Sportivii secției de Taekwondo ai Clubului CS Unirea Alba Iulia, pe podium la Campionatul Național. Ce medalii au obținut

Sportivii secției de Taekwondo de la CS Unirea Alba Iulia au obținut două medalii de aur, o medalie de argint și trei medalii de bronz la Campionatul Național de Juniori și Seniori, desfășurat la Iași, în perioada 17-19 martie 2023.

De asemenea, în proba pe echipe, la juniori, CS Unirea Alba Iulia s-a clasat pe locul trei.

Sportivii secției de Taekwondo sunt pregătiți de către antrenorul Alin Moldovan.

Rezultate CS Unirea Alba Iulia la juniori:

Boloage Alecsandru (categoria de greutate – 55 de kilograme) – locul 1;

Cetean Eduardo (categoria de greutate – 48 de kilograme) – locul 1;

Galea Mario (categoria de greutate – 51 de kilograme) – locul 2;

Fara Alex (categoria de greutate – 51 de kilograme) – locul 3;

CS Unirea Alba Iulia – locul 3 (în proba pe echipe).

Rezultate CS Unirea Alba Iulia la seniori:

Galea Mario (categoria de greutate – 54 de kilograme) – locul 3;

Fara Alex (categoria de greutate – 54 de kilograme) – locul 3.

Pe lângă sportivii clubului au participat la competiție și:

Ghenescu Natalia la -55 juniori ratând podiumul

Boloage Miruna -68 kg locul 3 juniori, -67 kg seniori locul 2

”A fost o competiție puternică, unde au participat cei mai buni sportivi din țară. Luptele au fost grele iar fiecare club a țintit către podium. Clasarea pe o treaptă a podiumului a fost făcută doar prin antrenamente săptămânale, unde sportivii se pregătesc pentru fiecare tip de adversar pe care îl pot avea. De asemenea, pe lângă antremente sportivii sunt ajutați de sponsori. Țin să mulțumesc Trans Euro, Primăriei Alba Iulia și Clubului CS Unirea pentru ajutorul pe care îl oferă sportivilor. După rezultatele din weekend-ul ce a trecut ne-am reîntors în sala de antrenamente pentru a ne pregăti pentru următoarele competiții”, a declarat Alin Moldovan, antrenorul sportivilor.