ACTUALITATE
Școala Gimnazială ”Avram Iancu” din Alba Iulia se extinde. Construirea unei clădiri noi cu șase săli de clasă, la aprobat în şedinţa Consiliului Local
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/06/IMG_3534.jpeg)
Astfel, consilierii vor avea de aprobat documentația care tratează condițiile realizării unei construcții P+1 cu destinația de școală pentru clasele I-VII, pentru ca Școala Gimnazială „Avram Iancu” din Alba Iulia să-și realizeze în condiții optime activitatea educațional-culturală.
La corpul nou de clădire, izolat față de complexul școlar existent, accesul va fi din curtea școlii, iar în curte, din strada Moldovei.
Clădirea va avea funcțiunea de instituție – Școală Generală ciclul primar și gimnazial. De asemenea, construcția se va întinde pe o suprafață de 360 mp, în care sunt propuse un număr de șase săli de clasă, necesare pentru descongestionarea procesului de învățământ și școlarizare a celor 600 de elevi.
Accesul se va realiza direct din strada Moldovei cel pietonal și din strada Dobrogei cel auto.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)