Se împlinesc 21 de ani de la Proclamaţia de la Timişoara
Pentru elaborarea şi susţinerea acesteia, un rol determinant l-a avut PNŢCD, alături de personalităţi marcante ale societăţii civile, în frunte cu Ana Blandiana.
Semnificaţia şi sensul Proclamaţiei de la Timişoara au fost foarte importante în 1990, dând semnalul unei adevărate democratizări a vieţii politice, inclusiv prin îndepărtarea celor care au deţinut funcţii importante în PCR şi aparatul represiv şi de stat. Ţărăniştii din Alba susţin că semnificaţia actului se resimte şi acum, când se constată că, în anumite momente, Puterea se manifestă la fel de totalilar ca şi cei care au determinat PNŢCD şi societatea civilă să ia atitudine prin scrierea Proclamaţiei.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)