Șofer condamnat penal după ce a fost tras pe dreapta pe Autostrada A1, sensul Deva-Sebeș. Ce au descoperit polițiștii rutieri
Un șofer oprit de polițiști pe Autostrada A1, sensul Deva-Sebeș, a fost recent condamnat că a condus sub influența substanțelor psihoactive. O primă condamnare a avut loc în data de 27 iulie 2026, la Judecătoria Sebeș.
Acesta a ajuns în atenția anchetatorilor după ce a fost oprit în data de 6 aprilie 2024, în jurul orei 14:40, la kilometrul 316 al autostrăzii. În mașină se mai aflau doi pasageri. Bărbatul fost testat de polițiști cu aparatul Drager DrugTest, iar acesta a ieșit pozitiv pentru metamfetamină.
În urma testului a fost transportat la Spitalul Sebeș, unde i-au fost recoltate probe de sânge și urină. Analizele de laborator nu au confirmat prezența metamfetaminei, dar au indicat în proba de sânge prezența THC și THC-COOH, iar în proba de urină prezența THC-COOH.
În urma evaluării cantitative a substanțelor, în sânge a fost stabilită o concentrație de 1,34 ng/mL THC și de 35,58 ng/mL THC-OH. În proba de urină, concentrația de THC-COOH a fost de 1.251,18 ng/mL. Conform raportului de expertiză medico-legală menționat în dosar, la momentul opririi în trafic bărbatul se afla sub influența substanțelor psihoactive, iar capacitatea sa de a conduce vehicule pe drumurile publice era afectată.
În timpul audierilor, inculpatul a recunoscut fapta și a declarat că ar fi consumat țigări cu cannabis în perioada Paștelui, fără să poată preciza data exactă sau cantitatea. Acesta a mai afirmat că folosește ocazional cannabis și că nu contestă rezultatele analizelor toxicologice.
Pentru fapta sa a fost condamnat la pedeapsa de 1 (unu) an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a substanțelor, pedeapsa fiind cu suspendare.
Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)