EVENIMENT
Un bărbat din Alba a fugit pe geam în timp ce polițiștii îi percheziționau casa. Motivul pentru care a plecat la București
![politie noaptea](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/11/politie-e1556619188358.jpg)
Un furt i-a adus unui bărbat din Alba o condamnare la aproape doi ani de la comiterea faptei. O pedeapsă a fost dată de magistrații Judecătoriei Alba, în data de 19 iulie 2024.
Însă, în motivarea instanței apare o însemanare a magistraților: Aceea că bărbatul a reușit să scape de polițiștii care îi percheziționau casa, fugind pe geam. A fugit chiar în timp ce oamenii legii erau în casa sa din satul Valea Vințului.
A sarit geamul, a fugit în pădure unde a stat până a venit seara. A doua zi a plecat înspre București.
Acesta era căutat de polițiști pentru furtul a trei camere video de pe raza localității Vințu de Jos.
S-a întâmplat în data de 8 august 2022. Atunci fiind beat în timp ce trecea cu bicicleta pe la intersecția DJ 107A cu DJ 705B, din loc. Vurpăr, a observat pe un stâlp de curent 3 camere de filmat.
S-a dat jos de pe bicicletă pe care a abandonat-o într-un șant, pe marginea drumului. A ajuns în dreptul stâlpului, trecând prin fața camerelor de supraveghere. S-a urcat pe stâlp, a smuls cablurile din camere și apoi a luat cele trei camere de luat vederi.
A urmat alt traseu spre casă, iar la un moment dat a ascuns cele trei camere sub o stâncă, locație în care s-au aflat timp de mai multe săptămâni.
Au descoperit că nu mai au camere video o lună mai târziu
Cei de la primăria Vințu de Jos și-au dat seama că nu mai au camere de luat vederi în zona respectivă o lună mai târziu. Mai exact, fapta a fost comunicată de reprezentanții primăriei la data de 1 septembrie 2022.
Polițiștii au deschis un dosar penal, l-au identificat pe bărbat și au mers la el acasă pentru a-l percheziționa.
A fugit de sub nasul polițiștilor în timpul percheziției
După ce a comis fapta, bărbatul a plecat la București cu angajatorul său la târguri. Însă la un moment dat s-a întors acasă. Într-o zi, polițiștii au mers la domiciliul său pentru a-l percheziționa.
Percheziția a avut loc în data de 13 septembrie 2022.
”Inculpatul a recunoscut că la data percheziției domiciliare a deschis geamul de la dormitor și a fugit pe uliță printre case, ajungând în pădure, loc de unde a coborât abia seara, iar apoi a plecat din nou la București”, au notat magistrații.
Pedeapsa primită
Până la urmă, anchetatorii au reușit să îl aducă pe bărbat pentru a fi audiat. Acesta a recunoscut fapta și a prezentat modul în care a acționat.
La aproape doi ani de la fapta comisă, bărbatul a primit o condamnare în primă instanță. Magistrații l-au condamnat la un an și două luni de închisoare cu amânare.
Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)