ADMINISTRATIE
SONDAJ ALBA 24: Vă place Monumentul Marii Uniri inaugurat de Ziua Națională la Alba Iulia?
![monument](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2018/11/monument-unire-iluminat2-e1543359530966.jpg)
Contestat sau adulat, asemănat cu logoul Facebook, cu un picior de autostradă, sau, din contră considerat purtător de înțelesuri adânci, Monumentul Unirii nu rămâne nimănui indiferent. Asta și pentru că a fost amplasat într-unul dintre cele mai vizibile locuri din Alba Iulia, pe așanumitul Ax al Unirii. Mai mult, este gigantic: are 22 de metri înălțime și o masă de peste 1500 de tone. Și a costat 10 milioane de lei.
A fost plănuit în 1993, ca rezultat al unui concurs organizat de Ministerul Culturii. Din lipsă de bani, nu a fost construit atunci. Din lipsă de idei, a trebuit construit acum. Din lipsă de Brâncuși, asta e.
Pentru amplasarea lui nu s-a făcut nici o dezbatere publică, iar albaiulienii nu au fost întrebați dacă îl vor, în forma în care apare. Din acest motiv, Alba24 lansează întrebarea cu privire la modul în care este perceput.
![Loading ... Loading ...](https://alba24.ro/wp-content/plugins/wp-polls/images/loading.gif)
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
DAN SARMASAN
luni, 03.12.2018 at 13:30
Ca in toate lucrurile făcute în ultimii 25 ,in fuga si fara discernămînt,si acest monument vine sa întărească ideea ca suntem într-o lipsa acută de idei,de valori,de personalități.Pacat ca Alba iulia s-procopsit cu el.
Magda Nicolae ioan
luni, 03.12.2018 at 13:38
Cum sa îți placa o așa țigănie?! Nu are nici o legătura cu cetatea…valoare artistica 0!
...
luni, 03.12.2018 at 14:08
Monumentul NU e in cetate. Puteau să îl pună și la gară. Tot aia e.
Pilu
luni, 03.12.2018 at 14:13
Da. Puteau sa il puna si sub nasul lui Hava ca tot aia era! O tampenie pusa intre cele doua catedrale! Minte de prosti!
...
luni, 03.12.2018 at 15:05
Postacule, mai usor cu textele. Până la campania electorală mai e mult. Să nu îți plesnească vreo venă până atunci!
Andrei
luni, 03.12.2018 at 13:58
Simt că are un sens, monumentul Glorie ostașului român. Este singurul monument din cele 2 care au vreun sens.
Cristiana Olar
luni, 03.12.2018 at 14:22
Intr-adevar lipseste un Brâncuşi !…pozitionarea e ok dar pare ceva banal,fad ,rece…nu exprima deloc importanta istorica a evenimentului unirii,nici a locului…în modul artistic
mie nu imi exprima nimic..desi am auzit la inaugarare ce semnifica-.dealtfel in tara mai exista lucrari ca asta…de dimensiune mai mica.(vezi orastie-biserica )…ma asteptam la ceva wow…pt capitala unirii…..!
A.D.
luni, 03.12.2018 at 17:12
Era ok pentru 100 000 euro.Restul 1900000 sunt la…
Apulum
luni, 03.12.2018 at 18:12
Mai bine faceau o „autostrada suspendata” vorba lui CTP, ca sa poata sa vina preafericitul Daniel direct dela Bucale cu Mybach-ul.
dorinteodor
marți, 04.12.2018 at 08:24
Asta avem si asa va ramine si la a 200-a aniversare!
G dj
marți, 04.12.2018 at 18:16
Privit dintr-un anumit unghi, seamana cu un falus urias. Mai lipseau la baza lui 2 pietre mari, rotunde.
dan
marți, 04.12.2018 at 22:38
mai era un monument in fata la Dacia…se numea mama tata si copilul sub povara comunismului…acesta cam seamana cu el…l-am putea numi familia sub povara capitalismului…pe vremea de dinainte de revolutie s-a taiat un bloc in doua si s-a departat pe sine…pentru a se vedea catedrala reintregirii…acum o acoperim la loc cu acest asa zis monument…de prost gust si prost amplasat