CUGIR

Secția de karate a Metalurgistului Cugir a câștigat 14 medalii la Fudokan Sakura Cup. Un sportiv, selectat în lotul României

Secția de karate a clubului Metalurgistul Cugir a câștigat 14 medalii la Fudokan Sakura Cup, competiție desfășurată în perioada 6 – 8 mai la București.

Organzatorul evenimentului, a fost Chelsea Club București, cu sprijinul Fudokan România. Cupa Sakura, a aliniat la start 19 cluburi de profil din România.

Timp de trei zile, peste 270 de sportivi au participat la probele competiției, invitat special fiind Ilija Jorga 10 Dan, fondatorul al stilului fudokan.

Secția de karate a clubului Metalurgistul Cugir (antrenor sensei Vasile Pricob), a participat la această competiție, cu un număr de 11 sportivi.

La Cupa Sakura, a ieșit în evidență sportivul Robert Ungureanu, care a fost selectat la finalul întrecerii, pentru a face parte din lotul României de karate, pentru Cupa Mondială care se va desfășura în perioada 28 iunie – 7 iulie, în Las Vegas (SUA).

Rezultatele obținute de sportivii clubului Metalurgistul Cugir, au fost următoarele:

Robert Ungureanu – locul 1 la Fukugo (categoria seniori)

Cătălin Mortură – locul 3 la Fukugo (categoria seniori)

Cătălin Mortură – locul 3 la Kumite Individual (categoria seniori)

Robert Ungureanu – locul 3 la Kata Individual (categoria seniori)

Sensei Pricob – locul 2 Kata Individual și locul 3 la Kumite Individual – categoria 65 -70 ani, veterani

Ștefania Truță, Raluca Jurj și Antonia Fodor – locul 1 la Kata echipă

Ianis Rotaru, Eduard Tamaș și Alexandru Ispas – locul 2 la Kata echipe

Ianis Rotaru a obținut locul 2 la Kihon kumite individual

Ianis Rotaru și Eduard Tamaș – locul 3 la Embu masculin.

Următoarele competiții, la care vor participa sportivii clubului nostru, vor fi Cupa Internațională de Karate, la care vor participa 8 țări, care se va desfășura la sfârșitul lunii iulie la Hunedoara, și Campionatul Mondial din Praga (Cehia) de la sfărșitul lunii octombrie.