Connect with us

Eveniment

VIDEO: Cazul care a ”șocat” locuitorii din Alba Iulia. Cum a fost prezentat pe nedrept, un tânăr care făcea poze, drept sinucigaș

Publicat

Un caz banal a pus pe jar, ”a șocat” locuitorii din Alba Iulia. Marți noaptea (17 iunie) un tânăr de 18 ani, a fost prezentat fără voia sa, drept sinucigaș. În realitate este vorba despre un tânăr care făcea poze pe balcon. 

Reporterii alba24.ro au verificat din multiple surse atât oficiale, dar și neoficiale cazul pentru a informa corect cititorii și locuitorii județului. 

Ziarul alba24.ro a scris miercuri dimineața (18 iunie) versiunea reală a faptelor ce au avut loc marți seara.

YouTube video

Reacția autorităților, a pompierilor și a polițiștilor din Alba Iulia a fost una promptă, rapidă și executată ca în orice apel la 112, în care se comunică că ar fi vorba despre un caz de sinucidere.

”Filmul” evenimentului

Trei tinere care se aflau pe o bancă în Parcul Unirii au observat o persoană care stătea în șezut pe marginea balustradei unui balcon și făcea poze. Mai exact au observat blițul camerei cu care făcea poze.

CITEȘTE ȘI: VIDEO: Intervenție contracronometru la Alba Iulia, după un apel la 112 în care era anunțat un caz de suicid. Ce s-a întâmplat

Una dintre cele trei tinere, o minoră de 16 ani, a procedat corect și a sunat la 112 unde a comunicat că o persoană se află pe balcon și are intenția să se arunce.

Automat în urma apelului la 112, pompierii militari au plecat de urgență spre blocurile M. De asemenea și polițiștii s-au deplsat de urgență spre caz.

Pompierii au intervenit cu multiple autospeciale, cu o autoscară, dar și o saltea pneumatică folosită pentru astfel de cazuri.

Potrivit surselor alba24.ro, tânărul când a observat echipajele de poliție și pompieri acesta s-a speriat și a plecat din zonă.

Între timp oamenii s-au strâns în jurul blocului și asistau la intervenția pompierilor. În timp ce pompierii ridicau autoscara și umflau salteaua pneumatică, forțele de ordine se aflau deja pe blocul M și îl căutau pe tânăr cu lanternele.

La un moment dat, tânărul a fost identificat de oamenii legii.

Mama tânărului a explicat polițiștilor ce s-a întâmplat

După ce a fost legitimat, oamenii legii au stabilit că este vorba despre un tânăr de 18 ani, care locuiește în blocul respectiv alături de mama sa. Un comunicat oficial al IPJ Alba a fost transmis pe canalul de presă, după o solicitare a reporterilor alba24.ro.

Potrivit IPJ Alba, în seara zilei de 17 iunie 2025, polițiștii din municipiul Alba Iulia au fost sesizați, prin SNUAU 112, de către o tânără de 16 ani, din municipiul Alba Iulia, cu privire la faptul că o persoană aflată la etajul 8 din blocul M3 ar fi pe balcon și ar intenționa să se arunce.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un tânăr de 18 ani, din municipiul Alba Iulia, nu ar fi avut intenția de a se arunca și ar fi fost pe balcon, pentru a face fotografii, acesta aflându-se acasă împreună cu mama sa, care a confirmat faptul că fiul ei nu ar fi avut intenția de a recurge la un gest necugetat.

Tânărul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Alba, cadrele medicale stabilind faptul că este clinic sănătos și nu necesită internare.

Misiunea pompierilor și a polițiștilor s-a încheiat după ce l-au identificat pe tânăr, au discutat cu mama sa, și potrivit procedurilor a fost transportat la spital. Tânărul în cauză, transformat pe nedrept în sinucigaș, era clinic sănătos și nu necesita internare.

Fără voia sa, un tânăr care făcea poze pe un balcon a devenit un subiect amplu dezbătut pe rețelele sociale.

sursă video: cititor alba24.ro.

Cristian Panu a intrat în echipa alba24.ro în anul 2018. Inițial a acoperit în mare parte teme din zona justiției, însă în timp a început de abordeze o gamă mai largă de subiecte. Scrie despre societate, administrație, dar și despre spectacole de teatru. Redactează știri vezi mai mult ...

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

1 Comentariu

1 Comentariu

  1. iobag

    miercuri, 18.06.2025 at 11:08

    Pacat de zona aia, ca e parcul acolo si o zona frumoasa, dar oamenii sunt cam alarmisti, scandalagii si carcotasi, in sensul cel mai rau posibil al cuvantului. Intotdeauna se asteapta la ce e mai rau, si se dusmanesc intre ei, doar doar de-ar mai crea ceva drama, ca altfel nu le e bine sa convietuiasca in liniste si pace. Daca trece o zi si nu suna careva la 112, sau nu apare ceva prin presa, e prea mare plictiseala. Daca baiatul ala nu vroia sa se sinucida, mai mult ca sigur ca ii va fi frica sa mai puna piciorul in balcon. Sau mai rau, se va adeveri ceea ce isi doresc toti carcotasii de acolo. E mai rau ca in tiganime.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.