EVENIMENT

Fotbal: Unirea Alba Iulia a câștigat cu 3-0 la Severin. Bucuria „alb-negrilor” a fost adusă de Bucurică

Unirea Alba Iulia continuă seria jocurilor pozitive. După ce runda trecută au cedat-o, la  limită, în compania Gloriei Bistrița, uniriștii au defilat sâmbătă cu Severinul lui Cosmin Bodea. Bogdan Bucurică a înscris două goluri la primul său meci ca titular, după un an și jumătate.

Uniriștii au început curajos meciul de la Severin, cu formația Gaz Metan, iar Pecarov l-a pus la încercare pe portarul Ștețca însă acesta a respins în corner. A venit și minutul 20, când Bogdan Bucurică a înscris un eurogol de la 25 de metri. Trei minute mai târziu, Cornea a executat o lovitură liberă, mingea a prins pământul în fața lui Ștețca, acesta a respins în lateral, de unde Bucurică a dublat avantajul Unirii. 2-0, acesta a fost rezultatul stabilit după cele 45 de minute.

Actul secund a debutat cu trupa albaiuliană în ofensivă, iar, în minutul 50, Alexandru Plenicianu a fost faultat în careu, iar Cornel Cornea a transformat lovitura de pedeapsă.

Iată cele două distribuții:

Gaz Metan: Şteţca – Vigariu, Bălău, Vârtic, L. Rusu – Neacşa, Olah, Moutinho, Mirescu – Biţiş, Boroiban. Rezerve: Iordan – Chiroiu, Mitriţă, Cruşoveanu, Coţan, Rioşanu, Vancea. Antrenor: Cosmin Bodea.

Unirea: Pascal – Potopea, Camara, Bumbac, Bucurică – Bălu, Petcuţ, Pleniceanu, Cornea – S. Mureşan, Pecarov. Rezerve: Lasc – T. Stan, Militaru, Oară, M. Tănasă, M. Oprea, Pistol. Antrenor: Stelian Gherman.

Stelian Gherman: ”Putem fi în primele locuri”

Succesul de sâmbătă a dus Unirea Alba Iulia la patru puncte de promovare. „E realizabil acel obiectiv, menţinerea în Liga a II-a. Dacă mai aducem puncte din deplasare, putem fi chiar între primele locuri, dar trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, fiindcă sunt 3-4 echipe care sunt valoric peste noi”, a declarat antrenorul principal al grupării Unirea Alba Iulia, Stelian Gherman.