ACTUALITATE
Sfântul Evanghelist Marcu, sărbătorit de creștinii ortodocși, în 25 aprilie. De ce simbolul acestui apostol este leul
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/04/sfantul-apostol-marcu.jpg)
Pe 25 aprilie, creştinii ortodocşi îl sărbătoresc pe Sfântul Evanghelist Marcu. Este întemeietorul și ocrotitorul Patriarhiei Alexandriei. Simbolul lui Marcu între evanghelişti este leul.
Este autorul uneia dintre cele patru evanghelii canonice. Acesta a murit după ce a fost legat de cai şi tras peste pietre ascuţite.
Acest apostol s-a născut în Cirene (unul din cele cinci orașe vestice, Pentapolis, din Vestul Africii). Credința părinților săi era iudaismul și erau bogați și onorați. L-au educat în cultura greacă și ebraică. După ce au emigrat la Ierusalim, l-au numit Marcu. Marcu vizita frecvent casa Sfântului Petru și de la el a învățat creștinismul.
Odată, Marcu mergea cu tatăl său pe lângă Iordan, aproape de deșert, au întâlnit un leu și o leoaică răcnind. Pentru tatăl său a fost evident că își vor găsi amândoi sfârșitul aici. Mila pentru fiul lui l-au îndemnat să-i spună să fugă și să se salveze. Marcu i-a răspuns: „Hristos, în mâinile căruia sunt viețile noastre nu va lăsa fiarele să ne omoare”. Spunând acestea, a început să se roage astfel: „Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, apără-ne de demonii acestor două fiare și scapă sălbăticia aceasta de urmașii lor”. Imediat, Dumnezeu a auzit această rugăciune și cele două fiare au căzut moarte. Tatăl său s-a minunat foarte tare și i-a cerut fiului său să-i vorbească despre Hristos. El a început să creadă și a fost botezat de fiul său.
Sfântul Marcu a fost numărat în ceata sfinților șaptezeci de apostoli ai lui Hristos, mai întâi cu Sfântul Petru, de care a fost pus și episcop. Ei au călătorit împreună până la Roma, unde a scris Sfânta Evanghelie după rugămintea credincioșilor, pentru că îi rugaseră cei din Roma, care deja crezuseră în Hristos prin Sfântul Pavel, ca să n-o lase nescrisă, așa cum i-a spus Sfântul Petru prin cuvinte.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)