Studenţii cer retragerea proiectului de lege pentru stagiile de adaptare profesională. Reclamă prevederi abuzive
Proiectul a fost înaintat de Ministerul Muncii şi prevede ca absolvenţii de studii superioare să fie obligaţi să facă stagii de adaptare profesională, printr-un contract încheiat pe o perioadă de la şase la 12 luni, în urma căruia obţin un calificativ. Însă reprezentanţii ANOSR spun că prin acest proiect, tinerii ar urma să lucreze pentru salarii foarte mici, aproape de minimum pe economie, iar calitatea stagiilor de adaptare profesională nu este garantată, pentru că nu există un clar de monitorizare şi control din partea statului.
De asemenea, absolvenţii de facultate ar putea fi nevoiţi să ramburseze cheltuielile aferente formării, în condiţiile în care nu-şi păstrează locul de muncă în unitatea respectivă pe termen lung. În ceea ce priveşte calificativul dat de angajator, acesta le-ar putea influenţa şansele de evoluţie profesională. Mai mult decât atât, poate fi considerat un instrument de şantaj la îndemâna unor agnajatori care pot obliga stagiarii la activităţi neprevăzute în contract, susţin reprezentanţii ANOSR.
Proiectul se află în dezbatere publică timp de nouă zile, însă intervalul de timp ar fi insuficient pentru o consultare serioasă, astfel că studenţii vor ca iniţiativele legislative importante să fie deschise discuţiilor pentru o lună. În acest caz, cer retragerea proiectului şi formularea altuia, în urma unei analize comune a situaţiei de către comisii cu reprezentanţi ai Ministerului Muncii, Educaţiei, studenţilor şi angajatorilor.
Sursa: hotnews
Foto: arhivă
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)