Șoferii nu pot fi obligați să încarce sau să descarce marfa pe care o transportă. Legea, promulgată de președintele Nicușor Dan
Șoferii nu pot fi obligați să încarce sau să descarce marfa pe care o transportă. Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea pentru reglementarea obligațiilor privind desfășurarea operațiunilor de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor. Legea vine cu amenzi mari, dacă nu este respectată: transportatorul poate fi sancționat cu până la 20.000 de lei.
Este vorba despre o lege care interzice obligarea conducătorilor auto din transportul rutier de mărfuri la efectuarea operațiunilor de descărcare/încărcare a încărcăturii.
Legea reglementează obligațiile privind desfășurarea activităților de încărcare și descărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor deplasate în transportul rutier contra cost de mărfuri cu vehicule ce au o masă maximă autorizată mai mare de 12,5 tone.
Sunt stabilite responsabilitățile ce revin transportatorilor, furnizorilor, beneficiarilor și intermediarilor transporturilor rutiere cu privire la aceste activități.
Acești conducătorii auto nu pot fi constrânși de către beneficiarul transportului, furnizorul mărfurilor, intermediari sau reprezentanți ai acestora să efectueze operațiuni de descărcare sau încărcare a mărfurilor, suporturilor sau ambalajelor, prevede unul dintre amendamentele legislative aprobate, potrivit Agerpres.
Prin excepție, ei pot efectua operațiuni de descărcare a mărfurilor exclusiv în cazul transporturilor specializate, atunci când natura transportului impune acest lucru, iar contractele de muncă sau actele adiționale la acestea încheiate cu propriul angajator prevăd această posibilitate.
Tot prin excepție de la prevederile proiectului, nu constituie contravenție situația în care conducătorul auto își exprimă consimțământul expres, în formă scrisă, pentru efectuarea operațiunilor de încărcare sau descărcare, cu respectarea prevederilor Legii nr. 319/2006 privind securitatea și sănătatea în muncă, cu modificările și completările ulterioare.
Încălcarea prevederilor prevăzute constituie contravenție și se sancționează cu amenzi cuprinse între 5.000 lei la 20.000 lei aplicate beneficiarului transportului, furnizorului mărfurilor sau intermediarilor, respectiv de la 10.000 lei la 20.000 lei aplicate transportatorului.
Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la art. 4 se realizează de către personalul împuternicit al Inspecției Muncii, prin inspectoratele teritoriale de muncă, și de către personalul ISCTR.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)