etapa județeană Alba a Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română pentru gimnaziu și liceu au participat 410 elevi.

Elevii care au obținut premiul I s-au calificat la etapa națională, ce se va desfășura în perioada 18-22 aprilie, la Târgoviște, pentru gimnaziu, respectiv 26-30 aprilie, la Slobozia, pentru liceu.

Rezultate Olimpiada de Limba și Literatura Română – etapa județeană Alba (19 martie 2022)

Clasa a V-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Morar D. Diana Mădălina – a V-a- A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – I – calificat la etapa națională
  • Togan H. Iulia Diana – a V-a- A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – II
  • Munthiu I. Sonia – a V-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – III
  • Țâmpea D.Mara – a V-a- A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – M
  • Zbutea C. Carina – a V-a- A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – M
  • Haneș B.N. Sara – a V-a – A – Școala Gimnazială Nr.3 – Cugir – Igna Daniela Adela – M
  • Vătăjelu B. Bianca Helena – a V-a- A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – M
  • Niculescu G. Cezara – a V-a- A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – M
  • Tămaș C. Răzvan – a V-a – A – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Alba Iulia – Alba Iulia – Burde Maria Lăcrimioara – M
  • Codrea V.G. Irina Rita – a V-a- A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – M
  • Glogovetan A. Mara – a V-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – M
  • Podar A. Daria Maria – a V-a- A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Mărcuș Corneliu – M
  • Ignea P. Ana – Maria – a V-a- A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Mărcuș Corneliu – M
  • Martin I. Andrada Ioana – a V-a- A – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda – M
  • Morar D. Maria Mihaela – a V-a- A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Stanca C. Gh. Teodora Anamaria – a V-a- A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Popârlan O. Eva – Maria – a V-a- A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – M
  • Boar I. Bianca – Ioana – a V-a- A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – M
  • Bodron P. Maria Alexandra – a V-a- A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – M
  • Țîrlea A.H. Maria Ioana – a V-a- A – Școala Gimnazială Singidava – Cugir – Văsuți Nicoleta – M
  • Dinu A. Alessia Ioana – a V-a- A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Mărcuș Corneliu – M
  • Bogdan N. Nicoleta – a V-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – M
  • Gociu E. Isabel Maria – a V-a- A – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Dinga Rusanda – M
  • Oţell V. Ella – a V-a- A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” – Alba Iulia – Muntean Andreea Marieta – M

Clasa a VI-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Bandici D. Antonia – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – calificat la etapa națională
  • Suseanu A. Ana Eliza – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – II
  • Mihu I. M. Maia Elena – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – III
  • Voiculeanu L. Iarina Ștefania – a VI-a – A – Școala Gimnazială Nr.3 – Cugir – Igna Daniela Adela – III
  • Bustan M. Andreea – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Morar C. Valentina – a VI-a – A – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina Ioana – M
  • Buta Maria – a VI-a – A – Școala Gimnazială Ciuruleasa – Ciuruleasa – Toma Paula Cristina – M
  • Buta Teodora – a VI-a – A – Școala Gimnazială Ciuruleasa – Ciuruleasa – Toma Paula Cristina – M
  • Itu E. Anca – Ioana – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – M
  • Adam I.C. Ecaterina – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Blaga Ioana – M
  • Catană A.G. Daria Maria – a VI-a – A – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Alba Iulia – Alba Iulia – Burde Maria Lăcrimioara – M
  • Jinar S.C. Camelia – a VI-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – M
  • Jorja A. Larisa Elena – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – M
  • Pașca M. Elena – a VI-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Oltean Larisa – M
  • Dehelean O. Aida Sara – a VI-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Comșa Ana – Maria – M
  • Brătean D. Robert David – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – M
  • Costea A. Carina – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Beca Adriana – M
  • Mezofii A . Andreea – a VI-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Oltean Larisa – M
  • Pașca A. Alexandra – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Corcheș E.D. Geanina Maria – a VI-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – M
  • Aloman A. Alexandra – a VI-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – M
  • Beleiu C. Bianca – a VI-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – M
  • Popescu B. Adriana – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – M
  • Rac M. Sofia Elena – a VI-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Oltean Larisa – M
  • Topală C. R. Tudor Cristian – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Gaidei V. Emilia – a VI-a – A – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina Ioana – M
  • Matei C. R. Vlad Ștefan – a VI-a – A – Școala Gimnazială Nr.3 – Cugir – Vereș Mihaela – M
  • Chichifoi V. Andreea Teodora – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – M
  • Olar I. Nadia – Ana Maria – a VI-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Marcu Ana – M
  • Todoruț I. Elina – a VI-a – A – Școala Gimnazială Câmpeni – Câmpeni – Boldaș Cristina Ioana – M
  • Cătăuță Ş. Andrei – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Gherghin V. Delia – M
  • Pătruț P.M. Ioana – a VI-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Obreja Adriana – M
  • Bodea I.C. Irina Cristina – a VI-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – M
  • Cosma F. Oana – a VI-a – A – Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” – Alba Iulia – Niculescu Claudia – M
  • Aldea M. Andreea Iulia – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Negrescu Elena – Ionela – M
  • Gogîță C. Denisa – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Horșa Daniela – M
  • Crișan A. Adriana Maria – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ion Breazu” – Mihalț – Costin Ana Maria – M
  • Buturean M.B. Ariana Bogdana – a VI-a – A – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda – M

Clasa a VII-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Comandașu – Soare V. Stephanie Elena – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Gherghin V. Delia – calificat la etapa națională
  • Duca M. Iulia Alexandra – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – II
  • Bunea I. Andra Ioana – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda – III
  • Păcurar C. Sara Alexandra – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” – Aiud – Szekely Anda – M
  • Radu R. Irina Alexia – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Beca Adriana – M
  • Soporan A.S. Bianca Maria – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Blaga Ioana – M
  • Frățilă I. Ioana Diana – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Arsu Ștefania – M
  • Bucur I. Ioana Ștefania – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Beca Adriana – M
  • Miclea M. Maria Alexia – a VII-a – A – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” – Alba Iulia – Hațegan Ioana – Gabriela – M
  • Canbolant – Mateș M. Tania Selena – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – M
  • Ciucușan N.F. Maria – a VII-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Fleșer Geta Codruța – M
  • Demian D. Daria Antonia – a VII-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Țuculete Marinela – M
  • Tecar D. Alexia – Maria – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Victoratos Teodora – Marinela – M
  • Zanca A. Alexandra Maria – a VII-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Țuculete Marinela – M
  • Dioșan A.C. Ana – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Blaga Ioana – M
  • Cârnaț C.A. Andrada – Maria – a VII-a – A – Colegiul Tehnic Apulum – Alba Iulia – Ștef Alina – Angelica – M
  • Marian Șr. Sophie Elena – a VII-a – A – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Alba Iulia – Alba Iulia – Slevaș Dana Amalia – M
  • Petruțiu C.Diana – Camelia – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Victoratos Teodora – Marinela – M
  • Todea N. Maria Ștefania – a VII-a – A – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Alba Iulia – Alba Iulia – Slevaș Dana Amalia – M
  • Milea A.I. Irina Anamaria – a VII-a – A – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Alba Iulia – Alba Iulia – Slevaș Dana Amalia – M
  • Pățan V. Ioana Elena – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – M
  • Căpîlnean A.C. Camelia – a VII-a – A – Școala Gimnazială „Toma Cocișiu” – Blaj – Gherghin V. Delia – M
  • Furdui N.C. Maria – a VII-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Bold Sanda – M
  • Groza A. G. Iarina Georgiana – a VII-a – A – Școala Gimnazială Nr.3 – Cugir – Vereș Mihaela – M

Clasa a VIII-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Zecheru F. Maria – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – calificat la etapa națională
  • Mihalik Z.A. Csilla Anna – a IX-a- B – Colegiul Național ,,Bethlen Gábor” – Aiud – Popa Anmaria – calificat etapa națională
  • Coman C. Carla – Maria – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – II
  • Popa C . Ioana – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – III
  • Melente D.A. Anda – a VIII-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Fleșer Geta Codruța – M
  • Nandrea C. Iadira – Nicola – a VIII-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Vesa Nadia – M
  • Tahas X. Daria – a VIII-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Oltean Larisa – M
  • Morar D. Codruța Maria – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – M
  • Pripon H.I. Bianca – Maria – a VIII-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – M
  • Chelărescu D. L. Theodora – Maria – a VIII-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Fleșer Geta Codruța – M
  • Mihon N.G. Bianca Ionela – a VIII-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Barbu Adriana – M
  • Todea N. Maria – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Bandici Emanuela – Liliana – M
  • Stănilă G. Flavia – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – M
  • Borcea C.I Maria – Angelica – a VIII-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Oancea – Raica Claudia – M
  • Buta N. Rareș – a VIII-a – A – Liceul Cu Program Sportiv – Alba Iulia – Țuculete Marinela – M
  • Furdui N. Oana Iuliana – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Nicodim Ganea” – Bistra – Vîrtan Mariana Simona – M
  • Pușcaș Mara – a VIII-a – A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Pop Gabriela Domnica – M
  • Vasilca I. Maria – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” – Alba Iulia – Lupșa Alina – M
  • Florea Ma. Anca Mihaela – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” – Alba Iulia – Beca Adriana – M
  • Făt Alia – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” – Alba Iulia – Ispas Anca – M
  • Lazăr A. Diana – Amalia – a VIII-a – A – Școala Gimnazială „Lucian Blaga” – Ocna Mureș – Morar Carmen – Maria – M

Clasa a IX-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Pintea N.V. Aliana – Oana – a IX-a- A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Marincaș Marinela – calificat la etapa națională
  • Mihu M. Alina – a IX-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Sterca Cristina – II
  • Bizău G. Roxana – a IX-a- A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – III
  • Petruțiu I. Alexadra Maria – a IX-a- A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Dăncilă Teodora – M
  • Pușcaș Georgiana – a IX-a- A – Liceul Teoretic „Petru Maior” – Ocna Mureș – Timar Mariana – M
  • Buhoi N. Daniel – a IX-a- A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – M
  • Ghibescu N. Andra – a IX-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Todor Cornelia – M
  • Cibu N. Maria – Isabelle – a IX-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – M
  • Dăncilă R. Alecsandra Ramona – a IX-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Todor Cornelia – M

Clasa a X-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Țăran A. Iulia – Romana – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – Grosu Monica – calificat la etapa națională
  • Hința D.V. Larisa Maria – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – II
  • Țiara C.M. Maria – a X-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Giurgiu Adina – III
  • Vasiu S. I. Eduard Tudor – a X-a – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – M
  • Hăprian I. Amalia – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – M
  • Hăprian I. Oana – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – M
  • Airinei C. Maria – Cristina – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – M
  • Dobra A.I. Ana – Maria – a X-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – M
  • Muscă M. Miruna – Maria – a X-a – A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Simu Carmen – M

Clasa a XI-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Mariș M. C. Rafail – a XI-a- A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Cerbu Mioara – calificat la etapa națională
  • Mareș M. Amalia – a XI-a- A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – II
  • Cătuna N. Ionela Alexandra – a XI-a- A – Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” – Alba Iulia – Mircea Cosmina – III
  • Șara I G Iulia – Maria – a XI-a- A – Liceul De Arte „Regina Maria” – Alba Iulia – Olteanu Moldovan Rodica Ileana – M
  • Hebean I. Ioan – Adrian – a XI-a- A – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” – Blaj – Comșa Ana – Maria – M

Clasa a XII-a

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Bandici D. Dan – a XII-a – A – Colegiul Național „Horea, Cloșca Și Crișan” – Alba Iulia – Secară Alina – calificat la etapa națională
  • Vintilă O. Andreea – a XII-a – A – Colegiul Național „Lucian Blaga” – Sebeș – But Georgeta – II
  • Leach V.L. Mădălina Sorina – a XII-a – A – Colegiul Național „Avram Iancu” – Câmpeni – Stan Diana – III

Rezultate Olimpiada Națională de Limba și Literatura Română pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din Diaspora

La etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română pentru școli/secții cu predare în limbile minorităților și pentru românii din Diaspora, desfășurată în 19 martie 2022, au participat 19 elevi. Elevii care au obținut premiul I s-au calificat la etapa națională.

Numele și prenumele / Clasa / Secțiunea / Unitatea de învățământ / Localitatea / Profesor / Premiul obținut

  • Paraschiv Alexandra Daria – a V-a – Secțiunea B – Liceul German Sebeș – Cojocaru Mioara – I / calificat la etapa națională
  • Șuteu Hadassa – a VII-a – Secțiunea B – Liceul German Sebeș – Bădescu Lacrima – Johanna – I / calificat la etapa națională
  • Bărbat Sara – Maria – a VIII-a – Secțiunea B – Liceul German Sebeș – Bădescu Lacrima – Johanna – I / calificat la etapa națională
  • Răulea Darius – a VIII-a – Secțiunea B – Liceul German Sebeș – Bădescu Lacrima – Johanna – II
  • Șuteu Tamara – a VIII-a – Secțiunea B – Liceul German Sebeș – Bădescu Lacrima – Johanna – M
  • Balasz L. Antonia – a VI-a – Secțiunea A – Colegiul Național ,,Bethlen Gábor” Aiud – Popa Ana – Maria – I / calificat la etapa națională
  • Dobre C.A. Radu – Alexandru – a VII-a – Secțiunea A – Liceul Teologic Romano – Catolic „Gróf Majláth Gusztáv Károly” Alba Iulia – Dimitriu Ligia – Valeria – I / calificat la etapa națională

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.


Publicitate

EDUCAȚIE

EVALUARE NAȚIONALĂ 2022: Baremele pentru testele de antrenament, setul 5, la Română și Matematică

Publicat

Ministerul Educației a publicat baremele pentru setul 5 de teste de antrenament pentru examenul de Evaluare Națională 2022.

Vezi și EVALUARE NAȚIONALĂ 2022: Modele de subiecte pentru elevii de clasa a VIII-a, la Română și Matematică, din ultimii ani, inclusiv testele de antrenament

Elevii de clasa a VIII-a încheie cursurile pe 3 iunie, potrivit acestei structuri a examenului. Înscrierea candidaților se face automat de către secretariatele școlilor în perioada 30 mai – 3 iunie.

TESTE de ANTRENAMENT și BAREME setul 5 – modele de subiecte – EVALUARE NAȚIONALĂ 2022 – 23/27 mai

Vezi Evaluare Națională 2022: Toate TESTELE de ANTRENAMENT publicate de Ministerul Educației. Alte MODELE de SUBIECTE pentru examen

CALENDAR EVALUARE NAȚIONALĂ 2022

  • 30 mai – 3 iunie 2022: Înscrierea la evaluarea națională
  • 3 iunie 2022: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
  • 14 iunie 2022 Limba și literatura română — probă scrisă
  • 16 iunie 2022 Matematica — probă scrisă
  • 17 iunie 2022 Limba și literatura maternă — probă scrisă
  • 23 iunie 2022 (până la ora 14.00): Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
  • 23 iunie 2022 (ora 16:00 – ora 19.00): Depunerea contestațiilor
  • 24 iunie 2022 (ora 8:00 – ora 12.00): Depunerea contestațiilor
  • 24 iunie – 29 iunie 2022: Soluționarea contestațiilor
  • 30 iunie 2022: Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Peste 100 de mașini controlate în trafic de Poliția Alba Iulia. Zeci de șoferi s-au ales cu amenzi

Publicat

Zeci de șoferi au fost amendați în cadrul unei acțiuni organizate de polițiștii din Alba Iulia. Au fost controlate în trafic peste 100 de mașini, într-o singură zi.

Potrivit IPJ Alba, joi, 26 mai 2022, Poliţia Municipiului Alba Iulia împreună cu Secţiile de Poliţie Rurală Galda de Jos şi Vinţu de Jos au organizat o acţiune cu efective suplimentare, în municipiul Alba Iulia şi în localităţile rurale arondate municipiului.

Cu ocazia acestei acţiunii au fost controlate 117 autovehicule și 21 de societăți comerciale și au fost constatate 72 de abateri de natură contravenţională.

Dintre acestea, 11 au fost la Legea 61/1991 privind liniştea şi ordinea publică şi 61 la OUG 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice.

foto: arhivă

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Bărbat din Stremț, cercetat de polițiști pentru furt. A sustras 200 de litri de motorină, din rezervorul unui camion

Publicat

motorina

Un bărbat de 32 de ani din comuna Stremț este cercetat de polițiști pentru furt după ce ar fi sustras 200 de litri de motorină din rezervorul unui camion parcat în Teiuș. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 26 mai 2022, polițiștii de investigații criminale au identificat un bărbat de 32 de ani, din comuna Stremț, județul Alba, care este bănuit de furt.

Din cercetări a rezultat că, în noaptea de 27/28 martie 2022, ar fi sustras cantitatea de 200 de litri de motorină, din rezervorul unui camion aflat în parcarea situată în apropierea unei societăți comerciale din Teiuș.

foto: arhivă

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

DSVSA Alba: Controale în trafic și alte măsuri pentru prevenirea gripei aviare, la păsările domestice

Publicat

Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba derulează acțiuni pentru prevenirea apariției gripei aviare, la păsările domestice. Au fost semnalate cazuri în proximitatea graniței României cu Ungaria.

Inspectorii sanitar-veterinari din Alba, împreună cu reprezentanți ai Poliției, derulează controale în trafic, în zonele în care există obiective zootehnice avicole.

Potrivit DSVSA Alba, sunt efectuate verificări și în unitățile specializate de comercializare a puilor de o zi.

Sunt controlate și alte obiective în care aceștia ar putea fi comercializați, deși activitatea de vânzare-cumpărare e interzisă. Inspectorii DSVSA verifică dacă păsările și ouăle de incubație provin sau nu din zone supuse restricțiilor pentru gripa aviară.

Agenților economici li se solicită să notifice DSVSA Alba la orice mișcare economică de păsări și ouă de incubație.

Reguli pentru crescătorii de păsări

Gripa aviară reprezintă un pericol mare pentru aviculture românească, indiferent de modul de creștere a păsărilor, industrial sau tradițional, potrivit Direcției.

Agenții economici din domeniul aviculturii trebuie să respecte:

  • condițiile de biosecuritate în exploatațiile de păsări verificate conform prevederilor Ordinului ANSVSA nr. 21/2018
  • implementarea planurilor de biosecuritate a exploatațiilor comerciale de păsări
  • dacă exploatația verificată are o procedură de urgență, care să fie pusă în practică, în cazul unei suspiciuni
  • dosarele de autorizare a exploatațiilor comerciale de păsări
  • condițiile de comercializare a păsărilor de la poarta fermei
  • cazarea în exploatațiile de destinație a puilor de o zi proveniți din schimburi intracomunitare
  • condițiile de vânzare a puilor de o zi proveniți din schimburi intracomunitare
  • condițiile de vânzare a puilor de o zi rezultați din procesul de incubație.

Gripa aviară este o boală infecțioasă produsă de un virus care poate afecta peste 50 de specii de păsări domestice şi păsări sălbatice. Rezervorul natural de virus îl reprezintă păsările migratoare şi în special păsările acvatice. Boala se transmite de la păsările sălbatice infectate cu virusul influenței aviare prin contact direct, contact cu cadavre de păsări, secreţii şi excreţii şi prin contact indirect prin intermediul apei, furajelor, echipamentelor, adăposturilor, mijloacelor de transport care au fost contaminate.

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Statistici T5

Parteneri Romania24.ro, Cluj24.ro, Ardeal24,ro, Botosani24.ro Copyright © 2022 Alba24.ro powered by Independent Media & More. Alba24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax