Mai multe subsoluri aflate pe raza municipiului Blaj au fost inundate după ploaia din noaptea de luni spre marți. Pentru evacuarea apei intervin pompierii cu două autospeciale. 

Potrivit ISU Alba, ca urmare a precipitațiilor din cursul nopții, manifestate pe raza municipiului Blaj, pompierii militari din cadrul Gărzii de intervenție Blaj au fost solicitați în cursul diminetii să intervină pentru evacuarea apei din două subsoluri pe strada Costache Negri, respectiv strada Stephan Ludwig Roth.

Publicitate

Pompierii intervin cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă.

Actualizare, ora 09:40 - Potrivit ISU Alba, Garda de interventie Blaj intervine pentru evacuare apa din subsolul unei locuinte în mun. Blaj, str. Mitropolit Andrei Saguna.

Pompierii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.

INHGA a emis marți dimineața atenționare Cod Galben de inundații pe râurile din bazinele hidrografice:

  • Târnava Mare – afluenții aferenți sectorului aval S.H. Mediaș (județele: Sibiu și Alba)
  • Târnava Mică – afluenții aferenți sctorului aval S.H. Târnăveni (judeţele: Alba și Mureș).
Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Atenționarea este valabilă până la ora 12.00

foto: ISU Alba