Un urs semnalat luni dimineața în comuna Cetatea de Baltă. Potrivit Jandarmeriei Alba, la fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare.

Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau chiar a vieții populației din zonă, ISU Alba a emis mesaj Ro-Alert.

Publicitate

Intervenția este în desfășurare. Vom reveni cu informații actualizate

Update: Ajunși la fața locului, jandarmii au constatat că animalul nu mai era prezent în zonă.

Pentru a preveni reîntoarcerea acestuia, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei, precum și petarde, în scop de descurajare și alungare.

Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță, fără ca populația, echipajul sau animalul sălbatic să fie puși în pericol.

Publicitate
Publicitate