Numărul șomerilor înregistrați în județul Alba a ajuns la 6.006 persoane la sfârșitul lunii august 2026, cu 329 mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut. Rata șomajului a crescut la 3,9%, peste media națională de 3,3%, potrivit datelor publicate de Direcția Regională de Statistică Alba. Cele mai multe persoane aflate în evidențele agenției pentru ocuparea forței de muncă provin din mediul rural, iar aproape trei sferturi dintre șomerii înregistrați au studii primare, gimnaziale sau profesionale.

Publicitate

Datele statistice arată o deteriorare a situației șomajului în județul Alba față de august 2025, în paralel cu reducerea numărului de salariați.

Potrivit celor mai recente comunicate ale Direcției Regionale de Statistică Alba, publicate la sfârșitul lunii octombrie, numărul șomerilor a crescut cu 5,8% într-un an.

În aceeași perioadă, efectivul salariaților din județ a scăzut cu 2.075 de persoane, ajungând sub pragul de 100.000.

Publicitate

Peste 6.000 de șomeri în Alba. Creștere cu 5,8% față de anul trecut

La sfârșitul lunii august 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Alba erau înregistrate 6.006 persoane fără loc de muncă.

Numărul acestora a crescut cu nouă persoane față de luna iulie, când erau înregistrați 5.997 de șomeri.

Comparativ cu august 2025, când în evidențele AJOFM Alba figurau 5.677 de persoane, creșterea a fost de 329 de șomeri, respectiv 5,8%.

Evoluția lunară arată că numărul șomerilor a crescut în ultimele luni ale anului 2025, atingând 6.394 de persoane în decembrie.

Publicitate

La începutul anului 2026, numărul acestora a rămas ridicat, fiind înregistrate 6.391 de persoane în ianuarie și 6.130 în februarie.

În martie, numărul șomerilor a coborât la 6.001, iar în lunile următoare a oscilat în jurul pragului de 6.000 de persoane.

Rata șomajului în Alba: 3,9%, peste media națională

Rata șomajului înregistrat în județul Alba a fost de 3,9% în august 2026, identică cu cea din luna iulie.

Față de august 2025, când indicatorul era de 3,7%, rata șomajului a crescut cu 0,2 puncte procentuale.

La nivel național, rata șomajului înregistrat a fost de 3,3%, cu 0,6 puncte procentuale sub nivelul județului Alba.

Diferențe importante există și între femei și bărbați.

În rândul femeilor, rata șomajului a ajuns la 4,6%, față de 4,2% în august 2025.

Pentru bărbați, rata a fost de 3,5%, comparativ cu 3,3% în aceeași lună a anului trecut.

După rata șomajului, județul Alba s-a situat pe locul 23 la nivel național, în clasamentul județelor ordonate crescător.

Publicitate

Câte femei nu au loc de muncă în Alba

Din totalul celor 6.006 șomeri înregistrați în județul Alba la sfârșitul lunii august, mai bine de jumătate sunt femei:

Categorie / Număr de persoane / Pondere

  • Femei 3.073: 51,2%
  • Bărbați 2.933: 48,8%

Total 6.006: 100%

Comparativ cu august 2025, numărul femeilor înregistrate ca șomeri a crescut cu 8,4%.

În cazul bărbaților, majorarea a fost de 3,2%.

Datele arată astfel că șomajul a crescut în ambele categorii, dar mai accentuat în rândul femeilor.

Aproape trei sferturi dintre șomeri au studii primare, gimnaziale sau profesionale

O altă diferență importantă este și în funcție de nivelul de educație.

Potrivit statisticilor INS, 73,6% dintre șomerii înregistrați în județul Alba sunt absolvenți ai învățământului primar, gimnazial sau profesional.

Persoanele cu studii liceale și postliceale reprezintă 21,8%, iar cele cu studii superioare, 4,6%.

Distribuția arată o pondere ridicată a persoanelor cu nivel redus sau mediu de instruire în totalul șomerilor înregistrați.

Două treimi dintre șomerii din Alba provin din mediul rural

Din totalul șomerilor înregistrați în județul Alba, 4.048 de persoane, reprezentând 67,4%, locuiesc în mediul rural.

Publicitate

În mediul urban erau înregistrați 1.958 de șomeri, respectiv 32,6% din total.

Comparativ cu luna iulie, numărul șomerilor a crescut în mediul urban și s-a redus ușor în mediul rural.

Datele arată diferențe importante între localități, atât în privința numărului total de persoane fără loc de muncă, cât și a ponderii acestora în populația de vârstă activă.

Alba Iulia, Blaj, Aiud și Sebeș: Câți șomeri sunt în principalele municipii

În mediul urban, cei mai mulți șomeri înregistrați se află în Alba Iulia, Blaj, Aiud și Sebeș.

Potrivit Direcției Regionale de Statistică Alba, situația în august 2026 a fost următoarea:

Localitate / Număr de șomeri

  • Alba Iulia: 467
  • Blaj: 336
  • Aiud: 239
  • Sebeș: 225

Deși municipiul Alba Iulia are cel mai mare număr de șomeri înregistrați dintre localitățile urbane, ponderea acestora în populația de vârstă de muncă este una dintre cele mai reduse din județ.

În Alba Iulia, acest indicator a fost de 1%, iar în Cugir de 0,9%.

Publicitate

În schimb, cele mai ridicate ponderi dintre orașe au fost înregistrate în Câmpeni, cu 4,4%, Baia de Arieș, cu 3,7%, Blaj, cu 2,8%, și Abrud, cu 2,1%.

Comunele cu cei mai mulți șomeri din județul Alba

În mediul rural, cele mai multe persoane fără loc de muncă înregistrate în evidențele AJOFM Alba au fost în comunele Jidvei și Cetatea de Baltă.

Situația principalelor comune este următoarea:

Comună / Număr de șomeri

  • Jidvei: 514
  • Cetatea de Baltă: 304
  • Roșia Montană: 177
  • Scărișoara: 162
  • Crăciunelu de Jos: 149
  • Albac: 148
  • Șona: 133
  • Ighiu: 128
  • Săsciori: 115
  • Câlnic: 111
  • Bistra: 110
  • Avram Iancu: 105
  • Hopârta: 105

În alte comune, numărul șomerilor înregistrați era foarte redus.

De exemplu, la Întregalde figurau trei persoane, la Livezile, Mogoș și Rimetea câte șapte, iar la Ocoliș opt persoane.

În comunele Bucerdea Grânoasă, Ceru-Băcăinți, Cut și Ohaba nu era înregistrat niciun șomer la sfârșitul lunii august 2026.

Scărișoara, Hopârta și Cetatea de Baltă: Ponderi ridicate ale șomerilor

Publicitate

În unele comune din județul Alba, ponderea șomerilor în populația cu vârstă de muncă depășește 10%.

Cele mai ridicate valori au fost raportate în următoarele localități:

Comună / Ponderea șomerilor în populația de vârstă de muncă

  • Scărișoara: 20,6%
  • Hopârta: 16,2%
  • Cetatea de Baltă: 16,1%
  • Jidvei: 15,5%
  • Albac: 13,0%
  • Avram Iancu: 13,0%
  • Gârda de Sus: 11,8%
  • Roșia Montană: 11,1%
  • Crăciunelu de Jos: 11,0%

La polul opus, valori sub 1% au fost înregistrate în Sântimbru, cu 0,5%, Stremț, cu 0,6%, și Ciugud, cu 0,7%.

Numărul salariaților din Alba

La sfârșitul lunii august 2026, județul avea 99.945 de salariați, cu 2.075 (2%)mai puțini decât în august 2025. Comparativ cu iulie 2026, efectivul salariaților s-a redus cu 184 de persoane.

Cele mai importante sectoare economice după numărul angajaților erau serviciile, cu 51.165 de salariați, și industria împreună cu construcțiile, cu 45.103 persoane.

Alte 3.677 de persoane lucrau în agricultură, silvicultură și pescuit.

În aceeași lună, câștigul salarial mediu net din județul Alba era de 4.967 de lei, cu 721 de lei sub media națională.

Publicitate

Creșterea numărului șomerilor și reducerea efectivului salariaților indică o evoluție mai puțin favorabilă a pieței muncii față de august 2025.

Însă o persoană care nu mai figurează în efectivul salariaților nu devine automat șomer înregistrat la AJOFM.

Aproape 36.000 de șomeri în Regiunea Centru

La sfârșitul lunii august 2026, în Regiunea Centru erau înregistrați 35.984 de șomeri, reprezentând 13,8% din totalul național.

Numărul acestora a scăzut cu 83 de persoane față de iulie, dar a crescut cu 1.105 persoane, respectiv 3,2%, comparativ cu august 2025.

Din totalul șomerilor înregistrați la nivel regional, 18.203 erau bărbați, reprezentând 50,6%, iar 17.781 erau femei, reprezentând 49,4%.

Cele mai multe persoane fără loc de muncă erau înregistrate în Brașov, urmat de Alba și Sibiu.

Județ / Număr de șomeri în august 2026 / Rata șomajului

  • Brașov: 7.409 / 2,9%
  • Alba: 6.006 / 3,9%
  • Sibiu: 5.947 / 3,1%
  • Harghita: 5.781 / 4,8%
  • Mureș: 5.716 / 2,8%
  • Covasna: 5.125 / 6,6%

Regiunea Centru: 35.984 / 3,6%

Rata șomajului în Regiunea Centru a fost de 3,6%, peste media națională de 3,3%.

Publicitate

Cea mai mare rată a șomajului s-a înregistrat în județul Covasna, cu 6,6%, urmat de Harghita, cu 4,8%, și Alba, cu 3,9%.

Cele mai reduse rate au fost înregistrate în Mureș, cu 2,8%, Brașov, cu 2,9%, și Sibiu, cu 3,1%.

Față de august 2025, numărul șomerilor a crescut în patru județe ale Regiunii Centru: Sibiu, Brașov, Alba și Covasna.

Cele mai mari creșteri au fost în Sibiu, cu 481 de persoane, Brașov, cu 397, și Alba, cu 329.

În schimb, numărul șomerilor a scăzut în Harghita, cu 310 persoane, și în Mureș, cu 49.

Datele arată că Alba are a treia cea mai mare rată a șomajului din Regiunea Centru, în timp ce, după numărul efectiv al persoanelor înregistrate fără loc de muncă, județul ocupă locul al doilea, după Brașov.