Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

REZULTATELE Olimpiadei de Limba şi literatura română pentru elevii de clasa a IV-a, etapa judeţeană Alba 2017. Peste 200 de copii au participat la testări


Publicat

copii elevi scoala clasa

copii elevi scoala clasaPeste 200 de elevi de clasa a IV-a din judeţul Alba au participat în această săptămână la etapa judeţeană a olimpiadei de limba şi literatura română. Testările s-au desfăşurat la Liceul cu Program Sportiv.

Elevii din ultima clasă de învăţământ primar au avut astfel posibilitatea să-şi testeze cunoştinţele, în cadrul concursului şcolar organizat pentru ei.

Peste 50% dintre participanţi au obţinut punctaje foarte bune.

Rezultatele finale ale etapei judeţene a olimpiadei din Alba:

Numele şi prenumele elevului / Unitatea de învăţământ – punctaj obținut

Comăndașu Soare Elizabeth – Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj – 97,75

Mărginean Nicola – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 97,50

Cibu Maria Isabelle – Școala Gimnazială Daia Română – 94,0

Ihuț Ioana – Școala Gimnazială Cîmpeni – 92,75

Chiorean Alexia – Colegiul National „I.M. Clain” Blaj – 92,0

Muntean Adelina – Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj – 92,0

Achim Iulia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 91,5

Todescu Madalina Paraschiva – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 91,30

Miron Ioan Andrei – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 91,25

Macevei Sonia – Școala Gimnazială “O. Hulea” Aiud – 91,0

Groza Alexia Diana – Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf Vasile Cel Mare” – 90,50

Bolea Dragoş Ştefan – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 90,5

Ionescu Radu – Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj – 90,3

Goţia Tudor Ştefan – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 90,0

Haşa Mălina – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 90,0

Tudose Vlad Mihai – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 90,0

Popescu Irina – Şcoala Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj – 90,0

Costea Maria Daria – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – 89,9

Bucur Maria Dorina – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 89,5

Miheț Xenia – Școala  Gimnazială Cîmpeni – 89,5

Toader Andrei Ştefan – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 89,40

Boancăş Robert – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 89,3

Nemeş Corina – Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Tiur – Blaj – 89,0

Tibu Teodora – Şcoala Gimnazială Şugag – 89,0

Popa Sebastian – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 89,0

Dăncilă Alecsandra – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 88,6

Antilica I. Tudor Anton – Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș – 88,55

Buzgar Mădălin – Școala Gimnazială Cîmpeni – 88,5

Simu Daria – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 88,5

Someşan Daria – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 87,80

Crişan Tudor – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 87,7

Zaharie Diana – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 87,25

Câmpean Maria – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 87,0

Moga Victoria – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 87,0

Olaru Ioana – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 87,0

Suciu Luiza-Doris – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 87,0

Ioica Natalia – Colegiul National „I.M. Clain” Blaj – 86,5

Oneţ D. Giulia Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 86,5

Reti Dariana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 86,5

Todea Lavinia – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 86,45

Nemeş Cristiana Andreea – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – 86,4

Popa Antonia Maria – Şcoala Gimnazială Crăciunelu de Jos – 86,0

Praţa Vlad Ioan – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 86,0

Turcu Alexia – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 86,0

Banea Aida Alis – Şcoala Gimnazială “Lucian Blaga” Ocna Mureş – 86,0

Băcilă Maria-Teodora – Şcoala Gimnazială „Ion Bianu” Valea Lungă – 85,5

Lodromănean Maria-Bianca – Şcoala Gimnazială „Ion Bianu” Valea Lungă – 85,5

Onaca Anamaria – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 85,5

Ordean Răzvan – Școala Gimnazială Nr. 2 Sebeș – 85,5

Tomanicska Bianca Iulia – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 85,25

Decean Cosmina Andreea – Şcoala Gimnazială Mihalţ – 85,0

Feurdean Andreea – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 85,0

Oniga Alin – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – 85,0

Perţa Andreea Denisa – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 84,7

Bodea Denisa Maria – Şcoala Gimnazială Meteş – 84,50

Brezae Adnana Elena – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 84,5

Ilie Rareş Ioan – Şcoala “David Prodan” Săliştea – 84,5

Răduleţ Diana Maria – Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf Vasile Cel Mare” – 84,5

Velicea Mădălina-Denisa – Şcoala Gimnazială „Ion Bianu” Valea Lungă – 84,5

Docea Sabina Ilinca – Colegiul Tehnic “Apulum” Alba Iulia – 84,0

Tutelea Emilia-Maria – Şcoala Gimnazială „Ion Bianu” Valea Lungă – 83,55

Hârceagă Mihaela – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 83,25

Botezan Raul – Școala Gimnazială “O. Hulea” Aiud – 83,0

Stan Ovidiu Mihai – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – 83,0

Pâclişan Ioana – Şcoala Gimnazială Vinţu de Jos – 82,7

Muntean Ionica – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 82,65

Achimeț Andra – Școala Gimnazială Cîmpeni – 82,5

Bogdan Delia Maria – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 82,5

Frățilescu Gabriel – Școala Gimnazială “Mihail Kogălniceanu” Sebeș – 82,5

Medrea Miriam – Şcoala Gimnazială ,,Singidava’’ Cugir – 82,5

Morar Teodora – Școala Gimnazială Cîmpeni – 82,5

Oancea Tudor Andrei – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 82,5

Suciu Bianca Ionela – Colegiul Tehnic “Apulum” Alba Iulia – 82,5

Anuşcă Anda – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – 82,25

Oltean Ioan – Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel – 81,9

Petruţiu Maria Alexandra – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 81,50

Boar Alida – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 81,5

Rad Alexandru – Școala Gimnazială “O. Hulea” Aiud – 81,5

Rusandu Alexandra Elena – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 81,5

Man Bianca – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 81,4

Nechifor Alexandra – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 81,25

Dan Rian Constantin – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 81,15

Breazu Iulian Darius – Şcoala Gimnazială Mihalţ – 81,0

Satmari Roxana – Şcoala Gimnazială Şona – 81,0

Tuhuţ Rebecca – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 81,0

Costea Mălina-Valentina – Liceul Tehnologic Ţara Motilor Albac – 80,9

Popescij Diana Antonia – Liceul Teologic Greco-Catolic „Sf. Vasile Cel Mare” – 80,75

Burde Eliana – Şcoala Gimnazială Abrud – 80,5

Crișan Yasmin – Școala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 80,5

Morgovan Andrei – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 80,5

Berindei Giulia Raluca – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 80,0

Bota Ariana – Școala Gimnazială Cîmpeni – 80,0

Ispas Meda – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 80,0

Neamţu Răzvan – Şcoala Gimnazială ,,Singidava” Cugir – 80,0

Romoşan Daria Maria – Liceul de Muzică şi Arte Plastice „Regina Maria” Alba Iulia – 80,0

Haj Geanina – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 79,9

Popa Rareș – Școala Gimnazială „O.Hulea” Aiud – 79,8

Angelescu Ana Taisia – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 79,5

Borza Răzvan Andrei – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 79,5

Moldovan N. Raluca Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 79,5

Tîrziu Bogdan – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 79,5

Ordean Dora – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 79,4

Suciu Vlad -Şcoala  Gimnazială „Toma Cocişiu” Blaj – 79,25

Mihu Raul – Școala Gimnazială Daia Română – 79,0

Negură Damian Zara – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 79,0

Sinc Maria Livia – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 79,0

Paraschivoi Bogdan – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 78,8

Matei Dariana Ioana – Şcoala Gimnazială Abrud – 78,75

Paşca Mihaela Georgiana – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – 78,75

Krizbai-Negru Robert Ilie – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 78,50

Cucui Alina Maria – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 78,5

Marin Cezara Ana-Maria – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – 78,5

Oltean Denis – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 78,5

Semian Ioana – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 78,5

Turcu Anastasia – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 78,4

Ardelean Alexandra – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 78,25

Drăgan Filip Flavius – Şcoala Gimnazială Vintu de Jos – 78,25

Oarga Mihaela – Liceul Tehnologic Ţara Moţilor Albac – 78,25

Petraşcu Diana Ioana – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 78,25

Gligor Gabriela – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 78,15

Buciuman Natalia – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 78,0

Crăciun Claudia Maria – Colegiul Tehnic “Apulum” Alba Iulia – 78,0

Marian Cozma Anda – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 78,0

Şerbănescu Mihai – Școala Gimnazială Petrești – 78,0

Urieşu David – Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Vinerea – 78,0

Mărginean Alexia – Colegiul Național “T. Maiorescu” Aiud – 77,8

Rotar Iuliana Florina – Școala Gimnazială “Avram Iancu” Zlatna – 77,75

Tudorache Ioana Irina – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 77,75

Simionescu Larisa – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 77,70

Popescu Mara Ioana – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 77,65

Sterp Robert Ioan – Școala Gimnazială Daia Română – 77,65

Şerban Dragoş – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 77,50

Dobra Cristina Maria – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – 77,5

Mărginean Alexandru Ioan – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 77,5

Panțiru D.Alexandra – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 77,25

Caletean Amalia Georgiana – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – 77,0

Hăprian Ioana Veronica – Școala Gimnazială Daia Română – 77,0

Maierescu Sorin – Şcoala Gimnazială “Singidava” Cugir – 77,0

Paşca Iulian Gabriel – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 77,0

Anghel Mara Alina – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 76,9

Birilă Paul – Colegiul Naţional „I. M. Clain” Blaj – 76,75

Boabeş Sara Elena – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 76,65

Paven Sonia-Maria – Liceul Tehnologic Sebeș – 76,50

Bulancea Arina – Şcoala “Iosif Pervain” Cugir – 76,5

Man Ioana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 76,5

Perţa Sebastian Marin – Şcoala Gimnazială Crăciunelu de Jos – 76,5

Stănescu Tiberia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 76,25

Hoka Daria – Școala Gimnazială „O. Hulea” Aiud – 76,15

Burz Vlăduț Sorin – Școala Gimnazială Ponorel – 76,0

Jeflea Daria – Școala Gimnazială Cîmpeni – 76,0

Stuhulet Paula – Liceul Teoretic Teiuş – 76,0

Voj Teodora – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 76,0

Bustan Bianca – Școala Gimnazială Cîmpeni – 75,95

Gruiță Amalia – Școala Gimnazială “Ax. Sever”Aiud – 75,75

Muntean Miriam – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 75,65

Alexa Bianca – Șc. Gimn. „O.Hulea” Aiud – 75,50

Giura Elisa Nicoleta – Liceul Cu Program Sportiv Alba Iulia – 75,5

Ioani Cătălin Gabriel – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 75,5

Popa Violeta  Maria – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – 75,5

Stanciu Denis – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 75,5

Socol Gabriela – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 75,4

Mardare Ecaterina –  Școala Gimnazială Cîmpeni – 75,3

Cîmpean Marius Eduard – Şcoala Gimnazială Crăciunelu de Jos – 75,25

Fiţ Dragoş Vlad – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 75,25

Popa Alexandru – Școala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 75,25

Brezeștian Teodora – Școala Gimnazială Cîmpeni – 75,0

Cristea Andrei Valentin – Şcoala Gimnazială Crăciunelu de Jos – 75,0

Danciu Luciana – Școala Gimnazială Cîmpeni – 75,0

Floca Maria – Școala Gimnazială Cîmpeni – 75,0

Pascal Vlad – Şcoala Gimnazială “Singidava” Cugir – 75,0

Ghib Lavinia – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 74,9

Chirilă Iasmina Maria – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 74,75

Stanciu Filip – Școala Gimnazială “Ax. Sever”Aiud – 74,70

Floca Daniela –  Școala Gimnazială Cîmpeni – 74,65

Moldovan Alin – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 74,4

Bogdan Denisa – Școala Gimnazială Cîmpeni – 74,25

Cosma Denisa – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Aries – 74,0

Drăgoiu Camelia – Şcoala Primară Bobăreşti – 74,0

Dumitraş Andrei Dan – Şcoala Gimnazială “I. Agârbiceanu” Alba Iulia – 74,0

Paşca Raul Alexandru – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 73,90

Romcea Daria Alexandra – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 73,8

Bâlea Alex Nicolae – Şcoala Gimnazială Abrud – 73,75

Corț Iulia – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – 73,65

Miclea Roberta Andrada – Şcoala Gimnazială Meteş – 73,50

Bal Ştefan – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 73,5

Jibotean Raluca – Şcoala „Iosif Pervain” Cugir – 73,5

Leah Rareș – Școala Gimnazială ,,Nicodim Ganea” Bistra – 73,5

Marian Daniela Anamaria – Şcoala Gimnazială Abrud – 73,5

Morar Andrei Cristian – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 73,5

Stanciu Daciana Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 73,5

Tiboc Darius – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 73,5

Belinschi Eduard – Şcoala Gimnazială “Singidava” Cugir – 73,4

Dimofte Vasile Gabriel – Liceul de Muzică şi Arte Plastice “Regina Maria” Alba Iulia – 73,25

Muntean Daniel – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 73,25

Cuc Annia Patricia – Colegiul Tehnic “A. Domşa” Alba Iulia – 73,0

Munteanu Raul – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 73,0

Nemulescu Raul – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 73,0

Pleşa Teodora Maria – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 73,0

David Daria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 72,5

Horoba Robert – Nr. 3 Cugir – Vinerea – 72,5

Jurca Ameea – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 72,5

Muntean Ştefania – Şcoala Gimnazială Galda De Jos – 72,5

Anghel Natalia Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 72,40

Docea David  – Școala Gimnazială “O. Hulea” Aiud – 72,4

Avram Raluca – Școala Gimnazială Petrești – 72,25

Suciu Roxana – Școala Gimnazială Gârbova – 72,0

Todea Ioana – Liceul Tehnologic Ţara Moţilor Albac – 72,0

Albuţ Rebeca Briana – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 71,9

Boldea Cristina – Școala Gimnazială “Ax. Sever„ Aiud – 71,9

Selagea Denisa Maria – Școala Gimnazială “Nicodim Ganea” Bistra – 71,8

Mateș Adriana – Școala Gimnazială ”Horea” Horea / Școala Gimnazială Mătișești (Ar) – 71,55

Petruş Ana Monica – Colegiul Tehnic “A. Domşa” Alba Iulia – 71,50

Calu Darius – Şcoala Gimnazială Şona – 71,5

Marcu Tudor – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 71,5

Teiuşan Elisa – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 71,0

Tomuș Lorena Elena – Scoala  Gimnazială Abrud – 71,0

Mihețiu Denis – Şcoala Gimnazială Abrud – 70,90

Vasilie Mihaela Gabriela – Școala Gimnazială Avram Iancu –  Zlatna – 70,8

Filimon Roxana – Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – Vinerea – 70,5

Decean Bianca Floriana – Şcoala Gimnazială Mihalţ – 70,25

Pantea Șerban – Școala Gimnazială Cîmpeni – 70,25

Bulbucan Beatrice Cristiana – Şcoala Gimnazială Vinţu de Jos – 70,0

Dunca Cristiana Daniela – Școala Gimnazială Cîmpeni – 70,0

Galdău Ionela Ștefania – Școala Gimnazială ,,Nicodim Ganea” Bistra – 70,0

Mateş Robert – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 70,0

Vasiu A. Larisa Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 70,0

Kanczi Andreea Claudia – Şcoala Gimnazială Războieni – 70,0

Farcaș Mara Cristiana – Școala Gimnazială “Avram Iancu” Zlatna – 69,9

Hada C.Bianca Nicoleta – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 69,5

Ruja Naomi – Şcoala Gimnazială Mihalţ – 69,5

Vasilca Patricia – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 69,30

Filimon Maria – Şcoala Gimnazială “Singidava” Cugir – 69,25

Tănase Alexandra – Şcoala Gimnazială “Iosif Pervain” Cugir – 69,0

Avrămuț Bianca – Şcoala Gimnazială Abrud – 68,50

Duzel Sevda Denisa – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 68,5

Han Ana Maria – Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie – 68,5

Gligor Dragoș – Școala  Gimnazială Cîmpeni – 68,25

Purda Andrada – Școala Gimnazială Cîmpeni – 68,25

Boncea Ioana Denisa – Școala Gimnazială “Nicodim Ganea” Bistra – 68,05

Liușan Maria  – Şcoala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 68,05

Pătruţ Paula – Liceul Teoretic Teiuş – 67,75

Badea Maria – Şcoala Gimnazială “A. Iancu” Alba Iulia – 67,50

Moşneag Ana – Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir – 67,25

Cacovean Alessia – Şcoala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 67,0

Ţălnaru Ramona – Liceul Teoretic Teiuş – 66,5

Radu Gabriel – Şcoala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 66,30

Laszlo Ariana – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – 66,25

Bălgrădean Ioana Maria – Școala Gimnazială Avram Iancu –  Zlatna – 66,0

Gligor Miriam – Școala  Gimnazială Cîmpeni – 65,9

Negrea Oprean Denisa Ştefania – Şcoala Gimnazială “V. Goldiş” Alba Iulia – 65,5

Nicoara Carla Antonia – Colegiul Tehnic “A. Domşa” Alba Iulia – 65,5

Avadani A. Antonia Maria – Școala Gimnazială Nr.2 Sebeș – 65,00

Scoarta  Denis – Colegiul Naţional „I.M. Clain” Blaj – 64,5

David Medeea Lorelei – Școala Gimnazială “Avram Iancu” Zlatna – 64,40

Barb Georgiana Maria – Școala Gimnazială Petrești – 64,0

Corcheș Ana Maria – Școala Gimnazială Cîmpeni – 64,0

Schiau Alexandru Nicolae – Şcoala Gimnazială “M. Eminescu” Alba Iulia – 61,5

Boncuțiu Răzvan – Școala Gimnazială Cîmpeni – 61,0

Ciorbea Alexandru – Colegiul Național “T. Maiorescu” Aiud – 61,0

Măieraş Castilia – Şcoala Gimnazială “Singidava” Cugir – 61,0

Hetea Dragoș – Şcoala Gimnazială “O. Hulea” Aiud – 60,80

Ciorea Raluca – Şcoala Gimnazială Cîmpeni – 60,0

Baloș Daria – Şcoala Gimnazială “Ax. Sever” Aiud – 58,5

Giurgiu Andrei – Școala Gimnazială “Horea” Horea / Școala Gimnazială Mătișești (Ar) – 58,5

Șenilă Melisa –  Şcoala Gimnazială Cîmpeni –  Vîrși – 54,75

Bobitan Andra Maria – Şcoala Gimnazială Mihalţ – 57

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EDUCAȚIE

EVALUARE NAȚIONALĂ 2021, clasa a VI-a: SUBIECTELE de la testarea de Matematică și Științe ale Naturii

Publicat

Elevii din clasele a VI-a au avut joi ultima probă de Evaluare Națională, cea la Matematică și Științe ale Naturii. Rezultatele sunt analizate privind competențele acumulate în clasele V-VI. Nu vor fi trecute în catalog.

SUBIECTE EVALUARE NAȚIONALĂ CLASA a VI-a 2021 – Matematică și Științe ale Naturii:

Matematică și Științe ale Naturii – Test 1

Matematică și Științe ale Naturii – Test 2

Miercuri, pentru elevii de clasa a VI-a a fost proba de Limbă și comunicare.

Vezi Evaluare Națională la clasa a VI-a 2021. SUBIECTELE de la testarea de Limbă și comunicare din acest an, publicate de Ministerul Educației

Pentru elevii de clasa a IV-a, probele de Evaluare Națională vor fi în perioada 18-20 mai, iar pentru cei din clasele a II-a, în 25-28 mai.

AICI, toate modelele de subiecte.

Toate probele se susțin cu prezență fizică, indiferent de scenariile în care se află unitățile de învățământ. Sălile în care se susţin aceste evaluări sunt, de regulă, cele în care elevii îşi desfăşoară activitatea în mod obişnuit. Acestea sunt adaptate în prealabil, după caz, în funcţie de testul planificat, prin eliminarea oricăror materiale didactice care i-ar putea influența pe elevi.

Testele sunt elaborate de Centrul Național Pentru Politici și Evaluare în Educație (CNPEE), au un format asemănător cu cel al evaluărilor internaționale și trebuie să aibă un nivel mediu de dificultate. Durata alocată rezolvării acestora este de 30 de minute pentru fiecare test administrat la EN II, respectiv de 60 de minute pentru fiecare test administrat la EN IV și EN VI. Testele sunt evaluate în cadrul unităţii de învăţământ, de către cadrele didactice din respectiva unitate, în termen de cel mult 7 zile de la data susținerii ultimului test.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Scumpiri aprilie 2021 vs aprilie 2020: Au crescut prețurile la energie electrică, ulei și servicii de igienă. Ce s-a ieftinit

Publicat

Energia electrică, uleiul comestibil şi serviciile de igienă şi cosmetică au înregistrat cele mai mari scumpiri în luna aprilie a acestui an comparativ cu aprilie 2020, în timp ce ieftiniri importante se regăsesc la biletele de avion, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică publicate joi.

Conform INS, energia electrică s-a scumpit cu 16,97% în martie faţă de perioada similară din 2020 şi cu 18,22% comparativ cu decembrie 2020.

Raportat la luna martie 2021, preţul energiei electrice a rămas acelaşi.

În aprilie 2021, comparativ cu aceeaşi lună a anului anterior, la capitolul mărfuri nealimentare se constată ieftiniri la gaze, cu 2,16%, şi la energie termică, cu 0,21%, în timp ce combustibilii s-au scumpit cu 8,66%, iar tutunul şi ţigările cu 6,93%.

În cazul mărfurilor alimentare, uleiul comestibil s-a scumpit cel mai mult, cu 11,88%, în luna aprilie, raportat la aceeaşi perioadă a anului anterior.

De asemenea, în aprilie 2021, comparativ cu perioada similară din 2020, serviciile de igienă şi cosmetică s-au scumpit cu 6,53%, iar cele de îngrijire medicală cu 5,27%.

Transportul aerian și cartofii și s-a ieftinit

Serviciile de transport aerian s-au ieftinit în perioada menţionată cu 16,49%. Faţă de luna anterioară, cel mai mult s-au scumpit serviciile de reparaţii auto, electronice şi lucrări foto, cu 0,84%, iar serviciile de transport aerian s-au ieftinit cu 4,74%.

În schimb, cartofii s-au ieftinit cu 39,59%. Raportat la martie 2021, legumele şi conservele de legume s-au scumpit cu 1,42%, iar ouăle s-au ieftinit cu 1,22%.

Rata anuală a inflaţiei a urcat la 3,2% în luna aprilie a acestui an, de la 3,1% în martie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 5,21%, mărfurile alimentare cu 0,76%, iar serviciile cu 2,61%, potrivit datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

„Preţurile de consum în luna aprilie 2021, comparativ cu luna martie 2021, au crescut cu 0,5%. Rata inflaţiei de la începutul anului (aprilie 2021 comparativ cu decembrie 2020) este 2,6%. Rata anuală a inflaţiei în luna aprilie 2021, comparativ cu luna aprilie 2020, este 3,2%.

Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (mai 2020 – aprilie 2021) faţă de precedentele 12 luni (mai 2019 – aprilie 2020) este 2,6%”, se spune în comunicat.

Conform INS, indicele armonizat al preţurilor de consum în luna aprilie 2021, comparativ cu luna martie 2021, este 100,42%. Rata anuală a inflaţiei în luna aprilie 2021 comparativ cu luna aprilie 2020 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 2,7%.

Rata medie a preţurilor de consum în ultimele 12 luni (mai 2020 – aprilie 2021) faţă de precedentele 12 luni (mai 2019 – aprilie 2020) determinată pe baza IAPC este 2,2%.

Banca Naţională a României (BNR) estimează o inflaţie de 2% la sfârşitul primului trimestru din acest an, de 2,2% la finalul trimestrului II şi de 2,4% la sfârşitul trimestrului III. La sfârşitul anului se estimează o inflaţie de 2,5%.

sursa: Agerpres

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Atenționare COD GALBEN de inundații în Alba și alte zone din țară. COD PORTOCALIU pe Someș și Crasna

Publicat

Hidrologii au actualizat atenționările de inundații valabile până vineri noapte în mai multe zone din țară. Județul Alba este sub Cod Galben.

COD GALBEN: până vineri, 14 mai, ora 24.00

– pe râurile din bazinele hidrografice:

  • Vişeu – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Maramureş)
  • Iza, Tur (judeţele: Maramureş şi Satu Mare), Lăpuş – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Maramureş)
  • Someşul Mare – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior  (judeţul Bistriţa Năsăud)
  • Someş – afluenții mici aferenți sectorului aval S.H. Dej (judeţele: Cluj, Sălaj, Maramureş şi Satu Mare)
  • Someşul Mic – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Bihor şi Cluj)
  • Crasna (judeţele: Sӑlaj şi Satu Mare)
  • Barcău – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Sӑlaj şi Bihor)
  • Crişul Repede – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Cluj şi Bihor)
  • Crişul Negru – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Bihor şi Arad)
  • Crişul Alb – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Hunedoara şi Arad)
  • Arieş – bazin superior (judeţul Alba)
  • Mureş – afluenţii aferenţi sectorului aval confluenţă Târnave (judeţele: Alba, Sibiu, Hunedoara şi Arad)
  • Bega – bazin superior amonte S.H. Făget şi afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Făget – amonte S.H. Chizătău (judeţul Timiş)
  • Timiş – bazin amonte S.H. Sadova şi afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Sadova – amonte S.H. Lugoj (judeţele: Timiş şi Caraş Severin)
  • Cerna – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Gorj şi Caraş Severin)
  • Jiu – bazin superior amonte S.H. Sadu şi afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Sadu – amonte S.H. Rovinari (judeţele: Hunedoara şi Gorj)
  • Motru – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele: Gorj şi Mehedinţi)
  • Olt – afluenții aferenți sectorului aval confluenţă Homorodul Mare – amonte Acumularea Ioneşti (judeţele: Braşov, Sibiu, Vâlcea şi Argeş).

COD PORTOCALIU : până vineri, 14 mai, ora 12.00

– pe râurile din bazinele hidrografice:

  • Crasna – bazin  aval S.H. Supuru de Jos (judeţele: Sălaj şi Satu Mare)
  • Someş – afluenții mici aferenți sectorului aval S.H. Dej (judeţele: Cluj, Sălaj, Maramureş şi Satu Mare).

sursă: inhga.ro

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

FOTO: Vaccinare-maraton la IAMU Blaj. 120 de angajați, imunizați într-o singură oră, de echipa mobilă DSP Alba

Publicat

La IAMU Blaj s-a derulat o acțiune-maraton de vaccinare a angajaților. Doar într-o singură oră, au fost imunizate 120 de persoane, joi, de către echipa mobilă a Direcției de Sănătate Publică (DSP) Alba.

Acțiunea de vaccinare de la firma din Blaj s-a derulat în colaborare cu Primăria.

”120 de persoane vaccinate în prima oră, peste 311 persoane în total, ” a transmis directorul DSP Alba, Alexandru Sinea.

 

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate