Sportivii de la CS Unirea Alba Iulia au câștigat 3 medalii de aur și 2 de bronz la Campionatele Naționale de Orientare în alergare. Ionuț Zincă a devenit triplu campion național.

În perioada 5-8 septembrie, în zonele din împrejurimile orașului Cavnic și în Baia Mare, s-au desfășurat finalele Campionatelor Naționale de Orientare în alergare. La competiții au fost prezenți și sportivii de la CS Unirea Alba Iulia.

Au fost 4 zile de competiții, la finalul fiecăreia fiind decernate medaliile și titlurile de campioni naționali în probele de Medie distanță, Lungă distanță, Ștafetă și Sprint.

Confruntarea elitei masculine a fost dominată categoric de către Ionuț Zincă. Acesta a terminat victorios în toate cele 3 probe individuale, devenind astfel triplu campion național.

Alte două medalii de bronz au fost obținute de către Tamas Bogya, în proba de medie distanță și echipa CS Unirea Alba Iulia, la proba de Ștafetă (în componență Milea Radu, Bogya Tamas, Ionuț Zincă).

Atât Ionuț cât și Tamas au reprezentat  România la două competiții internaționale de anvergură, respectiv Campionatele Europene de Orientare – Seniori,  în Ungaria  și Campionatele Sud- Est Europene, în Turcia. Ambele s-au desfășurat luna trecută.