Tânăr de 22 de ani din Daia Română, cercetat pentru fugă de la locul accidentului
Din primele cercetări, tânărul a traversat strada prin loc nepermis şi fără să se asigure, moment în care a fost surprins şi accidentat de maşina care circula în zonă. Domiciliat în aceeași localitate, şoferul autoturismului nu a oprit, ci şi-a continuat drumul spre casă, unde a fost găsit mai târziu de poliţişti.
Bărbatul accidentat a fost transportat la spital de către alți cetățeni, unde s-a stabilit că a suferit fracturi la nivelul piciorului. Tânărul care conducea maşina a fost testat la domiciliu cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, a fost condus la Spitalul Municipal Sebeş, unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Acestea au evidenţiat o alcoolemie de 1,25 g 0/00 , respectiv 1,10 g 0/00 alcool pur în sânge.
Tânărul de 22 de ani este cercetat pentru vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană cu o îmbibaţie alcoolică peste limita legală. Luni, V.G.F. (22 de ani) a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeş cu propunere de arestare preventivă.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (0)