Șoferul unei autoutilitare cu semiremorcă, un cetățean străin, a fost sancționat de polițiști după ce a efectuat manevră de mers înapoi pe autostradă.

Potrivi Poliției Române, în 20 iunie 2026, în jurul orei 21:04, pe autostrada A1 km 556 calea 1, polițiștii din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A1 Deva-Nădlac au depistat un bărbat, cetățean străin, care a efectuat manevră de mers înapoi pe banda de urgență și banda de decelerare. Acesta conducea o autoutilitară, în cuplu cu o semiremorcă.

Publicitate

Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă de 2.025 de lei, fiindu-i reținut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, pentru 120 de zile.

De asemenea, i-a fost eliberată dovadă fără drept de circulație.