Un ues a fost observat, luni după-amiaza, în comuna Rimetea din județul Alba.

UPDATE: Ajunși la fața locului, jandarmii au constatat că sesizarea privind prezența unui urs se confirmă.

Pentru a preveni reîntoarcerea acestuia, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei, precum și petarde, în scop de descurajare și alungare.

Publicitate

Intervenția s-a desfășurat în condiții de siguranță, fără ca populația, echipajul sau animalul sălbatic să fie puși în pericol, a transmis Jandarmeria Alba.

 

Știrea inițială

La fața locului se deplasează  de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat pentru alungarea animalelor de talie mare.

Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau chiar a vieții populației din zonă, ISU Alba a emis mesaj Ro-Alert.

Publicitate

În aceeași zonă a mai fost semnalată prezența animalelor de acest fel, de mai multe ori, în luna mai.

imagini: Jandarmeria Alba