ACTUALITATE
Tânăr de 22 de ani din comuna Noșlac ARESTAT PREVENTIV pentru tentativă de tâlhărie. L-a agresat pe un bătrân, care l-a prins în timp ce încerca să fure
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/11/arestat_catuse.jpg)
Potrivit IPJ Alba, în 17 ianuarie, la ora 13.00, poliţiştii Postului de Politie Noşlac au fost sesizaţi cu privire la faptul că în seara de 16 ianuarie o persoană necunoscută a pătruns în locuinţa unui vârstnic de 77 de ani din comună, pentru a sustrage bunuri, iar, pentru că a fost surprins de acesta, l-a agresat şi a fugit, fără să fure nimic.
În urma cercetărilor efectuate de poliţiştii Secţiei 4 Poliţie Rurală Ocna Mureş şi ai Postului de Poliţie Noşlac, la scurt timp de la sesizarea faptei a fost identificată persoana bănuită de comiterea faptelor, S.V.A., de 22 de ani, din comuna Noşlac, cunoscut cu antecedente penale, care, în data de 16 ianuarie, în jurul orelor 23.00, a pătruns în locuinţa victimei, cu scopul de a sustrage bani. În momentul în care a fost surprins de proprietar, i-a aplicat mai multe lovituri în zona capului şi a membrelor, asigurându-şi astfel scăparea.
În urma leziunilor suferite de vârstnic, nu a fost necesară internarea în spital.
S.V.A. a fost reţinut de poliţişti şi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Aiud cu propunere de arestare preventivă, sub aspectul comiterii infracțiunii de tentativă de tâlhărie.
Parchetul şi-a însuşit propunerea poliţiştilor şi a promovat-o instanţei de judecată care a luat faţă de S.V.A. măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.
Cercetările sunt continuate.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)