SPORT.ALBA24: Mihnea Costachi a câștigat „Weekendul șahist albaiulian”. Vezi lista completă cu titularii premiilor

În perioada 24-26 mai, la Clubul Municipal de Șah din Alba Iulia a avut loc turneul „Weekend-ul șahist albaiulian”. Mihnea Costachi (13 ani) a fost fericitul câștigător al premiului cel mare, acesta fiind urmat în clasament de Ionel Miron și Mihai Vîlceanu.

Evenimentul șahist din acest weekend a fost foarte echilibrat încă din startul competiției, dar, după trei zile de șah la „foc continuu”, Mihnea Costachi a „mutat decisiv” și a câștigat competiția. Victoria este cu atât mai importantă pentru Mihnea, pentru că a avut în față adversari care-i puteau fi tată sau chiar bunic.

Premiile au fost înmânate de maestrul FIDE, Marius Ceteraș și de viceprimarul Dorin Șerdean, fost șahist de performanță.

Vezi lista completă a câştigătorilor şi galerie foto, pe Sport.Alba24.ro.