Maria Natalia Rus, judoka legitimată la CS Unirea Alba Iulia, a obținut medalia de argint la Concursul Național U14

Secția de judo a CS Unirea Alba Iulia obține o nouă performanță, de această dată la Concursul Național U14 Individual, desfășurat în perioada 3-4 iunie 2022, la Brașov. Junioara Maria Natalia  Rus s-a clasat pe locul 2 la categoria de greutate – 63 de kilograme și a obținut medalia de argint, foarte importantă pentru CS Unirea Alba Iulia.

Sportiva este pregătită de către antrenorii Alin și Cristian Dinu.

”Ne bucurăm că, după rezultatele extraordinare obținute recent de judoka noștri consacrați – Alexandru Sibișan și Laura Alexia Bogdan, se evidențiază un nou talent. Nici o medalie nu poate fi obținută, însă, fără muncă și perseverență.

Maria Natalia Rus este elevă în clasa a VI-a la Liceul Tehnologic <Alexandru Domșa> din Alba Iulia.

Este o sportivă muncitoare, perseverentă, competitivă și ambițioasă, cu o capacitate de reacție rapidă.

Sperăm ca rezultatele viitoare să fie la fel de bune!”, transmit reprezentanții CS Unirea Alba Iulia, într-un comunicat.

Concursul a fost organizat de către Federația Română de Judo, în parteneriat cu Ministerul Sportului.

CS Unirea Alba Iulia, prin directorul Daniela Moșneag, transmite felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor.