România U21 s-a calificat la Euro 2021, după un egal cu Danemarca: 1-1. Care sunt cele 16 echipe calificate

România U21 s-a calificat la Euro pentru a doua oară la rând la Campionatul European, după un meci egal.

A fost 1-1 cu liderul grupei, Danemarca, într-un meci cu un arbitraj controversat și un final de joc cum rar se vede, scrie Digisport.ro.

„Tricolorii” au dominat tot meciul și au început cu ocaziile lui Olaru și Marius Marin. Costache a avut apoi o șansă uriașă, singur cu portarul, care a ieșit la timp.

România a cerut două penalty-uri, în minutele 12 și 14, dar arbitrul nu a dat nimic. Până la pauză, Elevii lui Adi Mutu au mai ratat ocazii bune, însă cea mai mare a fost cea a lui Mățan, care nu a reușit să înscrie din 2 metri, blocat senzațional de portar.

În startul părții secunde, arbitrul care a refuzat două lovituri de pedeapsă pentru noi, a acordat una pentru danezi, total aiurea, după un contact în afara careului, iar Laursen a transformat.

Costache a marcat apoi, însă se afla în offside și golul a fost anulat. În minutul 58, Hausner a fost eliminat după un duel cu Mățan.

„Tricolorii” au egalat în minutul 72, după o fază în care Olaru a nimerit bara, mingea a ajuns la Moruâan, care i-a pasat lui Costache, iar acesta a înscris.

Finalul a fost unul extrem de ciudat. Din minutul 83 până la final, danezii aproape că nu au atins deloc mingea, iar „tricolorii” s-au mulțumit să paseze în continuu.

ROMÂNIA – DANEMARCA 1-1
Costache 72 / Laursen 50-pen.
Eliminat: Hausner (58)

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Pașcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruț – 9. Moruțan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache (7. Carnat, 76), 20. Mățan. Selecționer: Adrian Mutu

Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruț, 5. Itu, 6. Simion, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu

DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt. (19. Hausner, 53), 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen (6. Daramy, 46), 10. Jensen (12. Madsen, 62), 15. Lindstrom (11. Holse, 46). Selecționer: Albert Capellas

Rezerve: 16. Hermansen – 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp

Tragerea la sorți pentru stabilirea grupelor Euro U21 va fi organizată pe 10 decembrie, la Nyom.