EVENIMENT

Ultramaratonistul Levente Polgar din Aiud a terminat cel mai greu ultramaraton din lume. A alergat 330 de kilometri

Ultramaratonistul Levente Polgar din Aiud a terminat pentru a doua oară cel mai dur ultramaraton din lume. Este vorba despre TOR 330,  Tor des Geants 2024. Sportivul a alergat 330 de kilometri timp de mai multe zile.

Anunțul a fost făcut de reprezentanții competiției sportive, sâmbătă 14 septembrie.

”Oops!…I did it again”, au scris reprezentații competiției. Aceștia au mai scris că Levente Polgar este o sursă de inspirație și un exemplu de tenacitate pentru toți atleții care vor să parcurgă traseul celui mai greu ultramaraton din lume.

Competiția TOR330 – Tor des Geants este o cursă care îmbină distanța lungă cu stilul individual al alergătorilor.

Cursa nu impune nicio etapă obligatorie, iar câștigătorul este alergătorul care finalizează cursa în cel mai scurt timp, făcând propriile sale decizii cu privire la când și cât timp să se oprească pentru odihnă și înviorare.

Tor des Geants este prima cursă de acest fel care acoperă o întreagă regiune, alergând pe potecile sale spectaculoase de la poalele celor mai înalte vârfuri din Alpi și prin Parcul Natural Gran Paradiso și Parcul Regional Mont Avic.

Sursă foto: Levente Polgar – Facebook.