ACTUALITATE
Transport de lemn oprit la Sebeș: Șofer amendat cu 3.000 de lei pentru 50 de metri cubi de material lemnos cu acte necorespunzătoare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/08/TIR-cu-lemn.jpg)
Acţiunile de verificare a transportatorilor de material lemnos, organizate de poliţiştii Serviciului de Ordine Publică în colaborare cu poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii economice din IPJ Alba au continuat şi la data de 2 septembrie.
Astfel, cu ocazia unui control desfășurat pe raza municipiului Sebeş, a fost identificat un camion cu remorcă, înmatriculat în judeţul Harghita, încărcat cu 49,4 metri cubi material lemnos, pentru care şoferul a prezentat documente ce nu erau completate corespunzător, iar cantităţile menționate în acestea nu corespundeau cu realitatea.
Poliţiştii au luat măsura sancţionării contravenţionale a conducătorului auto, în conformitate cu prevederile art. 19 al.1, lit. n şi art.21, lit. d din Legea nr. 171/2010, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, cu amendă în valoare de 3.000 de lei, iar întreaga cantitate de material lemnos a fost confiscată.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)