Stație nouă de epurare și extindere rețelei de canalizare, în comuna Vințu de Jos. O investiție de peste 25,4 milioane de lei urmează să fie realizată în curând la Vințu de Jos.

Proiectul  vizează realizarea unei noi stații de epurare și extindere rețelei de canalizare menajeră în localitățile Mereteu, Valea Goblii, Câmpu Goblii, Vurpăr, Valea Vințului și Pârâu lui Mihai.

Publicitate

Stație nouă de epurare și extindere rețelei de canalizare, în comuna Vințu de Jos

Primăria comunei Vințu de Jos a lansat pe 25 februarie, în platforma SEAP, o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a stației de epurare și extindere rețelei de apă uzată în localitățile Mereteu, Valea Goblii, Câmpu Goblii, Vurpăr, Valea Vințului și Pârâul lui Mihai.

Valoarea estimată a investiției este de 25.422.370,64 de lei, fără TVA. 

Situația existentă

În prezent, comuna Vințu de Jos dispune de un sistem de canalizare ape uzate menjere format din:

Publicitate
  • colectoare de canalizare (rețea) în lungime de aprox. 8,00 km;
  • staţii de pompare ape uzate menajere;
  • racorduri la canalizare;
  • stație de epurare ape uzate menajere cu o capacitate max. de 210 mc/zi.

Sistemul existent de canalizare menajeră este concentrat în localitatea Vințu de Jos, toate celelalte 17 localități componente ale comunei nedispunând de rețea de canalizare.

Stația de epurare existentă se află amplasată în localitatea Vințu de Jos, pe strada Jeleri. Pentru stația de epurare existentă, s-a analizat posibilitatea extinderii capacității existente dar în teren s-a constatat faptul că treapta biologică existentă nu funcționează, capacitatea acesteia fiind cu mult depășită (210 mc/zi la un necesar actual de min. 600 mc/zi). De asemenea linia nămolului este scoasă din uz iar treapta mecanică este complet colmatată.

Publicitate

O nouă stație de epurare

Proiectul propune realizarea unei noi stații de epurare ape uzate menajere, dimensionată pentru perioada de perspectivă 2047, la 100% din total locuitori perspectivă ai comunei (5.494
loc.), cu un necesar capacitate epurare biologică totală de 890 mc/zi.

Amplasamentul noii staţii de epurare va fi în incinta amplasamentului existent (staţia de epurare existentă).

Se propune realizarea noii stații de epurare în 4 etape de execuţie, pentru a permite funcţionarea liniei actuale de epurare, pe parcursul execuției noii staţii de epurare.

Lucrările propuse:

  • etapa 1 de execuție - menținerea în funcțiune a treptei mecanice și realizarea refulării din stația de pompare 2 în ultimul cămin existent al evacuării spre emisar
  • etapa 2 de execuție - demontarea echipamentelor, demolarea construcțiilor existente inclusiv a instalațiilor deservente pentru pregătirea terenului de execuție a noii stații de epurare
  • etapa 3 de execuție - execuția noii stații de epurare și cuplarea acesteia la căminul existent de admisie apă uzată brută (cămin vană cutit) și la ultimul cămin existent al evacuării spre emisar
  • etapa 4 de execuție - decuplarea de pe flux și de la utilități a liniei existente de epurare și conservarea acesteia (golirea și spălarea construcțiilor existente, închiderea tuturor golurilor de admisie/evacuare apă și închiderea și blocarea tuturor golurilor de acces personal)
Publicitate

Suprafaţa staţiei de epurare nou construită va fi de 1.412 mp, din cei 2.208 mp disponibil în prezent.

Extindere rețelei de canalizare menajeră

Prin tema de proiectare, Primăria Vințu de Jos a solicitat extinderea rețelei de canalizare pentru localităţile cu o densitate mai mare a populației, inclusiv instituții publice și private:

  • Mereteu;
  • Valea Goblii;
  • Câmpu Goblii;
  • Vurpăr;
  • Valea Vințului;
  • Pârâul lui Mihai

Se propune astfel extinderea reţelei de canalizare menajeră în lungul drumului judeţean DJ 107A, DJ 7058, DJ 705C, în lungul drumului comunal DC 172 și parţial pe rețeaua de străzi locale adiacente acestora.

Publicitate

Reţeaua de canalizare proiectată este de tip separativ, preluând doar debitele de apă uzată menajeră și va fi realizată din colectoare închise (conducte), circulare, pozate sub adâncimea minima de îngheț de 80-90 cm.

Colectoarele de canalizare gravitațională vor avea o lungime de 30.557 m și vor fi executate din canale închise (conducte) PVC, SN4, Dn250mm.

Au fost prevăzute 935 de cămine de vizitare, amplasate în linie, la schimbări de direcție, la intersecţii de drumuri și de colectoare, la schimbări de diametru și la schimbări de pantă. Distanţa maximă între căminele de vizitare este de 60 m.

Publicitate

Vor fi executate 610 racorduri individuale, la limita proprietății private, pe cât posibil pe domeniul public iar acolo unde spaţiul dintre limita de proprietate și acostamentul drumului nu permite amplasarea lor, acestea se vor amplasa în incinta proprietăţii dar nu la mai mult de 2 m faţă de aceasta.

Proiectul mai prevede amplasarea a 12 stații de pompare. Datorită conformației terenului a fost necesară dispunerea unui număr total de 12 staţii de pompare a apelor uzate menajere, curgerea gravitațională nefiind posibilă în totalitate.

De asemenea, mai sunt prevăzute 22 de cămine de vane și 5.644 de metri de conducte de refulare.

Publicitate