Connect with us

Economie

Sameday a cumpărat firma concurentă, Cargus. Tranzacție majoră pe piața de curierat

Publicat

Compania de curierat Sameday a cumpărat firma concurentă, Cargus. Este cea mai mare tranzacție a anului 2025, până acum.

Sameday, parte a grupului eMAG, este cel mai important jucător din comerțul online românesc. Sameday a cumpărat Cargus de la Fondul de Investiții MidEuropa Partners, care a mai vândut și rețeaua medicală Regina Maria, după 10 ani de la preluare, notează Ziarul Financiar, citat de Mediafax.

Cu această tranzacție, MidEuropa Partners își lichidează portofoliul de companii deținute în România.

Tranzacție pe piața de curierat

Cu o afacere de 567,4 mil. lei în 2024, Cargus este unul dintre cei mai mari actori de pe piața românească de curierat. Sameday are afaceri de 1,2 mld de lei.

Prin tranzacția încheiată, Sameday urmărește să intre pe locul întâi pe piața de curierat, loc deținut, în acest moment, de Fan Courier.

Este necesar acordul Consiliului Concurenței pentru această tranzacție.

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.