Taximetrist din Aiud, condamnat după ce și-a păstrat din banii din încasări, pentru a-i juca la păcănele. Ce pedeapsă a primit
Un fost taximetrist a fost recent judecat și condamnat pentru delapidare. Mai exact după ce în mai multe zile și-a păstrat din încasările pe care le-a făcut. Faptele sale au ajuns în atenția anchetatorilor, iar în data de 7 martie 2025 magistrații Judecătoriei Aiud au dat o decizie în cazul său.
Bărbatul a ajuns în fața instanței pentru mai multe fapte comise între 18 martie și 9 aprilie 2023. Potrivit motivării instanței, șoferul ”și-a însușit suma totală de 4833,08 lei din încasările zilnice.
Mai exact:
- 646,83 lei la data de 18.03.2023,
- 227,95 lei la data de 19.03.2023,
- 1221,87 lei la data de 21.03.2023,
- 132,62 lei la data de 23.03.2023,
- 529,57 lei la data de 26.03.2023,
- 3392,27 lei la data de 02.04.2023,
- 371,12 lei la data de 03.04.2023,
- 177,05 lei la data de 06.04.2023,
- 248,26 lei la data de 07.04.2023,
- 385,59 lei la data de 08.04.2023
- 552,95 lei la data de 09.04.2023.
Sumele însușite de către inculpat la datele mai sus menționate sunt evidențiate în rapoartele tip Z generate de casa de marcat utilizată în desfășurarea activității (f.37-38 d.u.p.), inculpatul declarând că a folosit banii la jocuri de noroc”, se arată în motivarea instanței.
Firma pentru care șoferul de taxi a lucrat a precizat că prejudiciul a fost plătit de acesta și ca nu mai au pretenții de la el.
În data de 7 martie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud l-au condamnat pe șoferul de taxi la un an de închisoare cu amânare pentru delapidare.
Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel la instanța superioară.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit






Comentarii (0)