Connect with us
Publicitate

ECONOMIE

Supremia Grup, pentru al doilea an consecutiv, lider pe piața ingredientelor în România. Cifră de afaceri în creștere cu 30%, în primele luni din 2012


Publicat

„Supremia Grup”, companie din județul Alba care deține cea mai mare fabrică de condimente alimentare din sud-estul Europei își reconfirmă poziția de lider pe piața ingredientelor din România. „Supremia” a încheiat anul 2011 cu o cifră de afaceri de 114,270,456 lei, în creştere cu 11,44% faţă de 2010 şi aproape 51% faţă de 2009. Evoluţia pozitivă se păstrează şi în 2012, „Supremia Grup” înregistrând o creştere de 30% pentru primele 8 luni ale anului, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.  

Profitul net a fost de 1,74%, adică 2.010.176 lei, un procent în scădere faţă de anul precedent. Acest lucru reflectă strategia companiei de a oferi clienţilor produse la preţuri corecte, de a-şi sprijini partenerii în a fi competitivi pe piaţă.

Dr. ing. Levente Hugo Bara, directorul general al companiei, a declarat: „Sunt cifre foarte bune, având în vedere că rezultatele economice ale industriilor în care activăm sunt în stagnare, dacă nu chiar în scădere. Rezultatul nu este totuşi surprinzător. Trăim vremuri în care clienţii pun accent tot mai mult pe calitate şi pe încrederea pe care o pot avea în partener, iar acestea sunt două dintre atuurile Supremia Grup”.

Luând în considerare cei mai mari producători şi distribuitori de ingrediente alimentare din România, „Supremia Grup” deţine detaşat cea mai mare cotă de piaţă: aproape 21%. Având ca referinţă aceiaşi jucători din industrie, compania a câştigat un procent din această piaţă comparativ cu anul 2010, când market share-ul era de 19,70 %. Au fost companii care au crescut, dar şi altele care au încheiat 2011 cu rezultate mai slabe decât în anul anterior. Totuşi, pentru primii 10 competitori pe această piaţă, cifrele arată o creştere medie de aproape 6%. „Încurajez şi mă bucură succesul colegilor din industrie şi aş vrea ca şi piaţa din România să fie mai familiarizată cu conceptul competiţiei constructive. A fi cu un pas înaintea concurenţei este unul dintre ingredientele sigure pentru succes”, a adăugat  Levente Bara.

 

 

 

Cifra de afaceri (ron)
Companie200920102011
1Supremia Grup75,779,641102,540,536114,270,456
2Ion Mos76,420,33978,671,71883,178,716
3Inorogul Impex54,198,76271,530,54381,435,112
4Darimex International70,945,75468,562,75674,616,510
5Marchand61,445,57862,310,18580,391,685
6Kerry Romania51,776,48446,423,30141,316,806
7Rollit Prodimpex37,894,79031,541,85925,603,009
8Euro & Condi14,370,91922,356,97136,612,938
9Kralex26,767,26119,188,55814,083,742
10Vilma Romania14,538,58415,083,47912,543,368
11Pacovis Romania15,556,68812,511,85915,325,539
12Cubic7,807,9807,891,8998,298,686
13Vitalim4,651,2664,121,6345,200,398

 

 

Dintre planurile viitoare, „Supremia Grup” va continua dezvoltarea în ţările din Europa şi nu numai. Principalele produse cu care se vor penetra pieţele noi vor fi condimentele simple şi mixurile personalizate, asta deoarece compania are avantajul competitiv al tehnologiei noi, al standardelor de calitate internaţionale şi al unei echipe dedicate de profesionişti. Fabrica de la Alba Iulia este cea mai mare şi cea mai modernă de acest fel din Sud-Estul Europei, iar capitalizarea acestui fapt e un sprijin important pentru exporturi. Şi pentru clienţii din România, Supremia Grup are mai multe proiecte în desfăşurare. Unul dintre cele mai importante este extinderea gamei de mixuri pe partea de injectare pentru specialităţi. Acest proiect se dezvoltă de aproximativ un an, având o echipă specializată pe acest tip de produse. Testele au fost realizate cu succes în laboratorul propriu, iar acum sunt în lucru probele la nivel industrial.

Faptul că pentru al doilea an consecutiv „Supremia Grup „este lider pe piaţa ingredientelor, cu un avans de peste 31.000.000 lei faţă de competitorul situat pe o poziţie imediat inferioară e o confirmare a direcţiei pe care compania o urmează. Prin viziunea, misiunea şi valorile sale, „Supremia Grup” şi-a propus să îşi consolideze poziţia de lider pe piaţa ingredientelor alimentare din România şi să fie în primii zece producători europeni din industria ingredientelor alimentare.

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

1 Comentariu

1 Comment

    Lasă un comentariu

    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


    Publicitate

    BLAJ

    Comunicat de presă PNL: Echipa mea pentru Consiliul Local Blaj! Mergeți cu Rotar și Blajul va fi bine

    Publicat

    Blajul și echipa formată din Blăjeni, Gheorghe Valentin Rotar – Primarul Blajului, și lista de consilieri ai Partidului Național Liberal (PNL) în Consiliul Local Blaj pot rămâne un model de bune practici în administrația publică locală pentru că împreună am arătat că formăm o comunitate în care se pot realiza mari proiecte de dezvoltare!

    Vă prezint echipa de consilieri locali pe care o propun pentru Blaj, oameni cu abilități dovedite în administrație, oameni pregătiți profesional și cu atitudine morală demnă de Blaj!

    Sunt convins că parteneriatul: Blăjeni – Primar – Consiliul Local Blaj va funcționa la turație maximă și în mandatul 2020 -2024!

    1. ROTAR GHEORGHE VALENTIN
    Economist, Primar – Primăria Municipiului Blaj

    2. MUREȘAN LIVIA
    Profesor, Viceprimar – Primăria Municipiului Blaj

    3. BALU NICOLAE DAN
    Profesor educație fizică și sport – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj

    4. NEMEȚI MIHAI
    Medic specialist chirurgie cardiovasculară – Spitalul Municipal Blaj

    5. PRIPON HOREA IOSIF
    Medic primar obstetrică-ginecologie, Șef Secție Obstetrică – Ginecologie Spitalul Municipal Blaj

    6. STOICA TUDOR CĂTĂLIN
    Inginer, Inginer producție – SC Bosch Automotive SRL Blaj

    7. NICUȘAN CLAUDIU ȘTEFAN
    Teolog, Administrator – SC Mitromedia SRL Blaj, Șef Birou Dezvoltare Strategică – Curia Arhiepiscopiei Majore

    8. MOLDOVEANU PUIU VASILE
    Inginer – Departament Proiectare IAMU SA Blaj

    9. POPA MARIA LILIANA
    Profesor învățământ primar – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj

    10. FRĂȚILĂ IOAN BOGDAN
    Cântăreț bisericesc – Biserica Ortodoxă Tiur

    11. HANDREA ALEXANDRU
    Lucrător gestionar – Întreprindere Individuală Mănărade

    12. ZEDLER MIHAI
    Economist în Management, Consilier economist Departament Achiziții Indirecte – SC Bosch Automotive SRL Blaj

    13. SIDERAȘ ALEXANDRU
    Jurist, Pensionar

    14. DAMIAN AUGUSTIN AUROL
    Profesor educație fizică și sport, Director – Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj

    15. IUGA MARCEL
    Impiegat mișcare, Expert securitate și sănătate în muncă – SC AKTOR STA

    16. ROTARU EUGEN MIRCEA
    Profesor legislație/instructor – SC Rotaria Impex SRL Blaj

    17. MARCU ANA
    Profesor limba și literatura română, Director adjunct – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj

    18. FRĂȚILĂ LILIANA EUFIMIA
    Inginer, Impiegat mișcare Stația CFR Copșa Mică

    19. BAN GHEORGHE
    Contabil, Pensionar

    20. BOGDAN VASILE
    Inginer – SC Prenis SRL Blaj

    21. CLEJA IOAN
    Medic veterinar – SC Blackie Vet SRL Blaj

    22. SINEA SILVIU SIMION
    Jurist, Pensionar

    23. TOMOTAȘ VALERIA CRISTINA
    Profesor științe socio-umane – Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj

    24. TODEASĂ VIRGIL
    Profesor educație fizică și sport, Pensionar

    Aveți încredere că noi împreună, Blăjeni, Gheorghe Valentin Rotar și Consiliul Local Blaj, formăm echipa câștigătoare și vă îndemn ca la alegerile locale, pe 27 septembrie 2020: să mergeți cu Rotar și… Blajul va fi bine!

    Comandat de Partidul Național Liberal, distribuit de SC INDEPENDENT SRL – portal: https://alba24.ro, cod unic mandatar financiar coordonator 21200012

    Citeste mai mult
    Publicitate

    ABRUD

    Decizie majoră în Parlamentul European, de care pot beneficia locuitorii din Apuseni. Bani pentru proiectele de gaze naturale

    Publicat

    Parlamentul European a votat un amendament crucial pentru România, legat de modul în care țara noastră poate folosi banii europeni din Fondul pentru tranziție justă, adică bugetul special dedicat modernizării industriei poluatoare în vederea aplicării politicii ecologiste Green Deal. Acest lucru este foarte important pentru o mare parte a județului Alba: zona Munților Apuseni. 

    Un amendament inițiat de mai mulți europarlamentari români din Renew prevede că acești bani vor putea fi folosiți și pentru finanțarea unor proiecte bazate pe gazele naturale în regiunile care se bazează acum pe extracția de cărbune, potrivit G4Media.ro.

    În plus, Parlamentul European a votat și creșterea sumei alocate României, de la alocarea inițială propusă de Comisia Europeană de 1,7 miliarde de euro la 3,5 miliarde de euro.

    Pentru România, unul dintre marile obiective este să convingă UE să accepte gazul ca soluție de tranziție către atingerea obiectivelor cuprinse în Green Deal.

    Altfel spus, să accepte utilizarea fondurilor europene pentru investiții în tehnologizarea centralelor care produc energie pe bază de cărbune sau petrol și adaptarea lor la gaz.

    În Alba, 22 de administrații locale ((orașele Cîmpeni, Abrud și Baia de Arieș și comunele Albac, Arieșeni, Avram Iancu, Bistra, Bucium, Ciuruleasa, Gârda de Sus, Horea, Lupșa, Mogoș, Ocoliș, Poiana Vadului, Poșaga, Roșia Montană, Sălciua, Scărișoara, Sohodol, Vadu Moților și Vidra) s-au asociat pentru a avea mai multe șanse în discuțiile cu Guvernul și cu reprezentanții furnizorului. Introducerea gazului metan în gospodării ar putea dura câțiva ani, asta dacă se va face.

    De la înființare, asociația a avut mai multe întâlniri la care au participa și primarii din zonă și a purtat o corespondeță cu Guvernul și cu furnizorii de gaze.

    Un alt pas este o lege al cărei inițiator e deputatul PNL de Alba, Florin Roman și care presupune ca ADR Centru și Investiții Teritoriale Integrate (ITI) Moții Țara de Piatră să devină Autorități de Management pilot în absorbția fondurilor europene, în perioada de alocare 2021-2027.

    Legea a fost promulgată de președinte.

    Asta înseamnă că fondurile europene (inclusiv cele din Green Deal) vor fi accesate mult mai facil, iar prioritizarea se face de la nivelul celor cinci județe care au în componență Munții Apuseni.

    Problema introducerii gazului metan în Munții Apuseni a fost mult timp și pe agenda reprezentanților PSD, printre care Ioan Dîrzu și Călin Andreș (actualul primar din Câmpeni).

     

    Citeste mai mult
    Publicitate

    ACTUALITATE

    Cea mai familiară voce de televiziune nu se va mai auzi la ProTV. Bebe Cotimanis a plecat la Prima, după 25 de ani

    Publicat

    Cea mai familiară voce de televiziune din România a părăsit Pro TV.

    După 25 de ani în care a fost vocea Pro TV, Bebe Cotimanis se desparte de televiziunea care l-a consacrat, iar din 5 octombrie se va auzi la Prima TV.

    Actorul Bebe Cotimanis va fi voice-over și la celelalte televiziuni sportive ale grupului Clever Media – Look Plus, Look Sport, Look Sport 2, Look Sport 3 și Look 4K, toate deținute de omul de afaceri Adrian Tomșa.

    Pe lângă voice-over de televiziune, Constantin (Bebe) Cotimanis este un actor foarte prolific și a jucat în filme, seriale și spectacole de teatru.

    Foto: Facebook Bebe Cotimanis

    Citeste mai mult
    Publicitate

    EVENIMENT

    Un alegător VA PUTEA VOTA la alegerile locale, chiar dacă sistemul informatic semnalează că a mai votat o dată. Decizie a BEC

    Publicat

    Noi reglemetări care complică procesul electoral. Biroul Electoral Central (BEC) a decis că o persoană poate vota, chiar dacă sistemul informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal semnalează că persoana respectivă a mai votat deja.

    Potrivit unei hotărâri a BEC, informaţiile care apar în sistem sunt verificate de către preşedintele secţiei de votare cu preşedinte secţiei de vot unde figurează că ar mai fi votat persoana.

    Vezi și TOATE școlile vor fi închise timp de trei zile, înainte și după alegeri. Cursurile se fac online, părinții pot cere zile libere plătite

    Dacă în dreptul numelui alegătorului nu apare nici o semnătură, acesta este lăsat să voteze.

    Dacă apare vreo semnătură, persoana respectivă poate vota, dar trebuie să completeze un proces verbal şi i se aduce la cunoştinţă că este pasibil de fraudă la vot, infracţiune care se pedepseşte cu cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă şi interzicerea unor drepturi.

    BEC a decis, vineri, care este procedura care trebuie urmată în cazul unui alegător în dreptul căruia apare o semnalare în Sistemul informatic de monitorizare a prezenţei la vot şi de prevenire a votului ilegal.

    Dacă în momentul în care se introduce CNP-ul alegătorului în sistem apare o alertă că acesta ar mai fi votat la o altă secţie de votare, preşedintele secţiei de votare trebuie să-i aducă la cunoştinţă acest aspect şi să-i atragă atenţia că este pasibil de fraudă la vot, infracţiune care se pedepseşte cu cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă şi interzicerea unor drepturi.

    În cazul în care alegătorul insistă să voteze, preşedintele secţiei de votare trebuie să sune la secţia de votare unde apare că ar mai fi votat persoana respectivă.

    Dacă preşedintele secţiei de votare unde apare că ar mai fi votat alegptorul respectiv afirmă că în dreptul numelui alegătorului nu apare nicio semnătură, acesta este lăsat să voteze.

    Surse: G4Media.ro, News.ro

    Citeste mai mult
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate
    Publicitate