POLITICA
USL Alba aşteaptă noua lege electorală pentru a vedea cum vor candida la alegerile parlamentare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/02/DSCF6420.jpg)
„Încă nu s-a deschis subiectul parlamentarelor absolut deloc, pentru că încă nu s-a definitivat legea. Nu ştim câte colegii vor fi pe judeţul Alba, în mod normal având în vedere, conform datelor ultimului recensământ, că populaţia a scăzut ar trebui să se reducă şi numărul colegiilor parlamentare, redesenarea acestora. Aşteptăm noua lege electorală, iar apoi vom începe negocierile pentru parlamentare. Oricum, până în noiembrie, mai este timp”, a declarat preşedintele PSD Alba Iulia, Ovidiu Jidveian.
Reamintim că protocolul USL prevede că stabilirea candidaţilor se va face în urma sondajelor de opinie.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
Dan
duminică, 19.02.2012 at 10:49
Ce sondaje ? Peste tot PNL, mai putin la Ciugud unde mergem tot cu PSD.