Vârstnică din Alba Iulia, victimă prin ”Metoda Accidentul”: Cum a rămas fără 30.000 de lei, în urma unui apel telefonic
Metoda Accidentul este una dintre cele mai cunoscute metode de înșelăciune folosite de escroci, de ani buni, în România. Deși au fost numeroase campanii și sute de cazuri prezentate în ziare și la TV, vârstnicii încă mai cad în plasa escrocilor.
Un nou caz s-a petrecut în dimineața zilei de 23 iunie 2026, la Alba Iulia. Victimă a fost o femeie în vârstă de 80 de ani, care a fost apelată pe telefonul fix.
Modul de operare a fost cel clasic, în această metodă de înșelăciune.
Metoda Accidentul la Alba Iulia
Cazul a fost detaliat de reprezentanții IPJ Alba.
În dimineața zilei de 23 iunie 2026, femeia, în timp ce se afla la domiciliul său, a fost apelată, pe telefonul fix, de către o femeie care s-ar fi recomandat drept fiica și i-ar fi spus că este internată la un spital din Londra.
În timpul convorbirii telefonice, ar fi intervenit un bărbat care s-ar fi recomandat drept cadru medical și i-ar fi solicitat femeii suma de 30.000 de lei pentru a achiziționa un aparat medical, necesar pentru fiica sa.
La domiciliul femeii s-a prezentat un bărbat
Apoi, la domiciliul femeii, în vârstă de 80 de ani, s-a prezentat un bărbat căruia femeia i-a înmânat suma de 30.000 de lei. De menționat este faptul că în aproape toate cazurile, escrocii îi țin în convorbire pe victime. Aceștia insistă ca victimele să nu oprească apelul telefonic și să discute cu ei.
Abia după ce suma de bani intră în posesia complicelui, escrocii închid apelul telefonic.
Și-a sunat fata
La scurt timp, femeia a luat legătura cu fiica sa și a constatat că a fost victima unei infracțiuni.
Polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune în vederea identificării autorilor și recuperării prejudiciului, au transmis reprezentanții IPJ Alba.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit






Comentarii (0)