Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

Șahiști din opt țări, la Openul României de la Alba Iulia. George Pleşa, învingător în Cupa Unirii


Publicat

Luni, 20 noiembrie, la Alba Iulia s-a dat startul în Openul Internaţional al României, cea mai importantă competiţie internaţională organizată anual de Federaţia Română de Şah. Datorită sprjinului Consiliului Judeţean Alba şi al celorlalţi parteneri locali, şi ediţia din acest an se desfăşoară în municipiul Alba Iulia, la competiţie participând şahişti din 8 ţări (Belarus, Canada, Germania, Moldova, Serbia, Ucraina, Ungaria şi România).

După o frumoasă festivitate de deschidere, în care momentele artistice au fost oferite de copii de la Centrul de Cultură Augustin Bena pregătiţi de Marinela Popa şi la care au participat Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Marcel Florea, proprietarul Hotelului Transilvania, Gabriel Pleşa, viceprimar al municipiului Alba Iulia, şi Vladimir Danilov, vicepreşedinte al Federaţiei Române de Şah, Dorin Sava, directorul Fundaţiei Comunitare Alba, Maria Şuşman din partea CSM Unirea Alba Iulia, Dorin Şerdean, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah, prima mutare în turneu a fost făcută în mod simbolic de Antonia Măcăleţ, în vârstă de 4 ani şi 10 luni, cea mai mică fetiţă din Alba Iulia care studiază şahul sub îndrumarea maestrului FIDE Marius Ceteraş, care îndeplineşte şi funcţia de director al Openului Internaţional al României. Ȋn rundele următoare startul a fost dat de Max Ciolacu (5 ani) şi Teodora Agoston (6 ani), alţi copii albaiulieni care studiază şahul urmând să facă prima mutare şi în rundele următoare, tocmai pentru a sublinia faptul că unul dintre obiectivele principale ale organizării Openului Internaţional al României la Alba Iulia este acela de a promova sportul minţii în rândul copiilor albaiulieni.

După desfăşurarea a trei runde în fruntea clasamentului s-au instalat marii maeştri internaţionali Vladislav Nevednichy (România), câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului, şi Vasile Sănduleac (Moldova), ambii cu 3 victorii în primele 3 jocuri. Pe locul 3 se află surprinzător David Gavrilescu, un junior craiovean aflat în plină ascensiune, cu 2,5 puncte.

Juniorii albaiulieni Mihnea Costachi şi George Ileană au acumulate 1,5 puncte, în timp ce Iustin Ciorgovean a câştigat un joc şi a pierdut două în acest foarte puternic turneu, în care dintre cei 22 de concurenţi 6 deţin titlul de mare maestru internaţional, 4 sunt maeştri internaţionali si 6 maeştri FIDE. Nivelul foarte ridicat al turneului a făcut de altfel ca şi favoriţii principali să aibă mari probleme încă din primele runde. Favoritul nr.1 al turneului Alexei Fedorov (Belarus) a pierdut în runda a 2-a, favoritul nr.3 al turneului Gergely Aczel (Ungaria) a fost învins chiar în runda inaugurală de juniorul albaiulian George Ileană, iar marele maestru internaţional Vadim Shishkin (Ucraina) a ratat complet startul pierzând primele două jocuri! Nici favoritul nr. 2 al turneului, marele maestru internaţional Andrei Istrăţescu (România) nu a început foarte bine, având 2 puncte acumulate în primele 3 runde.

Ȋn paralel cu turneul principal s-a desfăşurat luni şi marţi Cupa Unirii, un turneu la care au participat 16 juniori legitimaţi la cluburile din Alba Iulia. La capătul celor 5 runde s-a impus George Pleşa (CSM Unirea Alba Iulia) cu 4,5 puncte, urmat de Mihai Şteau (CM Şah Alba Iulia) şi Răzvan Burja-Udrea (CSM Unirea Alba Iulia), ambii cu 4 puncte. Primele dintre fetiţe s-au clasat Anamaria-Călina Furdui, cu 3 puncte, şi Teodora Agoston, cu 2,5 puncte.

De notat prezenţa la Alba Iulia în cursul zilei de marţi a preşedintelui Federaţiei Române de Şah, Sorin Avram Iacoban, acesta având întâlniri cu primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, şi inspectorul general şcolar al judeţului Alba, prof. Marcela Dărămuş, discuţiile fiind legate de şahul juvenil albaiulian, organizarea unui important turneu la Alba Iulia în anul Centenarului Unirii şi şahul şcolar. Preşedintele F.R. Şah va reveni în weekend la Alba Iulia, urmând a avea întâlniri cu oficialităţi locale şi presa albaiuliană.

Openul Internaţional al României va continua miercuri cu runda a 4-a, care va începe la orele 16:00. De miercuri până vineri se va desfăşura un alt turneu în paralel cu openul internaţional, este vorba de Openul Judeţului Alba la şah, la care participă atât seniori experimentaţi cât şi juniori talenataţi din zona. Prima rundă este programată miercuri la orele 15:00, la Hotelul Transilvania. Intrarea este liberă, iubitorii şahului din Alba Iulia putând asista la partide, iar copiii având ocazia de a juca partide amicale.

Foto: Florin Duțulescu



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EDUCAȚIE

LUNI: „Distanțați, dar împreună”. Proiect educațional internațional dedicat Marii Uniri, organizat de Inspectoratul Școlar Alba

Publicat

Luni, 30 noiembrie 2020, începând cu ora 12:00, la Alba Iulia se va desfășura webinarul dedicat Marii Uniri. Școli din Republica Moldova și 10 județe din țară au răspuns invitației Inspectoratului Școlar Județean Alba de a sărbători, și în acest an, România Mare.

Proiectul educațional internațional, „Distanțați, dar împreună!” s-a născut din dorința de a cultiva respectul pentru valorile naționale autentice, sentimentul de apartenență la identitatea de neam și nevoia de colaborare, chiar și în situația pandemică în care ne aflăm. „România înseamnă Mama și Tata, înseamnă drumul prăfuit ce duce spre casa bunicii, e „Galbenă gutuie” din colind, e mirosul cozonacilor din ziua de Crăciun, e vocea doamnei învățătoare, e sunetul tălăngii din deal, e graiul dulce moldovenesc, e calmul ardelenesc, e mândria bănățenilor și iuțeala muntenilor. România e valul Dunării ce-și spune povestea mării, mănăstirile și ruinele cetăților ascunse prin cărțile cronicarilor, doina sufletului, Soarele din noi, e…ACASĂ” – se arată în Argumentul proiectului.

26 de elevi din școli din Republica Moldova și județele Alba, Arad, Bistrița, Constanța, Galați, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Olt, Suceava, Vâlcea și municipiul București vor rosti gândurile lor către Țară, vor prezenta tradițiile zonei în care locuiesc și vor cânta „Deșteaptă-te, române!” și vor discuta despre semnificația Marii Uniri de-a lungul istoriei noastre.

Proiectul este coordonat de inspector școlar general adjunct, prof. Elena Ignat și de inspectorul pentru activități educative extrașcolare, prof. Gabriela Marina.

Evenimentul va fi transmis pe pagina de facebook a ISJ Alba.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Pe autostradă de la Alba Iulia la Aiud, doar la vară. Ce spune CNAIR despre deschiderea lotului 2 al Autostrăzii A10

Publicat

Șoferii vor putea circula pe cei 24,25 de kilometri din Autostrada A10 Sebeș – Turda, între Alba Iulia și Aiud, până la mijlocul anului viitor, a precizat directorul general al Companiei Naționale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Mariana Ioniță. 

„Sebeş-Turda lotul doi a revenit pe program normal şi de asemenea va fi dat în trafic în prima jumătate a anului viitor”, a explicat directorul CNAIR, într-un interviu acordat pentru Ziarul Financiar.

Potrivit ultimelor raportări ale CNAIR, stadiul fizic actual al lucrărilor pe lotul 2 al Autostrăzii A10 Sebeș – Turda este de 75,98 %, iar cel financiar de 65,47 %. Data finalizării celor 24,25 km este 30 noiembrie 2020, însă datorită contractului de proiectare și execuție cu întârzieri majore înregistrate, a fost acordată de către inginer o extensie de timp până la data de 3 decembrie.

Tot pentru data de 3 decembrie a fost anunțată și deschiderea oficială a primului lot, între Sebeș și Alba Iulia.

Citește și Marius Hațegan, CJ Alba: În 3 decembrie se deschide oficial lotul 1 din Autostrada A10, între Sebeș și Alba Iulia. VIDEO

Potrivit directorului CNAIR, cea mai importantă inaugurare din luna decembrie a acestui an va fi primul lot din autostrada A10 Sebeş-Turda.

„Cu Sebeş-Turda, primul lot, suntem aproape de final şi pregătim darea în trafic la începutul lunii decembrie”, a explicat Mariana Ioniță.

sursa: zf.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

GRAFIC: Top județe cu incidența cea mai mare a cazurilor COVID. Județul Alba ajunge pe locul 7. Date din 29 noiembrie

Publicat

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis duminică, 29 noiembrie, situația incidenței cazurilor COVID pe județe, actualizată.

Este vorba despre coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Citește și 5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Sâmbătă, au fost raportate 5.554 de cazuri noi.

TOP județe – incidența COVID la 14 zile – 29 noiembrie – sursă GCS:

  1. Constanța – 16896 – 196 – 7,58
  2. Sibiu – 13982 – 229 – 7,13
  3. Brașov – 18964 – 346 – 6,68
  4. Mun. București – 67017 – 886 – 6,46
  5. Cluj – 21569 – 213 – 6,29
  6. Arad – 11191 – 125 – 5,51
  7. Alba – 9881 – 98 – 5,2
  8. Argeș – 13565 – 277 – 5,01
  9. Timiș – 18967 – 184 – 4,75
  10. Satu Mare – 5576 – 164 – 4,37
  11. Tulcea – 3663 – 72 – 4,37
  12. Prahova – 19122 – 356 – 4,35
  13. Bihor – 13938 – 151 – 4,25
  14. Mureș – 11997 – 122 – 4,00
  15. Ialomița – 4623 – 126 – 3,9
  16. Hunedoara – 8764 – 104 – 3,72
  17. Dâmbovița – 11369 – 148 – 3,66
  18. Bistrița-Năsăud – 5783 – 46 – 3,45
  19. Ilfov – 15249 – 258 – 3,41
  20. Călărași – 4277 – 71 – 3,27
  21. Iași – 19912 – 249 – 3,24
  22. Brăila – 5633 – 85 – 3,23
  23. Sălaj – 5529 – 45 – 3,21
  24. Galați – 10212 – 87 – 3,18
  25. Covasna – 4166 – 56 – 3,15
  26. Mehedinți – 3935 – 31 – 2,98
  27. Dolj – 12117 – 212 – 2,97
  28. Giurgiu – 4026 – 23 – 2,92
  29. Vâlcea – 8011 – 165 – 2,85
  30. Bacău – 12948 – 147 – 2,82
  31. Maramureș – 8541 – 87 – 2,78
  32. Caraș-Severin – 4743 – 9 – 2,73
  33. Teleorman – 5529 – 21 – 2,6
  34. Botoșani – 6103 – 85 – 2,59
  35. Buzău – 6490 – 59 – 2,34
  36. Vaslui – 7678 – 87 – 2,22
  37. Suceava – 13075 – 63 – 2,12
  38. Neamț – 9324 – 95 – 2,1
  39. Olt – 7285 – 119 – 1,76
  40. Vrancea – 5383 – 67 – 1,66
  41. Harghita – 4651 – 27 – 1,49
  42. Gorj – 4318 – 28 – 1,43

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Publicat

Numărul cazurilor de COVID-19 confirmate în România a ajuns la 471.536, potrivit datelor transmise duminică, 29 noiembrie, de Grupul de Comunicare Strategică.

Sunt 5.554 infectări noi.

De asemenea, au fost înregistrate 148 de decese noi, iar 1.250 pacienți sunt internați la ATI.

Citește și 103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 471.536 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 348.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.554 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 11.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2020 (10:00) – 29.11.2020 (10:00) au fost raportate 148 de decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.200. Dintre acestea, 1.250 sunt internate la ATI.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
Alba9881985,2
Arad111911255,51
Argeș135652775,01
Bacău129481472,82
Bihor139381514,25
Bistrița-Năsăud5783463,45
Botoșani6103852,59
Brașov189643466,68
Brăila5633853,23
Buzău6490592,34
Caraș-Severin474392,73
Călărași4277713,27
Cluj215692136,29
Constanța168961967,58
Covasna4166563,15
Dâmbovița113691483,66
Dolj121172122,97
Galați10212873,18
Giurgiu4026232,92
Gorj4318281,43
Harghita4651271,49
Hunedoara87641043,72
Ialomița46231263,9
Iași199122493,24
Ilfov152492583,41
Maramureș8541872,78
Mehedinți3935312,98
Mureș119971224,00
Neamț9324 952,1
Olt72851191,76
Prahova191223564,35
Satu Mare55761644,37
Sălaj5529453,21
Sibiu139822297,13
Suceava13075632,12
Teleorman5529212,6
Timiș189671844,75
Tulcea3663724,37
Vaslui7678872,22
Vâlcea80111652,85
Vrancea5383671,66
Mun. București67017 8866,46
Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.097.782 de teste. Dintre acestea, 16.225 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.877 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.348 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.978 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 69.194 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.652 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate