DNA Alba, sediu nou Mămăligă, ţuică, trei peşti, un cavou sau un pat din lemn de frasin, sunt doar câteva dintre exemplele de mită care au făcut deliciul unor dosare de corupţie de anul acesta. Procurorii anticoruție spun că s-au vândut pe astfel de mizilicuri şefi din poliţie sau magistraţi. 

Publicitate

Recordul în materie de şpăgi derizorii aparține șefului poliţiei rutiere din Teleorman, Dănuţ Dobre. Procurorii anticorupţie spun despre poliţist că a primit mămăligă, mâncare pentru câini, pastramă de oaie şi ţuică în schimbul unor permise de conducere.

Nici comisarul şef din IGPR, Mihai Axente, nu s-a lăsat mai prejos. Acesta este cercetat de procurori după ce ar fi cerut şi primit mită un pat din lemn de frasin, carne de miel şi mai multe sticle de vin. Totul, pentru a închide ochii la neregulile descoperite în urma unor controale la Biroul Rutier din Vaslui.

Un bax de vin, unul de apă minerală şi 15 fripturi au făcut parte, spun procurorii DNA, din lista de „cadouri” primite de la un suspect de furt calificat de către comisarul şef Mirel Mişu Mindinică. În schimb, comisarul trebuia să dea o soluţie favorabilă într-un dosar penal.O mită inedită a primit şi un fost judecător din Ploieşti. Cu gândul la bunăstarea vieţii de apoi, magistratul a cerut de la un inculpat un cavou, potrivit DNA.

sursa: realitatea.net

Publicitate