Tăietorii de lemne din Alba, verificați de polițiști și Garda Forestieră. Amenzi și lemn confiscat
Polițiștii din Alba, alături de Garda Forestieră, au desfășurat joi, 25 iunie, o acțiune pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori, precum și a faptelor ilegale asociate din exploatarea, circulația, depozitarea, prelucrarea primară și comercializarea materialului lemnos.
Potrivit IPJ Alba, la acțiune, alături de polițiștii Serviciului de Ordine Publică, au participat polițiști din cadrul Poliției Orașului Câmpeni.
În cadrul acțiunii, au fost efectuate 16 controale privind proveniența, depozitarea transportul și valorificarea de material lemnos, au fost verificate 29 de autovehicule și au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale, dintre care 2 la Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, în valoare totală de 17.000 de lei.
Totodată, a fost confiscată cantitatea de 20,284 metri cubi de material lemnos, în valoare de 7.568 de lei.
Foto: arhivă
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)