FOTBAL: „Unirea” Alba Iulia, umilită la Iași

Sâmbătă, Unirea Alba Iulia a pierdut în deplasare, la ACS MU Poli Iași, cu scorul de 4-0, după ce la pauză tabela indica 2-0. Unirea Alba Iulia a avut o săptămână agitată, în care s-au petrecut câteva lucruri mai puțin plăcute: excluderea din lot a lui Sergiu Costea, a lui Andrei Poverlovici, accidentarea lui Selagea și rezilierea contractului dintre clubul albaiulian și fotbalistul Istvan Szabo.

Partida de la Iași a debutat cu ocazia moldovenilor, care, în minutul doi, au scăpat singuri cu Rotaru, însă veteranul Unirii s-a opus deschiderii scorului. „Alb-negrii” nu au rezistat mult și, în minutul 15, Cohen a deschis scorul cu un șut din interiorul careului. Avea să fie 2-0 în minutul 38, când Hergheleiu l-a învins pe Rotaru, cu călcâiul; acesta a fost scorul pauzei.

La pauză, Himcinschi a încercat să schimbe ceva în jocul echipei sale și l-a introdus pe Mureșan în locul lui Sabou. Modificarea efectuată nu a avut rezultatul scontat și, în minutul 60, Kamara a înscris cu șut din voleu, din cinci metri. În minutul 83, Crețu a pătruns în careu și a făcut 4-0.

Iată cele două distribuții:

Poli Iaşi: Anghelache – Şandru, Panait, Vlaicu, Siminic – Gado, Panc (cpt.), Cohen, Drida – Y. Kamara, Hergheleiu.
Rezerve: Farcaş – Creţu, Baiano, Tene, Cl. Ionescu, Pălimaru, Mvuezolo.
Antrenor: Adrian Falub.

Unirea Alba Iulia: G. Rotaru – Oară, Pistol, Soporan, Giurgiu – Negură, N. Stanciu, Sabou, C. Cristea (cpt.) – M. Oprea, Sg. Buş.
Rezerve: Ignat – Oniga, Schuller, Mercurean, Contor, Mureşan, Himcinschi.
Antrenor: Adorian Himcinschi.

În urma acestui eșec, Unirea Alba Iulia se află pe locul 12 și se află  la doar două puncte de un loc retrogradabil.