Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

Rezultatele Olimpiadei județene de Religie în județul Alba, înainte de contestații. Notele elevilor


Publicat

Rezultatele olimpiadei județene de religie au fost publicate de către Inspectoratul Școlar Județean Alba. Aceasta s-a desfășurat sâmbătă, 3 martie, iar notele transmis sunt înainte de contestații deci post exista modificări. 

rezultatele olimpiadei județene de religie

AVRAM PAUL NICOLAE Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia: 9,90- I
OLARU IOANA Colegiul Naţional „Lucian Blaga: 9.90-I
TURCU ANASTASIA Şcoala Gimnazială ,,I. Agârbiceanu” Alba Iulia: 9,79-II
LĂPĂDAT ECATERINA Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia: 9,50- III
TOADER ANDREI Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia: 9,50-III
TIBU TEODORA Școala Gimnaziala Șugag: 9,30- M
DOCEA SABINA Şcoala Gimnazială ,,I. Agârbiceanu” Alba Iulia: 9,10- M
MOLDOVAN ALIN Şcoala Gimnazială ,,Vasile Goldiş” Alba Iulia: 9,00-M
URIEŞU DAVID Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea: 9,00 – M
GROZA CĂTĂLIN Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea: 8,80
OLTEAN IONUȚ Şcoala Gimnazială „Ion Pop Reteganul” Sâncel; 8,80
COMANDAȘ ELIZABETH Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj:   8,60
BRATU ALESIA Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia: 8,50
MICLE ANA MARIA Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia: 8,50
POPESCU IRINA Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj: 8,50
DIMOFTE VASILE Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia: 8,40
ALDEA MIHAI ANDREI Şcoala Gimnazială  Nr. 3 Cugir : 8,20
BOGDAN LARISA C. Şcoala Gimnazială „Gheorghe Dancu” Biia: 8,20
GORONEA IOAN TOMA Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia: 8,20
HOROBA ROBERT Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea: 8,20
IOSIF ROXANA Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea: 8,20
LODROMAN MELANIA Şcoala Gimnazială „I. Maiorescu” Bucerdea Grânoasă:8,20
STEFAN IOANA Scoala Gimnaziala Șugag: 8,20
CORŢ IULIA Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş: 8,10
CÎMPEAN AURA Şcoala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud: 8,00
POPA VIOLETA MARIA Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş: 8,00
PAMFILOIU IULIA Scoala Gimnaziala Șugag: 7,80
SPĂTĂCEAN MARIA Şcoala Gimnazială „Aron Cotruș” Cergău Mare:  7,70
BODEA DENISA Şcoala Gimnazială Meteş: 7,50
FILIMON ROXANA Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea: 7,50
ZAHARIE EDUARD Şcoala Gimnazială ,,Iosif Sârbu” Șibot: 7,40
BOLDEA CRISTIANA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud: 7,20
DULĂU ALISIA Şcoala Gimnazială „Gheorghe Dancu” Biia: 7,10
BOC DAN Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud: 7,00
LIUȘAN MARIA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud: 7,00

 

REZULTATE CLASA A VI-A

SPĂTĂCEAN ANAMARIA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       10.00     I
VAȘARHELEAN REBECA Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir    10.00     I
BOBARIU IOANA Şcoala Gimnazială Câmpeni        9.90       II
BOTA ELIAS Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia            9.90        II
GRAPA IOACHIM CRISTIAN Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia             9.90                II
MUSCĂ MIRUNA Şcoala Gimnazială Șona 9.80       III
POIENAR MAXIMILIANA Şcoala Gimnazială  Nr. 3 Cugir    9.80       III
GRECU ŞTEFAN Şcoala Gimnazială Câmpeni 9.70       M
BORA LIVIU NICOLAE Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia             9.60       M
AVRAM IOANA Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia 9.50       M
MUNTEAN DARIUS Şcoala Gimnazială  Nr. 2 Sebeș  9.50       M
TOPOR-SAS ANDREI Şcoala Gimnazială  Nr. 2 Sebeș  9.50       M
PITEA ALEXANDRA Şcoala Gimnazială  Nr. 2 Sebeș  9.45
BESOI BIANCA Şcoala Gimnazială  Nr. 2 Sebeș  9.40
BURZ ANTONIO Şcoala Gimnazială Avram Iancu 9.35
RAT PAUL Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 9.35
MIRCEA SILVIA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       9.20
VELIȘCU SORANA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       9.10
SUCIU MARIA Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia  9.00
BERCU ECATERINA Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia  8.95
DRĂGOIU MARIA Şcoala Gimnazială Câmpeni        8.95
DRĂGHICI MIHAELA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       8.85
DAMIAN ANDREEA Şcoala Gimnazială  Nr. 2 Sebeș  8.70
PETRIC DIANA Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj   8.60
BEREGOI MARIA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș  8.55
MUREȘAN ANDREI Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud               8.50
TECȘA ADRIANA Colegiul Național „I.M.Clain” Blaj             8.45
SANTEIU ANDA Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia 8.20
ARION DENISA Şcoala Gimnazială Berghin           8.10
STAN ANA ECATERINA Şcoala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud  7.90
TRIF MARIUS Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud 7.90
MAIER NICOLA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș  7.85
ALBA ANDREEA MARIA Şcoala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud 7.80
TOMOIU ȘTEFANIA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       7.80
VINTILĂ MARIA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj 7.25
FLOREA SORANA IOANA Şcoala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud  7.10
POPA IOANA ALEXANDRA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud 7.00
BOUNEGRU ALEXANDRA Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia         A             A
BURZ GEORGIANA Şcoala Gimnazială Ponorel          A             A
FONOAGE ROBERT Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş    A             A
MOLDOVAN NICOLETA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Mănărade A             A
RITEA ANDREAS Şcoala Gimnazială ,,Vasile Goldiş” Alba Iulia        A             A

REZULTATE CLASA A VII-A

 

EDVEȘ DENISA Şcoala Gimnazială „Toma Cocișiu” Blaj   9.80       I
DĂRĂBAN ROXANA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       9.50       II
PRECUPESCU ILEANA Scoala Gimnazială Sășciori           9.00       III
BOITOR ANDREEA Colegiul Național „I.M.Clain” Blaj             8.90       M
ENESCU IOANA Şcoala Gimnazială Nr. 3 Cugir    8.90       M
LEAH RALUCA  Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia         8.80       M
NICOARĂ ILINCA Colegiul Național „I.M.Clain” Blaj             8.80       M
ILEA ANDRADA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud 8.70
RADU ANDA Şcoala Gimnazială „Singidava” Cugir       8.60
CÂMPEAN MELANIA Colegiul Național „I.M.Clain” Blaj             8.30
DUMA DIANA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud 8.30
SUCIU VLAD Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.30
ACHIM ANDREI Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia 8.20
GANE IASMINA Şcoala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Alba Iulia 8.00
MAN ALEXANDRA Şcoala Gimnazială „Dr. Petru Şpan” Lupşa            7.50
PUIULEŢ ROXANA IOANA Şcoala Gimnazială Avram Iancu 7.40
MOLDOVAN NICOLETA Şcoala Gimnazială „Axente Sever” Aiud 7.20
SIMON DENISA Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud 7.20
CRAI IOANA Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud               7.00
TRIF CĂTĂLIN Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş    7.00
ANCA RĂZVAN Şcoala Gimnazială  „Avram Iancu” Unirea             6.90
BORZA LIVIA Şcoala Gimnazială  Nr. 3 Cugir    6.90
DAVID PAUL Şcoala Gimnazială  „Avram Iancu” Unirea             6.90
METEA FELICIAN Şcoala Gimnazială  „Avram Iancu” Unirea             6.90
MIHAILA MIHNEA Scoala Gimnazială Șugag              6.90
VOINA GHE. CRISTIAN Şcoala Gimnazială „Aron Cotruș” Cergău Mare  6.90
MOGA ARIS Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 6.50
ORDEAN ANAMARIA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 6.50
IOSA DENIS Şcoala Gimnazială ,,Vasile Goldiş” Alba Iulia        6.10
RADU LUIZA Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud               5.80
DIG IUNIA Şcoala Gimnazială „Emil Racoviţă” Gârda de Sus               A             A
MIRON ALEXANDRA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș  A             A

REZULTATE  CLASA A VIII-A

MATEIU PAULA Şcoala Gimnazială Lăzeşti 9.50       I
VÂRCIU ANDREEA Şcoala Gimnazială Lăzeşti             9.30       II
LAZEA IOANA Şcoala Gimnazială Lăzeşti             9.00       III
VESA CRISTINA Şcoala Gimnazială ,,Ioan Mihu” Vinerea 8.80 M
KANCZI VIANA DANIELA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș 8.50       M
OGNEAN BIANCA DENISA Şcoala Gimnazială Ponorel          8.20
GATEA RUCSANDRA NADIA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș  8.00
HULEA GABRIEL Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 7.50
MAIER LUANA MARIA Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Ocna-Mureș  7.00
CRIȘAN MIRUNA Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj           A             A

REZULTATE CLASA A IX-A.

DRAGOTEL DIANA Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir 10.00     I
ILIE RUXANDRA Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir 9.80 II
CIULE ALEXANDRA Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         9.60        III
NEGOITESCU ANDREEA Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir 9.60 III
FĂLĂDĂU IOANA Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud               9.30       M
GOIA TEODORA MARIA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 9.20 M
PUIA GABRIEL Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj             9.10       M
ȘOLEA ANDRA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj             9.10       M
BLAGA RALUCA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj 8.90
PENA DACIANA Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia 8.90
DRAGOMIR ȘERBAN MIHAI Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.80
BURZ SORINA Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud    8.70
IGNAT IZABELA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj 8.40
VLAD GIULIA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.40
PETRUȚA MIHAELA Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş    8.30
ȘTEFAN MARIA IRINA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.20
PETRUȘEL MARIUS NICOLAE Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.00
RĂDAC DALIA Sem. Teo. Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia               7.60
NICOARĂ ANDREI Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj             7.10

REZULTATE CLASA A X-A

 

FILIP LUMINIȚA Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia 9.90 Locul- I
SIDOREAC DELIA Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         9.80        II
BĂRBUŞIU IOANA-ANDREEA Sem. Teo. Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia               9.60       III
LIHOR TEODOR Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia 9.50       M
VOINA ANDREEA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 9.40       M
CIORAN PAULA MARIA Colegiul Naţ. „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia 9.20 M
HEBEAN DALIA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj             8.80
FER EUSEBIU MIRCEA Colegiul Naţ. „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia 8.70
PĂTRUȚ PETRU Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.40
DOBOȘ STEFANIA           Colegiul Ec. „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia     8.30
POJAR CRISTINA MARIA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.20
ŞOAITA CURETEAN ANDREEA MARIA Colegiul Naţ. „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia 8.00
CUTEAN ANDREEA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş A             A
FURDUI CRISTINA Colegiul Ec. „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia     A             A
GOMBOȘ ANDREI Colegiul Naţ. „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia A             A
IGNAT CĂLINA Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş    A             A
ISPAS ALIN Colegiul Ec. „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia     A             A
LAZĂR MARIA Colegiul Național “I.M.Clain” Blaj             A             A

REZULTATE CLASA A XI-A

 

HOLHOŞ MARIA ELENA Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud 9.80       I
BROJBAN ANDREI Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         9.40        II
NICOARĂ CIPRIAN Colegiul Naţional ,,I. M. Clain” Blaj           8.70       III
BOGDAN MĂLINA ANAMARIA Colegiul Naţ. „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia 8.60        M
LUPU ANDREEA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 8.00 M
GÎNȚA ANDREI Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         7.90
PETRUȚA CAMELIA Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş    7.90
ȘERBAN RALUCA Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         7.20
SZENE NARCIS Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         7.00

REZULTATE- CLASA A XII-A

LIHOR IOACHIM Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia         10           I
SAV IONELA NICOLETA Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud    9.40       II
OPRINESCU IOANA Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş 9.10       III
VOICU ILIE ANDREAS Sem. Teo. Ortodox „Sf. Simion Ștefan” Alba Iulia               9.00        M
DAVID MIHAI Colegiul Naţional „David Prodan” Cugir 8.90       M
FRĂȚILĂ RALUCA Colegiul Naţional ,,I. M. Clain” Blaj           8.00
TOMUȘ ANDRA Colegiul Naţional ,,I. M. Clain” Blaj 7.50



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

(P) PSD Alba: Consiliul Județean Alba trebuie sa redevină un partener stabil pentru toate primăriile în slujba tuturor oamenilor

Publicat

Candidez la funcția de Președinte al Consiliului Județean Alba pentru că vreau să îmi pun toată experiența de management acumulată la vârful unor companii de top, în folosul oamenilor din Alba.

Intru în această competiție electorală cu un plan integrat de măsuri unite de un fir roșu important pentru toți locuitorii județului – SĂNĂTATEA.

Ca să se dezvolte și să crească sănătos județul Alba are nevoie de un sistem medical bine pus la punct, în care cetățeanul să se simtă în siguranță și încrezător că orice problemă ar avea, va fi rezolvată de specialiști motivați și bine pregătiți.

Consiliul Județean nu va fi un spectator. Dacă voi fi ales președinte, Consiliul Județean va fi un partener pentru toate primăriile din județ. Vom avea planuri de dezvoltare comune pe județ, vor fi acordate finanțări nu pe bază clientelară, ci pe bază de proiecte și de performanță administrativă.

Viziunea mea privind conducerea județului Alba are la bază principiul unui parteneriat stabil, construit pe încredere reciprocă și valori comune.

Consiliul Județean trebuie să fie un pol puternic de coeziune și nu de putere, un partener echitabil și echidistant pentru toți cetățenii și pentru toate primăriile din județul Alba!

Vin alături de o echipă de oameni bine pregătiți, energici, capabili să genereze și să implementeze proiecte benefice și inovatoare pentru județul nostru.

Împreună vom avea Siguranța Unui Trai Mai Bun

Votați Echipa PSD la Consiliul județean Alba

Ioan Dîrzu – candidatul Partidului Social Democrat la Consiliul Județean Alba

– Comandat de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – Organizația Județeană Alba

– executat de SC INDEPENDENT SRL – portal https://alba24.ro/

– CUI mandatar financiar județean 21200019

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Codul Muncii, modificat radical: Când pot fi trimişi angajaţii în concedii fără plată și ce înseamnă „banca orelor de muncă”

Publicat

birou

Senatul a adoptat tacit la începutul lunii septembrie un proiect de modificare a Codului Muncii, astfel încât să fie posibilă aplicarea unor noi variante de muncă pentru angajaţi, în contextul pandemiei de Covid-19.

Proiectul iniţiat de USR introduce noi termeni, precum „Banca orelor de muncă”, săptămâna comprimată sau munca la dispoziţia angajatorului.   

„Banca orelor de muncă”

Angajatorii vor putea stabili un program de muncă flexibil, bazat pe „banca orelor de muncă” efectuate de salariați, cu acordul acestora, la solicitarea salariaților în cauză.

Mai exact, angajatorul şi salariatul stabilesc prin contractul de muncă durata timpului de muncă, exprimată ca numărul total de ore ce urmează a fi prestat de salariat într-o lună, aceasta reprezentând „banca orelor de muncă”.  În funcţie de durata totală a timpului de muncă al salariatului, se va stabili dacă salariatul lucrează cu normă întreagă sau cu timp parţial.

Angajatorul va contoriza zilnic orele petrecute la muncă, în ceea ce se numeşte „banca orelor de muncă”, iar media orelor de lucru nu va putea depăşi 40 de ore pe săptămână.

Activitatea salariatului se va putea desfăşura fie de la sediul firmei, fie de la domiciliu, fie dintr-un loc distinct, folosind mijloacele tehnologice de comunicare la distanţă.

Săptămâna de lucru comprimată

Angajatorul poate stabili un program de muncă flexibil, cu acordul sau la solicitarea salariatului. Repartizarea programului de lucru este stabilită de angajator şi salariat prin contractul de muncă astfel încât din comprimarea zilelor de muncă salariatului să îi rămână o zi în plus de repaus săptămânal, raportată la timpul de muncă agreat.

Numărul de ore lucrat efectiv pe zi vor fi stabilite de comun acord între salariat şi angajator, dar media acestora nu poate depăşi 40 de ore pe săptămână. Evidenţa orelor muncite va fi ţinută de angajator.

Munca în regim de gardă

Şi munca în regim de gardă va fi stabilită de comun acord între salariat şi angajator, acest tip de lucru  derulându-se, de regulă, în ture, la sediul angajatorului, la sediul unui terţ, la domiciliul angajatului sau în orice alt lor organizat de angajator, folosind tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor.

Salariatul va putea lucra în regim de gardă cu normă întreagă sau cu timp parţial, în funcţie de durata timpului de muncă agreată în contractual individual de muncă.

„Pe toată perioada muncii în regim de gardă salariatul va fi la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să cheme salariatul la locul de muncă sau la sediul unul terţ pentru a presta munca pe baza de intervenţie, sau să-i solicite prestarea muncii prin mijloace de comunicare la distanţă, în orice moment, din tipul de lucru prestat în regim de gardă”, se arată în document.

Munca în regim de permanenţă

Acest tip de muncă presupune că salariatul nu va părăsi perimetrul locului de muncă timp de două sau trei săptămâni, timp în care angajatorul trebuie să îi asigure cazarea şi mâncarea. Pentru asta, însă, angajatorul va trebui să facă o cerere scrisă către inspectoratul teritorial de muncă pentru a fi autorizat să ţină angajaţii în regim de permanenţă.

Salariaţii vor beneficia de un spor la salariu (spor de izolare) stabilit prin contractul colectiv de muncă sau prin contractul individual de muncă.

Partajarea locului de muncă

Asta înseamnă că angajatorul va putea împărţi acelaşi loc de muncă între mai mulţi salariaţi, în funcţie de abilităţile şi competenţele acestora. Astfel, salariaţii vor lucra numai în anumite ore dintr-o zi sau în anumite zile din săptămână.

În cazul partajării locului de muncă, salariaţii îndeplinesc, de regulă, atribuţii diferite ale aceluiaşi post, pe cale de excepţie existând şi posibilitatea ca ambii salariaţi să îndeplinească aceleaşi atribuţii. Repartizarea programului de muncă va fi stabilită la începutul fiecărei luni sau fiecărei săptămâni.

Anul de lucru comprimat

Şi în acest caz programul de lucru este stabilit prin contract, de comun acord între angajat şi angajator, repartizarea făcându-se astfel încât din comprimarea lunilor de muncă angajatului să-i revină o lună în plus de repaos.

Salariatul va efectua tot concediul de anual comprimat într-o singură lună, beneficiind de una sau maxim două luni în plus de timp de repaus neplătit, raportate la un an calendaristic, conform contractului de muncă. În cadrul anului de lucru comprimat, perioada de o lună sau maxim două luni de repaus neplătit reprezintă vechime în muncă cu stagiu de cotizare zero.

Partajarea programului de muncă În cazul întreruperii sau reducerii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale, similare sau pe perioada stării de urgenţă sau a stării de alertă şi pe perioada stării de asediu, pe perioade care depăşesc 15 zile lucrătoare, angajatorul poate decide reducerea timpului de lucru pe zi sau pe săptămână cu reducerea corespunzătoare a salariului.

Reducerea programului de lucru nu poate depăşi 50% din norma salariatului, conform contractului individual de muncă.

Repartizarea programului de lucru se poate face în funcţie de necesităţile angajatorului, putându-se trece de la program normal de lucru la program în ture, inclusiv aplicând pentru o parte dintre salariaţi măsura suspendării contractului de muncă.

Aceste măsuri pot fi dispuse până la remedierea situaţiei care a cauzat reducerea programului, pentru o perioadă ce nu poate depăşi 60 de zile calendaristice.

Concediul fără plată prin acordul părţilor

Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plata pentru unul dintre următoarele cazuri:

a) studii;

b) pentru interese personale;

c) pe perioada vacanţelor şcolare;

d) pe perioada suspendării cursurilor instituţiilor de învăţământ prin decizii ale autorităţilor competente;

e) pe perioada îngrijirii soţului sau unei rude până la gradul III inclusiv, demonstrate prin certificate de concediu medical al persoanei în cauză.

Perioada de concediu fără plată într-un an nu poate fi mai mare de 3 luni calendaristice.

Vezi AICI documentul. 

sursa: senat.ro, adevarul.ro

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

Tânăr din Alba, ARESTAT după ce a provocat accident rutier, băut și fără permis. Are antecedente penale

Publicat

arestat, catuse

Un tânăr din Bucerdea Grânoasă a fost arestat preventiv pentru infracțiuni rutiere. A condus fără permis și sub influența băuturilor alcoolice și a provocat un accident soldat cu pagube materiale.

Potrivit IPJ Alba, marți, tânărul, de 33 de ani, din comuna Bucerdea Grânoasă, a fost prezentat în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Alba Iulia, fiind cercetat pentru conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului.

Instanța de judecată a dispus cercetarea în stare de arest preventiv, pe numele său fiind emis de arestare preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.

Tânărul este cunoscut cu antecedente penale pentru fapte de natură judiciară.

Polițiștii rutieri din Blaj îl reținuseră luni.

Potrivit IPJ Alba, duminică, în jurul orei 04.00, polițiștii rutieri din Blaj au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că, pe strada Timotei Cipariu din municipiu, a avut loc un accident rutier din care au rezultat doar pagube materiale.

Polițiștii ajunși la fața locului au constatat că tânărul, în timp ce conducea un autoturism, nu a păstrat o distanță laterală suficientă în timpul în timpul efectuării manevrei de depășire și a intrat în coliziune cu două autovehicule, care erau staționate, regulamentar, pe partea dreaptă a carosabilului.

Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, în urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

foto: arhivă

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Cum a fost afectat turismul din județul Alba în timpul epidemiei de coronavirus. Turiști foarte puțini și sejururi scurte

Publicat

turism alba

Epidemia de coronavirus a afectat puternic turismul în județul Alba. Hotelurile și pensiunile au pierdut un număr mare de clienți în aceste luni.

Sosirile în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au înregistrat, în luna iulie 2020, scăderi cu 30,2%, iar înnoptările cu 31,8%, comparativ cu aceeași lună a anului precedent.

Mai mult, în perioada 1 ianuarie – 31 iulie, sosirile de turiști au scăzut cu 52,1%, comparativ cu perioada corespunzătoare din anul 2019.

Informațiile provin de la Direcția Regională de Statistică Alba.

De asemenea, potrivi sursei citate, indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ în luna iulie 2020 a fost de 27,9%.

În luna iulie 2020, în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 17.682 turiști, majoritatea au fost cazați în pensiunile agroturistice (35,8%), urmate de hoteluri (31,5%), pensiunile turistice (16,5%), înregistrându-se o scădere cu 7.655 persoane (-30,2%) faţă de luna iulie 2019.

Numărul de înnoptări ale turiştilor în structurile de primire turistică din judeţ (cu minim 10 locuri pat) înregistrate în iulie 2020 a fost de 33.960, mai putine cu 15.841 (-31,8%) faţă de luna iulie 2019.

Durata medie a sejurului în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în această lună a fost de 1,92 zile, mai mica decât cea din iulie 2019 (1,97 zile).

Scădere la toți indicatorii

”Se simte la buzunar, sigur. Se simte că a fost acea perioadă dificilă pentru toată lumea, iar apoi a urmat o perioadă de neîncredere. Pensiunea noastră este la munte, putem asigura distanțare și liniște, dar cred că oamenii preferă să stea acasă. Am ajustat prețurile pentru ultima parte a verii și pentru toamnă… Așteptăm…” spune Cristina Pașca, administatoarea unei pensiuni din Munții Apuseni.

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ în luna iulie 2020 a fost de 27,9% (faţă de 34,9% în iulie 2019), pe ţară înregistrându-se un indice de 28,8% (faţă de 45,8% din luna iulie 2019).

În perioada 1.01-31.07.2020, în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 50.352 turişti, înregistrându-se o scădere cu 52,1 % faţă de perioada 1.01-31.07.2019; turiştii români deţin o pondere de 95,4 din numărul total de turişti înregistraţi la nivelul județului Alba, iar turiştii străini (2.300 persoane) reprezintă 4,6%.

Numărul de înnoptări ale turiştilor în structurile de primire turistică din judeţ (cu minim 10 locuri pat), înregistrate în perioada 1.01-31.07.2020 a fost de 93.244, mai putin cu 52,5% faţă perioada corespunzătoare din 2019.

Durata medie a sejurului în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în această perioadă a fost de 1,85 zile, față de 1,87 zile din perioada corespunzatoare a anului anterior.

Sursă: Direcția Regională de Statistică Alba

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate