EVENIMENT
Trei amendamente la legea pentru plafonarea prețurilor, transmise de oameni din Alba, însușite de coaliția de guvernare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/07/senat-parlament-e1594919275564.jpg)
Trei amendamente la legea pentru plafonarea prețurilor, propuse de oameni din Alba, au fost însușite de coaliția de guvernare.
Este vorba despre:
- Preț plafonat la 1 leu pentru operatorii de apă, ceea ce înseamnă că prețul la consumatorul final nu crește. Propunerea transformată în amendament a venit din partea directorului Apa CTTA Alba, Ștefan Bardan.
- Un alt preț plafonat îl vor plăti parcurile industriale, dar și unitățile unitățile care își desfășoară activitatea în incinta lor. Propunerea a venit din partea directorului Parcului Industrial Cugir, Emil Muntean.
- Autoritățile locale, dar și tot ce funcționează în subordine, spitale, creșe, grădinițe, centre de vârstnici și copii, vor plăti un preț plafonat la electricitate. Propunerea a venit din partea primarului municipiului Sebeș, Dorin Nistor.
Anunțul a fost făcut marți de către deputatul PNL de Alba, Florin Roman, pe pagina de Facebook.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)