ACTUALITATE
Tânăr de 17 ani din Alba Iulia, sancționat de jandami. Nu și-a lăsat tatăl, băut, să intre în curtea casei
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/04/IMG_7829.jpg)
Incidentul a fost semnalat la 112, marţi, 17 septembrie, în jurul orei 1.00 şi se desfăşura în faţa unui imobil situat pe strada Stejarului din municipiul Alba Iulia. Un bărbat a solicitat ajutorul jandarmilor deoarece fiul în vârstă de 17 ani nu îl lăsa să intre în curte şi îl ameninţa cu acte de violenţă. Un echipaj de jandarmerie a intervenit de urgenţă şi a constatat că între apelant şi fiul acestuia avea loc un scandal, izbucnit pe fondul unor disensiuni mai vechi, acutizate de starea de ebrietate a primului.
Fiul i-a reproşat tatălui că a consumat alcool şi nu-l lăsa să se odihnească, iar acesta i-a replicat că el este şeful gospodăriei şi, în această calitate, face ce vrea. A urmat un schimb de replici dure, injurii şi ameninţări cu acte de violenţă, stopate doar de apariţia jandarmilor. Intervenţia a acestora a pus capăt conflictului, a prevenit escaladarea violenţei şi apariţia unor fapte mai grave.
În urma verificărilor efectuate, cel care a provocat scandalul – adolescentul de 17 ani, a fost sancţionat contravenţional.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)