EVENIMENT
Un deținut al Penitenciarului Aiud a vrut să se mutileze după o interacțiune cu o asistentă medicală. Ce i-a refuzat femeia
![aiud penitenciar](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2018/03/penitenciar-aiud-e1521627261503.jpg)
Un deținut al Penitenciarului Aiud a vrut să se mutileze după o interacțiune cu o asistentă medicală. Motivul pentru care deținutul a vrut să se taie, în celulă, a fost un refuz venit din partea femeii.
Deținutul nu s-a oprit și a făcut o plângere în instanță pe numele femeii, pentru încălcarea dreptului la asistență medicală. O decizie la Judecătoria Aiud a fost dată, pe 25 iunie 2024, iar recent motivarea a fost făcută publică.
În motivarea instanței stă scris motivul care l-a supărat pe deținut.
Întâmplarea a avut loc în data de 18 martie 2024.
Ce i-a refuzat asistenta
Atunci bărbatul ”a arătat că i-a fost administrat tratamentul pe zi de către asistenta medicală și a solicitat acesteia să îi dea pastile pentru stomac, Omeprazol și să îi facă injecție pentru că nu a dormit toată noaptea.
Asistenta medicală i-a spus că i-a dat tratamentul de dimineață, un diazepan, însă acest medicament nu și-a făcut efectul. A solicitat șefului de secție să îi spună numele asistentei să îi facă plângere, pentru că îi dă tratamentul fără echipamente de protecție și nu folosește mănuși.
A solicitat asistentei să îi facă o injecție pentru somn, pentru că nu a dormit toată noaptea pentru că i-a murit sora, însă aceasta nu i-a făcut injecție, doar pastilă i-a dat, sens în care a vrut să se taie, dar a vorbit cu supraveghetorul și cu greu și-a revenit”, au notat magistrații.
Decizia Judecătoriei Aiud
Magistrații nu i-au dat câștig de cauză deținutului. Din documentele depuse la instanța reiese că acesta și-a primit tratamentul impus de medicul închisorii și că asistenta a procedat corect.
Drept urmare i-au respins plângerea bărbatului.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)