ACTUALITATE
Trei elevi de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” reprezintă judeţul Alba la proba de baraj a concursului Cangurul Lingvist
![sc](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/06/scoala-7-mihai-eminescu.jpg)
Cei trei tineri din Alba care vor participa la proba de baraj sunt: elevul Rareş Marc clasa a V-a, (la Cangurul Lingvist Engleză – Germană), pregătit de prof. Simona Pleşa, eleva Cristina Todor , clasa a VII-a, (la Poveştile Cangurului), pregătită de prof. Emanuela Bandici şi eleva Irina Matei, clasa a V-a,la (Poveştile Cangurului), pregătită de prof. Mirona Furdui.
”Cangurul Lingvistic” este un proiect educational care promoveaza, prin intermediul concursurilor scolare, studiul si utilizarea limbilor moderne: franceza, engleza, germana, spaniola.
Organizatorii sunt: Ministerul Educatiei Nationale, Fundatia pentru Integrare Europeana Sigma și Institutul pentru Dezvoltarea Evaluarii in Educatie
Concursul are două secțiuni. Pentru fiecare sectiune, concursul are doua faze:
- faza de masa, la care participa elevi din toata tara si se desfasoara in fiecare scoala care se inscrie la concurs;
- faza nationala (proba de baraj) este organizata la Bucuresti si participa elevii cu cele mai bune rezultate la nivel national, selectati de o comisie formata din reprezentanti ai Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, Inspectoratelor Scolare si ai altor institutii partenere.
La ”Cangurul Lingvist” participă 113.ooo elevi, 38.000 la Sectiunea franceză-spaniolă și 75.000 de elevi la Sectiunea engleză-germană.
Le dorim SUCCES celor trei elevi de la Școala Mihai Eminescu!
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)